Státní rozpočet podle analytiků směřuje k deficitu 400 miliard

Státní rozpočet na základě lednových výsledků směřuje podle analytiků za celý letošní rok ke schodku 400 miliard korun. Ekonomové zároveň ale upozorňují, že na základě údajů z jednoho měsíce nelze dělat výrazné závěry. zároveň ale dodali, že v lednu se ještě neprojevilo zrušení superhrubé mzdy, s kterým letošním státní rozpočet schválený se schodkem 320 miliard korun nepočítá.

CZK
doporučujeme

Hospodaření státního rozpočtu skončilo letos v lednu ve schodku 31,5 miliardy korun. Jde o nejvyšší lednový schodek od vzniku ČR.

"Lednová data celkově potvrzují tendence pozorované již ve druhé polovině loňského roku. Navzdory utlumené ekonomické aktivitě se daňové příjmy vyvíjejí spíše pozitivně a pokud nedojde k dalšímu zhoršování epidemické situace patrně překonají dosavadní předpoklady. Ty budou ovšem ještě muset být aktualizovány s ohledem na předvánoční zrušení superhrubé mzdy. Na druhou strany státní výdaje bobtnají svižným tempem a lze očekávat jejich další nárůst vzhledem k pokračujícím podpůrným programům i blížícím se volbám do Poslanecké sněmovny. Za celý rok 2021 tak odhadujeme deficit na úrovni 400 miliard korun," uvedl analytik Raiffeisenbank Vít Hradil.

I podle ekonoma Komerční banky Františka Táborského směřuje prozatím rozpočet k celoročnímu deficitu 400 miliard korun. "Celkově výdaje státu odpovídají plánu ministerstva. Z lednového výsledku však nelze vyvozovat příliš závěrů. Podstatná bude novela zákona státního rozpočtu a hospodaření státu v prvním čtvrtletí, které ukáže dopad vládních opatření na ekonomiku v závěru minulého roku," uvedl.

"Neutěšený stav plnění státního rozpočtu hned zkraje roku signalizuje, že letos státní rozpočet pravděpodobně vykáže ještě hlubší schodek než v roce 2020. Půjde tak o smutný rekord," uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Zatímco loni schodek nakonec nedosáhl ani 400 miliard, letos ji podle něj pravděpodobně překoná. "Je třeba totiž také přihlédnout k faktu, že v lednovém plnění se ještě neprojevuje dopad zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na poplatníka," dodal.

Analytik Natland Petr Bartoň upozornil, že je překvapující, že navzdory proklamacím o nutnosti proinvestovat se z krize vydal stát v lednu na investice ještě méně než loni. "Oproti tomu obřím způsobem narostly neinvestiční transfery do krajů a měst, zejména na školství a státní správu," uvedl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé v karanténě budou dostávat příspěvek až 370 Kč, schválila Sněmovna

02.03.2021 22:06 Lidé v nařízené karanténě zřejmě budou dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně.…

Ovčáček dementoval zprávu o úmrtí Forejta

02.03.2021 20:50 Aktualizováno Česká média dnes přišla s informací, že ve věku 43 let zemřel bývalý protokolář exprezidenta…

Vondráček opět vykázal Volného a Bojka ze Sněmovny

02.03.2021 16:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes opět vykázal ze Sněmovny nezařazené poslance Lubomíra…

Sněmovní výbor doporučil schválení stoprocentní nemocenské v karanténě

02.03.2021 15:20 Sněmovna by mohla schválit vládní předlohu, podle které by lidé v nařízené karanténě pobírali…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama