STAN chce od 25. května poslat všechny žáky do škol, TOP 09 se nelíbí zavření hranic

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) dnes vyzvalo ministerstvo školství, aby 25. května nastoupili do škol všichni žáci. Školáci, jejichž rodiče to odmítnou, by na konci školního roku byli přezkoušeni, řekl dnes na tiskové konferenci poslanec Petr Gazdík. Starostové také apelovali na vládu, aby v nové podobě rozpočtu na letošní rok, který počítá s deficitem 300 miliard korun, byly prioritou investice do regionálního rozvoje, které by pomohly hospodářskému růstu v celé zemi.

Jan Farský

Vláda navrhuje, že by od 25. května začaly fungovat školní skupiny pro děti na prvním stupni základních škol, ve kterých by bylo nanejvýš 15 žáků. Pro děti, které nebudou ve skupině, a pro žáky druhého stupně, by nadále měla být základní výuka na dálku.

"U menších škol je to nerealizovatelné v jejich konkrétních podmínkách," řekl Gazdík. Podle něj nemají zejména malé školy v regionech technické ani personální kapacity na to, aby zajistily fungování podle vládního návrhu. Naplňování vládního opatření by podle Starostů vyvolalo ve školách chaos.

STAN proto navrhuje, aby od 25. května šly do školy všechny děti. Rodiče, kteří mají obavy kvůli epidemii koronaviru, by mohli své děti z výuky omluvit, na konci školního roku by pak tyto děti absolvovaly přezkoušení a na základě něj dostaly známku. "Je to efektivnější a vytváří to méně chaosu," řekl Gazdík.

Starostové dnes také apelovali na to, aby při úpravě státního rozpočtu kvůli zvýšení deficitu z 200 na 300 miliard Kč vláda upravila jeho strukturu, aby vládní investice sloužily zejména na regionální rozvoj. "Chceme, aby vláda směřovala miliardy do národních dotací. Tím by pomohla regionům, malým a středním firmám a rozhýbala ekonomiku napříč Českou republikou," řekla poslankyně Věra Kovářová. Podle ní mají obce a města připravené investiční plány, jejichž naplnění zajistí rovnoměrnější hospodářský rozvoj země než velké investice do dopravní infrastruktury.

Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský dnes také řekl, že Starostové by nepodpořili návrh na prodloužení nouzového stavu po 30. dubnu, pokud by ho vláda předložila. Podle něj nyní nouzový stav slouží jen k tomu, aby vláda mohla snadno nakupovat zdravotnický materiál z Číny, s jiným odůvodněním kabinet nepřišel.

TOP 09 chce diskuzi o zákazu výjezdů za hranice

Opoziční TOP 09 chce od vlády ve Sněmovně během zvláštního bodu vysvětlit důvody pro zákaz výjezdu obyvatel do zahraničí. Vláda omezila pohyb přes hranice z důvodu šíření epidemie koronaviru nového typu, podle předsedkyně TOP 09 Markéty Adamové Pekarové je ale Česko jedinou zemí EU, která k tomu přistoupila formou zákazu výjezdů vlastních občanů. "Je to zásadní zásah do základních svobod občanů," uvedla Adamová. Přestože kabinet začal opatření uvolňovat a upřesňovat, podle Adamové nezajistí, že někomu do jeho plánů nevstoupí.

"Život je velmi barevný, všichni se do škatulek vejít nemusí," uvedla Adamová. Takto zásadní zásah do práv lidí, podle některých právníků i protiústavní, by měl být podle TOP 09 co nejdříve ukončen. Pekarová zmínila například to, že někteří lidé plánovali dlouhodobě se z Česka odstěhovat a nevracet se. "Není důvod, aby (vláda) bránila odejít lidem ze země a nemá právo se vyptávat," uvedla s odkazem na praktiky, které panovaly v někdejším Československu v 80. letech.

Vláda by podle TOP 09 měla jasně stanovit podmínky pro vstup do země včetně podmínek pro ty, kteří plánují vyjet.

Váda se v souvislosti s omezením cestování kvůli pandemii koronaviru opírá o zákon o bezpečnosti České republiky ve spojení s krizovým zákonem. Cestování Čechů do ciziny a vstup cizincům do Česka vláda zakázala zhruba v polovině března.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pondělí zdůraznil, že v případě prodloužení omezení cestování musí jít o přiměřený krok. "Zákaz na rok a více už bych, stejně jako někteří ústavní právníci, osobně považoval v současné situaci za nepřiměřený," uvedl. O tom, že by hranice měly být uzavřené jeden rok, hovořil v neděli na Frekvenci 1 prezident Miloš Zeman. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v březnu uvedl, že cestování by mohlo být omezeno rok či dva.

Neomezené cestování není podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) otázkou letošní letní sezony. Češi by mohli případně vyjet do vybraných zemí s nízkým rizikem nákazy. Mohlo by to být Chorvatsko nebo Slovensko. Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) chce v souvislosti s možným zmírněním zákazu cestování do zahraničí znát nejprve data od expertů.

Ústavní právník Jan Kysela minulý týden na dotaz ČTK uvedl, že teprve soudní rozhodnutí mohou objasnit, zda kabinet mohl kvůli epidemii nového typu koronaviru uzavřít hranice v současné míře.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

PŘEHLED: Nejdůležitější milníky čtvrté vlády Angely Merkelové

22.09.2021 08:49 Už o víkendu v Německu proběhnou parlamentní volby, kde si lidé zvolí nové složení spolkového sněmu…

Černošice rozhodly v řízení o střetu zájmů s Babišem

22.09.2021 18:53 Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s…

Pro Okamuru je pro jednání o vládě podmínkou zákon o referendu

22.09.2021 17:01 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura na dnešní schůzce v Lánech sdělil…

Miloš Zeman byl dnes propuštěn z nemocnice, dostával infuze

22.09.2021 16:33 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

Česko žádá kvůli kauze Vrbětice o právní pomoc Rusko

22.09.2021 16:24 V souvislosti s vyšetřováním výbuchů ve Vrběticích požádala Česká republika o právní pomoc Ruskou…

Zeman po odchodu z Afghánistánu už nepovažuje za nutné výdaje na obranu

22.09.2021 16:07 Prezident Miloš Zeman míní, že odchodem vojáků z Afghánistánu se situace změnila a není potřeba…

Na Babišův předvolební mítink přijede Orbán

22.09.2021 15:48 Premiér Andrej Babiš (ANO) se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem za týden ve středu…

Růst platů o inflaci je podle Zemana maximum možného, tvrdí Schillerová

22.09.2021 15:12 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Piráti a STAN napsali dopis EK, aby sankce zaměřila jen na Agrofert

22.09.2021 12:40 Aktualizováno Piráti a STAN napsali dopis Evropské komisi (EK) kvůli sporům o střet zájmů. Pokud nebude vyřešen,…

Plat řadového poslance by bez změny zákona mohl vzrůst o 5500 korun

22.09.2021 12:10 Plat řadového poslance a senátora by za současného zákonného stavu mohl příští rok vzrůst o 5500…

Zeman se vrací do úřadu, na programu jsou schůzky se Schillerovou, Fialou…

22.09.2021 08:13 Tři schůzky s představiteli vlády i opozice má dnes na programu prezident Miloš Zeman na zámku v…

Související:

Právě se děje

reklama