Pandemie podle Petříčka poukázala na důležitost dobrého sousedství

Uplynulé měsíce, kdy také středoevropské země čelily pandemie choroby covid-19, poukázaly na důležitost dobrého sousedství. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček to dnes řekl ve Vídni na okraj schůzky s kolegy z Rakouska, Maďarska, Slovenska a Slovinska. Podle šéfů diplomacií těchto států se výzvou nyní stává zvládnutí ekonomických dopadů pandemie.

Tomáš Petříček
doporučujeme

"Poslední tří měsíce prokázaly, že dobré sousedství ve střední Evropě je velmi důležité. Ukázalo se, že spolupráce s našimi sousedy a v regionu střední Evropy skutečně funguje," uvedl Petříček před novináři během své první zahraniční cesty od začátku pandemie koronaviru v Evropě.

Ministr také řekl, že právě region střední Evropy patřil k prvním, který zahájil debatu o návratu do stavu před koronavirovou krizí. Všechny středoevropské země prošly pandemií s relativně nízkými počty nakažených a obětí. Dříve než ostatní znovu otevřely své hranice pro turistiku, aniž cestující musejí předkládat výsledek testu na koronavirus nebo nastoupit do karantény.

Petříček také ocenil spolupráci středoevropských států při organizování hromadných návratů svých občanů do vlasti po vypuknutí pandemie.

Hostitel schůzky Alexander Schallenberg upozornil, že i po otevření hranic riziko v souvislosti s pandemii covidu-19 trvá. "Pandemie je globální. Bylo dobré a důležité, že jsme mohli otevřít hranice. Léto 2020 je ale jiné, riziko existuje. Otevíráme hranice, ale prosím o opatrnost," řekl rakouský ministr.

Ministři také uvedli, že po zvládnutí pandemie ze zdravotnického hlediska se nyní výzvou stávají dopady koronaviru na ekonomiku. "Koronavirus neohrozil jen životy lidí, ale také hospodářství," poznamenal maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Podle ministrů zatím nelze předvídat postup jejich zemí v případě druhé vlny koronaviru. Petříček ale vyjádřil přesvědčení, že opatření by nemusela být tak přísná jako v březnu.

Šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok poděkoval rakouské vládě, že po vypuknutí pandemie pomohla jemu samotnému při návratu ze Spojených států, kde před jmenováním ministrem zahraničí v nové vládě premiéra Igora Matoviče zastával funkci velvyslance.

Petříček dříve během dne zavítal ve Vídni také do Komenského školy, která nabízí dětem žijícím ve Vídni výuku v českém, německém a od roku 2004 i ve slovenském jazyce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna schválila zvýšení půlbilionového schodku rozpočtu

08.07.2020 19:09 Sněmovna dnes hlasy poslanců ANO, ČSSD a KSČM schválila zvýšení letošního schodku státního rozpočtu…

Česko má podle Babiše zájem o normální vztahy s Ruskem

08.07.2020 16:52 eská republika má zájem o normální vztahy s Ruskem, velmi zodpovědně proto přistupuje ke vzájemným…

Opozice tepe vládu kvůli rozpočtu. Kalousek mluvil o podvodu, Fiala o…

08.07.2020 16:45 Opozice ve Sněmovně při dnešním schvalování prohloubení schodku letošního rozpočtu na půl bilionu…

Babiš: Varoval bych před katastrofickými scénáři

08.07.2020 15:51 Souhrnná data z ekonomiky naznačují, že je třeba počítat s jejím poklesem. Řekl to dnes ve Sněmovně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy