TOP 09 chce odchod Válkové z postu zmocněnkyně pro lidská práva, kauzu má řešit Sněmovna

TOP 09 chce dnes ve Sněmovně jednat o odchodu Heleny Válkové z pozice vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Navrhne, aby poslanci projednali na plénu kauzu kolem jejího článku ze 70. let a vyzvali vládu k odvolání Válkové. Předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová na tiskové konferenci kritizovala nečinnost vlády, která o setrvání Válkové ve funkci ani nehlasovala.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Markéta Pekarová Adamová
doporučujeme

"Měla by se tím zabývat i Poslanecká sněmovna a trapnou situaci ukončit," uvedla Adamová.

Válková při obhajobě svého působení za bývalého režimu podle Pekarové projevila zásadní nedostatek sebereflexe, což vede ke ztrátě kreditu instituce vládního zmocněnce. Válková se měla ucházet o post ombudsmanky, prezident Miloš Zeman po zveřejnění článku svou nominaci stáhl.

Helena Válková pracovala v minulosti v kriminologickém ústavu socialistické generální prokuratury. Spolu s prokurátorem z procesu Milady Horákové Josefem Urválkem napsala článek o takzvaném ochranném dohledu. Tento nástroj se podle expertů zneužíval k šikaně disidentů i ostatních propuštěných vězňů.

Z funkce zmocněnkyně může Válkovou odvolat vláda, přes kritiku z řad sociální demokracie ale menšinový kabinet o odvolání Válkové nejednal. Později Válkovou podpořila vládní rada pro lidská práva. Usnesla se, že uznává přínos Válkové pro prosazování lidskoprávní agendy a zefektivnění činnosti rady. Radu poté opustili dva její členové.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bezpečnostní rada státu zasedla, nedoporučuje cesty do severní Itálie

25.02.2020 21:53 Aktualizováno Bezpečnostní rada státu nedoporučuje občanům České republiky kvůli šíření nového koronaviru cesty…

Babiš navštívil Příbram, setkal se s příznivci i odpůrci

25.02.2020 18:36 Premiér Andrej Babiš (ANO) se při dnešní návštěvě Příbrami setkal s odpůrci i příznivci. Před…

Šéf Senátu Vystrčil žádá od Zemana vysvětlení čínského dopisu k Tchaj-wanu

25.02.2020 18:10 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman by měl Senátu podle jeho předsedy Miloše Vystrčila (ODS) vysvětlit, zda a jak…

Lidovci chtějí ve Sněmovně projednat situaci na MPSV, kde zasahovala…

25.02.2020 17:56 Lidovci budou chtít příští týden ve Sněmovně projednat jako mimořádné body situaci na ministerstvu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama