Spolu silnější: Opatření proti koronaviru musí vláda sdělovat jednotně, apeluje generál Pavel

Vláda by měla opatření proti koronaviru sdělovat jednotně, srozumitelně a pravidla důkladně zdůvodňovat. Doporučuje to tým expertů iniciativy Spolu silnější, který inicioval bývalý vysoký armádní představitel Petr Pavel. Kompletní doporučení pro řízení státu v době krizí chce tým představit koncem září.

Generál Petr Pavel
doporučujeme

Pavel v červenci oznámil iniciativu, během které chce s dalšími odborníky připravit Česko na základě zkušenosti s krizí kolem koronaviru na další krize. Během prázdnin proto objížděl české regiony a shromažďoval od expertů, úřadů či institucí poznatky o boji s epidemií. Doporučení tým slíbil prezentovat do září.

Podle tiskové zprávy bude září důležitým testem, jak se stát v zavádění opatření proti šíření koronaviru poučil, protože začne nový školní rok a lidé se budou po dovolených vracet do práce.

Odborníci vládě doporučují, aby všechna opatření prezentovala jednotně. "Vláda by je měla předem schválit a pak za nimi jako celek stát. Není možné, aby členové vlády zpochybňovali a měnili, co bylo oznámeno, nebo dokonce zveřejňovali protichůdná sdělení," uvedli experti. Za nejednoznačná rozhodnutí a jejich interpretaci byla vláda opakovaně kritizována.

Podle tiskové zprávy iniciativy musí informace z vlády zaznívat přesně a srozumitelně. Pokud pravidla vyžadují dodatečný výklad, musí být vše zveřejněno souběžně na jednom oficiálním místě. Všechna opaření musí také členové vlády důsledně odůvodnit, aby v ně veřejnost měla důvěru, radí experti.

"Lidé se spojí a podpoří politiky a nutná opatření, pokud je budou chápat a rozumět jim. Události posledních dnů potvrdily, že vláda se zatím příliš nepoučila. Jdeme do náročného období, komunikace se musí výrazně zlepšit," uvedl Pavel.

Expertní tým Spolu silnější navštívil během léta pět krajů. V nich jednal s odborníky na krizové řízení měst a krajů, vedením hygienických stanic, záchranných složek, škol, firem či neziskových organizací.

Kromě Pavla jsou v týmu například předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, bývalá předsedkyně České společnosti urgentní medicíny Jana Šeblová, někdejší velvyslanec Petr Kolář či bývalý hejtman a europoslanec Jan Březina.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jiří Pospíšil se nakazil koronavirem

26.09.2020 12:03 Europoslanec a šéf pražských zastupitelů koaličních Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09)…

Brněnská primátorka Vaňková má covid-19

25.09.2020 19:36 Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) má covid-19, pozitivně testovaný na nový koronavirus je…

Babiš vyzval k reformě OSN a dalších světových organizací

25.09.2020 17:35 Český premiér Andrej Babiš v dnešním projevu před Valným shromážděním OSN vyzval k reformě…

Petříček: Češi budou moci s CK do Tuniska nadále bez testů na covid

25.09.2020 16:58 Čeští turisté, kteří se s cestovními kanceláři vydají do Tuniska, nadále budou moci do africké země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama