Petříček: USA by s novým vedením mohly být otevřenější k diskusi

Spojené státy možná budou s novou administrativou prezidenta Joea Bidena otevřenější k diskusi nejen o obchodu. Budou také zvažovat opětovné připojení k pařížské dohodě o klimatu, nedá se ale očekávat obrat politiky USA o 180 stupňů. V diskusi na dnešní on-line konferenci Výzvy pro transatlantické vztahy, pořádané Institutem pro politiku a společnost, to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Tomáš Petříček
doporučujeme

"Myslím, že můžeme očekávat, že nová administrativa změní styl zahraniční politiky Spojených států. Možná budou otevřenější k diskusi," uvedl ministr. "Očekávám, že Bidenova administrativa bude zvažovat opětovné připojení k pařížské dohodě o klimatu, aby splnil své sliby v kampani," dodal.

Nelze ale podle Petříčka očekávat naprostý obrat americké politiky. "Když se podíváme na klíčové politické otázky, například Čínu, tak už jsme viděli v průběhu kampaně, že jak demokraté, tak republikáni sdílejí názor, že Spojené státy potřebují řešit problémy, které Čína přináší a představuje," poznamenal.

Biden by podle něj chtěl zorganizovat summit se světovými demokraciemi. "Věříme, že to bude inkluzivní proces, který by mohl posílit roli demokratických států v OSN a v dalších agenturách a globálních iniciativách," uvedl Petříček. "Uvidíme, zda se můžeme nějakým způsobem posunout, co se týče obchodních otázek. Obě strany nyní mají novou příležitost urovnat některé problémy, které se v minulých několika letech objevily," dodal.

Základní otázkou podle Petříčka je, zda lze najít společnou řeč o reformě WTO. "Stává se méně efektivní jako poskytovatel platformy pro mezinárodní obchod, jako poskytovatel právního rámce," uvedl. Očekává, že Bidenova administrativa bude otevřenější diskusi o volném obchodu s Evropskou unií.

Od nového amerického prezidenta Joea Bidena se očekává, že změní tón komunikace s Evropou v obchodních vztazích i v bezpečnosti. V příspěvku na dnešní on-line konferenci Výzvy pro transatlantické vztahy, pořádané Institutem pro politiku a společnost, to uvedl vicepremiér a ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

"V okamžiku, kdy Joe Biden jako zvolený prezident oslovil národ, se vyjádřil k otázce sjednocení. Chce spojit celou zemi bez ohledu na stranictví. Myslím, že je to velmi pozitivní vzkaz pro všechny z nás. Podobně se od nového prezidenta očekává, že změní tón komunikace s Evropou, a to co se týče jak obchodních vztahů, tak bezpečnosti," poznamenal Havlíček.

USA i Evropská unie podle něj mohou spolupracovat na bázi strategického partnerství i v budování sítí páté generace, v jaderné energetice, umělé inteligenci nebo kybernetické bezpečnosti. 

Havlíček také uvedl, že mnoho amerických firem má významnou stopu v České republice, míra se zvyšuje ve vědě a výzkumu. USA také pro Česko představují nejdůležitějšího exportního partnera mimo zemí Evropské unii i co se týče zboží s vysokou přidanou hodnotou, jako jsou letecké motory nebo mikroskopy, dodal vicepremiér.

Spojené státy jsou pro ČR 11. největším exportním trhem. Loni český vývoz do USA činil více než 106 miliard korun. Na tamním trhu je poptávka především po českých motorech, čerpadlech a mikroskopech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Zeman nikam nejezdí. A když, je to pro ostudu." TOP 09 chce snížit…

01.12.2020 22:01 Aktualizováno Opoziční TOP 09 navrhne zkrátit během debaty ve Sněmovně návrh rozpočtu kanceláře prezidenta na…

Schillerová: Případné změny v daňovém balíčku jsou nyní na Senátu

01.12.2020 16:31 Zrušení navýšení slevy na poplatníka nebo omezení změny daní na dva roky je nyní v rukou Senátu. Na…

Sněmovna souhlasila se zvýšením daňových příjmů krajů a obcí, novela míří…

01.12.2020 16:16 Sněmovna souhlasila se zvýšením daňových příjmů krajů a obcí, jak to požadoval Senát v rámci novely…

KSČM neprosadila, aby Sněmovna odmítla postup Senátu vůči Radě ČT

01.12.2020 16:11 Sněmovna se odmítla zabývat návrhem KSČM, aby označila kritiku Senátu vůči Radě České televize za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama