Rozhodnuto. Vystrčil pojede na Tchaj-wan, navzdory varování Číny

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navzdory čínskému varování navštíví Tchaj-wan. Mise, kterou plánoval už jeho zesnulý předchůdce Jaroslav Kubera (ODS), by se měla uskutečnit od 30. srpna zhruba do 5. září. Vystrčil to dnes oznámil novinářům. Počítá s tím, že ho doprovodí zástupci firem a výzkumných institucí kvůli posílení česko-tchajwanské obchodní a vědecké spolupráce.

K cestě podle Vystrčila vedla potřeba dát v souladu s polistopadovým vývojem přednost hodnotám a principům, na nichž je ČR založena, před krátkodobými ekonomickými zájmy. "Buď budeme držet své principy a své hodnoty, anebo budeme počítat groše. Přikláním se k tomu, abychom přestali počítat groše, protože jednou bychom mohli zjistit, že už vůbec žádné nemáme," uvedl.

Senát podle Vystrčila zůstal jedinou institucí, která vůči Číně hájí českou suverenitu, svébytnost a sebevědomí českého národa. "Musíme počítat s tím, že za to nebudeme všemi chváleni, dodal v souvislosti s odmítavým postojem prezidenta Miloše Zemana a vládních činitelů k cestě na Tchaj-wan.

Předseda Senátu @Vystrcil_Milos právě oznámil, že pojede na Taiwan. pic.twitter.com/r5Vg5J9JcC

— Václav Smolka (@SmolkaVa) June 9, 2020

Vystrčil připomenul tlak Číny na to, aby se mise neuskutečnila. "Čínská lidová republika je přesvědčena, že má právo nám říkat, co máme dělat a jak to máme dělat," uvedl předseda Senátu. Podle něj Čína bere ČR jako bránu do Evropy, nikoli jako rovnoprávného partnera. Podepsala se na tom i slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který nejprve odsoudil postup čínského velvyslance, aby mu o několik dní později děkoval. K vyjádření šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO), že cesta na Tchaj-wan je jakýsi "trucpodnik", Vystrčil řekl: "Jestliže to někdo považuje za trucpodnik, tak vůbec nic nepochopil, nebo má krátkou paměť, nebo ji má zatemněnou."

Vondráček dnes novinářům řekl, že ho rozhodnutí předsedy Senátu nepřekvapilo, respektuje ho. Je přesvědčen, že motivem Vystrčila k cestě na Tchaj-wan je "rozmíška s čínským velvyslancem", což je podle něj "možná trošku málo". Poznamenal, že Vystrčila prosil, aby bral v potaz, že je druhým nejvyšším ústavním činitelem. Vondráček zároveň podotkl, že vztahy ČR s Tchaj-wanem jsou vynikající a rozvíjí se i bez podobných návštěv. Dodal, že nedostal odpověď, co konkrétně nového cesta předsedy Senátu do vzájemných vztahů přinese.

Během koronavirové krize podle Vystrčila vládní činitelé ukázali, že "není ochota vyvázat se z čínského vlivu". Úvedl, že při březnové schůzce nejvyšších ústavních činitelů cítil "téměř zhmotnělou obavu" Babiše a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), že Čína nedodá ČR ochranné pomůcky, "pokud, Vystrčile, nebudeš ticho". Předseda Senátu to v duchu slov Václava Havla nazval "bezmocí mocných". Navázání na havlovskou zahraniční politiku i podtrhl i citát někdejšího disidenta a prezidenta, že "svoboda má takovou cenu, jakou máme my sami", kterým byl ozdoben připravený dort ve tvaru tchajwanské vlajky.

Čína považuje Tchaj-wan za svou vzpurnou provincii. Peking prosazuje politiku jedné Číny a dlouhodobě se snaží o opětovné připojení ostrova k Číně. ČR, stejně jako celá EU nebo USA, politiku jedné Číny uznává.

Vystrčil počítá s tím, že by k cestě využil vládní letadlo tak jako při jiných zahraničních misích. "Předpokládám, že všechno bude fungovat normálně. Že nebudou žádné jiné přístupy, než byly aplikovány při cestě jiných nejvyšších ústavních činitelů," uvedl k možnosti, že by ministerstvo obrany odmítlo vládní letoun poskytnout. Příslušná jednání už byla zahájena v pondělí, dodal. Pokládal by za symbolické, pokud by se cesty mohla zúčastnit také vdova po svém předchůdci Věra Kuberová.

Čínské velvyslanectví varovalo Kuberu před cestou na Tchaj-wan. Kubera dopis dostal během lednového setkání se Zemanem a Vondráčkem na Hradě. Dokument prezidentská kancelář podpořila dvěma přípisy. Zhruba o týden později Kubera náhle zemřel na infarkt. Bylo to několik dní poté, co navštívil i čínské velvyslanectví.

Související

Více souvisejících

Miloš Vystrčil (ODS) Tchaj-Wan Senát ČR Česká republika Čína

Aktuálně se děje

před 48 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

V Evropě se nikdo nechystá poslat vojáky na Ukrajinu, reagoval Fiala na interpelaci

Evropské země se nechystají poslat vojáky na Ukrajinu, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v rámci čtvrtečních interpelací v Poslanecké sněmovně. Odpovídal na dotaz, který vyplýval z předchozích slov francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy