Petříček: USA by s novým vedením mohly být otevřenější k diskusi

Spojené státy možná budou s novou administrativou prezidenta Joea Bidena otevřenější k diskusi nejen o obchodu. Budou také zvažovat opětovné připojení k pařížské dohodě o klimatu, nedá se ale očekávat obrat politiky USA o 180 stupňů. V diskusi na dnešní on-line konferenci Výzvy pro transatlantické vztahy, pořádané Institutem pro politiku a společnost, to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

"Myslím, že můžeme očekávat, že nová administrativa změní styl zahraniční politiky Spojených států. Možná budou otevřenější k diskusi," uvedl ministr. "Očekávám, že Bidenova administrativa bude zvažovat opětovné připojení k pařížské dohodě o klimatu, aby splnil své sliby v kampani," dodal.

Nelze ale podle Petříčka očekávat naprostý obrat americké politiky. "Když se podíváme na klíčové politické otázky, například Čínu, tak už jsme viděli v průběhu kampaně, že jak demokraté, tak republikáni sdílejí názor, že Spojené státy potřebují řešit problémy, které Čína přináší a představuje," poznamenal.

"Domnívám se, že nová administrativa změní styl americké zahraniční politiky nejen ve vztahu k EU, ale i k multilateralismu obecně. Nemůžeme ale čekat obrat o 180 stupňů," řekl ministr @TPetricek na konferenci Výzvy pro transatlantické vztahy. #ELFevent

— IPPS (@institutps) November 12, 2020

Biden by podle něj chtěl zorganizovat summit se světovými demokraciemi. "Věříme, že to bude inkluzivní proces, který by mohl posílit roli demokratických států v OSN a v dalších agenturách a globálních iniciativách," uvedl Petříček. "Uvidíme, zda se můžeme nějakým způsobem posunout, co se týče obchodních otázek. Obě strany nyní mají novou příležitost urovnat některé problémy, které se v minulých několika letech objevily," dodal.

Základní otázkou podle Petříčka je, zda lze najít společnou řeč o reformě WTO. "Stává se méně efektivní jako poskytovatel platformy pro mezinárodní obchod, jako poskytovatel právního rámce," uvedl. Očekává, že Bidenova administrativa bude otevřenější diskusi o volném obchodu s Evropskou unií.

Od nového amerického prezidenta Joea Bidena se očekává, že změní tón komunikace s Evropou v obchodních vztazích i v bezpečnosti. V příspěvku na dnešní on-line konferenci Výzvy pro transatlantické vztahy, pořádané Institutem pro politiku a společnost, to uvedl vicepremiér a ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

"V okamžiku, kdy Joe Biden jako zvolený prezident oslovil národ, se vyjádřil k otázce sjednocení. Chce spojit celou zemi bez ohledu na stranictví. Myslím, že je to velmi pozitivní vzkaz pro všechny z nás. Podobně se od nového prezidenta očekává, že změní tón komunikace s Evropou, a to co se týče jak obchodních vztahů, tak bezpečnosti," poznamenal Havlíček.

"Věřím, že výzvy Joea Bidena k sjednocení jsou pozitivním vzkazem pro nás všechny. Potřebujeme pracovat společně a USA jsou pro nás strategický partner," řekl místopředseda vlády ČR a ministr @KarelHavlicek_ na konferenci Výzvy pro transatlantické vztahy. #ELFevent

— IPPS (@institutps) November 12, 2020

USA i Evropská unie podle něj mohou spolupracovat na bázi strategického partnerství i v budování sítí páté generace, v jaderné energetice, umělé inteligenci nebo kybernetické bezpečnosti. 

Havlíček také uvedl, že mnoho amerických firem má významnou stopu v České republice, míra se zvyšuje ve vědě a výzkumu. USA také pro Česko představují nejdůležitějšího exportního partnera mimo zemí Evropské unii i co se týče zboží s vysokou přidanou hodnotou, jako jsou letecké motory nebo mikroskopy, dodal vicepremiér.

Spojené státy jsou pro ČR 11. největším exportním trhem. Loni český vývoz do USA činil více než 106 miliard korun. Na tamním trhu je poptávka především po českých motorech, čerpadlech a mikroskopech.

Související

ČSSD

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka

ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková. Nejužší vedení ČSSD totiž na konci října opustil místopředseda a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Sjezd se nakonec místo původně zvažovaného Hradce Králové uskuteční v sobotu 7. ledna v Brně a mezi důležité body bude patřit i potvrzení mandátů členů a náhradníků ústřední kontrolní komise.
Tomáš Petříček

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice polského hnědouhelného dolu Turów dosud nebyla pozvána Evropská komise. Zároveň podle něj měly být směrem k Polsku učiněny otevřenější a veřejné výzvy požadující respektování evropského práva a rozhodnutí evropských soudů.

Více souvisejících

Tomáš Petříček Karel Havlíček Joe Biden USA (Spojené státy americké) ministerstvo zahraničí Česká republika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 1 hodinou

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 2 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 6 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

Spor o "sestřelený" bombardér: Letadlo útočilo na Dnipro a Kryvyj Rih, tvrdí Kyjev

Ukrajina tvrdí, že ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se v pátek zřítil na jihozápadě Ruska, údajně v noci na pátek provedl útok na ukrajinská města Dnipro a Kryvyj Rih.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy