ROZHOVOR | Důchodci nemají zubaře, 800 tisíc lidí v exekuci. Neztratil jsem kontakt s realitou, říká Jurečka

ROZHOVOR - KDU-ČSL si o víkendu zvolila nového předsedu, kterým se stal bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz po stranickém sjezdu mimo jiné prozradil, jaké jsou plány lidovců pod jeho vedením.

Ani na chvíli jej nenapadlo, že by svůj sobotní triumf měl něčím oslavit. Nově zvolený místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka si jen vychutnal dojemnou gratulaci od své manželky Jarmily i dvou nejmladších synů, a to přímo na pražském Václavském náměstí v hotelu Ambassador. Hned po svém vítězství na mimořádném sjezdu lidovců, na němž odstoupil dosavadní lídr Marek Výborný po nenadále smrti své ženy, si bývalý ministr zemedělství stanovil jasný cíl: „Nechceme být populistickou stranou, ale chceme být populární. Od nás žádné koblihy jako u hnutí ANO nečekejte, kobliha je jen symbol komunikace, ale postrádá obsah. My chceme být lidem blíže, proto za nimi vyjedeme a chceme s nimi osobně mluvit,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jurečka, před nímž stojí úkol uspět v blížících se krajských a senátních volbách na podzim letošního roku.

Pane předsedo Jurečko, co vám proběhlo v hlavě, když v sále zaznělo, že jste stanul v čele lidovců?

Dostavil se obrovský pocit odpovědnosti a vyskočila mně řada úkolů, které chci udělat. Rozhodně mě nenapadlo slavit. Funkce žádný důvod k veselí nedává, funkce je totiž práce a té je přede mnou dost. Chci zajistit dostupné a levné bydlení, řešit exekuce občanů, zajistit kvalitní dopravní infrastrukturu, podívat se na důchodový systém a podobně. Rozhodně nechci, aby tyto cíle vyzněly jako fráze. Proto chci za lidmi vyjet a osobně s nimi vyjet.

Jak osobně vy vnímáte sílu vašeho mandátu. Obdržel jste 205 hlasů, ale váš kolega Pavel Bělobrádek prohlásil, že počítal s větší převahou vašeho triumfu. Nezaskočila Vás jeho reakce?

Asi zklamu ty, kteří si budou myslet, že mezi mnou a Pavlem nastal nějaký spor, či svár. Je to čistě jeho názor. Pro mě je naprosto překvapující až šokující, že jsem své protikandidáty Bartoška a Horníčka porazil už v prvním kole.

S odstupem času jste rád, že jste se na facebooku svých příznivců dotazoval, zda do volby máte vůbec jít?

Předně chci říci, že jsem se s nikým na sociálních sítích neradil, jak zaznělo v některých médiích. Jen mě zajímal názor některých lidí. Přiznám se, že kdyby mně všichni vzkázali, že nemám do volby chodit, poslechl bych je. Ale většina reakcí byla pozitivních. Nejdůležitější bylo, že kandidaturu schválila moje rodina.

Je pochopitelné, že poradní hlas vaší paní byl nejdůležitější, když spolu máte pět synů. Nemáte obavy, jak náročnou práci předsedy skloubíte s dětmi?

Už jsme v tomto se ženou mazáci (smích). Už poslední rok a půl, co jsem vykonával funkci ministra zemědělství, jsme byli v plné sestavě a musím říci, že práce ministra, včetně jednání v Bruselu a dalších záležitostí ohledně Evropské unie, byla náročnější než funkce předsedy. Tím ale svoji novou práci rozhodně nechci zlehčovat a podceňovat. S manželkou jsme už sehraní.

Čím jste zaujal delegáty sjezdu, že vás zvolili?

Myslím si, že řada členů mě už zná, ví, jak pracuji, zná moje myšlenky a je o mně známo, že kladu důraz na rodinu, životní prostředí. Tedy na hodnoty, které lidovci řadí na první místo. Také je ale o mně známo, že nikomu nemažu med kolem úst a problémy umím pojmenovat.

KAŽDÝ, KDO VYCHOVÁVÁ DĚTI, JE HRDINA

Přesto působíte jako klidná síla, která nejde do konfliktů a která se vyvarovává silných slov. Jak se vám poslouchal projev odstupujícího předsedy Marka Výborného, jenž na sjezdu řekl, že lidé už mají dost koblih, a to v narážce na premiéra Babiše a jeho hnutí ANO, které pravidelně občanům koblihy na setkání servírují?

Rozhodně od nás nečekejte, že bychom koblihy rovněž rozdávali. Kobliha je jen symbol komunikace, ale postrádá obsah. My chceme být lidem blíže, proto za nimi vyjedeme a chceme s nimi osobně mluvit. Nebudeme nikomu říkat, jak to budou dělat lidovci. Při setkáních se chceme lidí ptát, co je trápí, co by navrhli v daném problému oni.

Nechci se vás dotknout, ale má vůbec špičkový politik přehled, co obyčejné lidi trápí? Nejsou toto jen obyčejné fráze?

I když jsem ve vrcholné politice devět let, neztratil jsem kontakt s realitou. Osobně se jako otec pěti dětí stále považuji za obyčejného člověka a umím se do běžných starostí vžít. I já řeším všední starosti. Začíná to už ráno, kdo odveze děti do školek, řešíme se ženou výběr škol, jsem normální sedlák. Dobře vím, že některým lidem je jedno, že se tady řeší premiérova kauza Čapí hnízdo, nebo jeho možný střet zájmů, když sami kvůli exekucím přišli o střechu nad hlavou. Máme zde 800 tisíc občanů v exekuci, kteří čekají na pomoc politiků, a to je jeden z mých hlavních úkolů. Lidé takto postižení pracují načerno, aby nemuseli přiznávat svůj výdělek, protože by jim nic nezbylo na živobytí. Bylo by dobré se zamyslet, jestli by stát neměl těmto lidem část dluhu odpustit.

Je veřejným tajemstvím, že pokud nemocný senior nemá známého lékaře či nemá našetřeno na placenou nadstandardní péči, tak strádá. Máte v plánu řešit i tuto ožehavou tématiku?

Samozřejmě a celá problematika mě velice trápí, protože jako člověk žijící na vesnici vím, jak kvalitní zdravotnictví venkov trápí a sužuje hlavně seniory. Šokovalo mě, že v  investičním plánu, který s tak velkou pompou pan premiér Babiš představoval, se o péči seniorů vůbec nezmínil. A je třeba si uvědomit, že populace stárne a zdravotní problémy starších lidí se budou prohlubovat. Ani od současného ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jsem neslyšel žádné stanovisko, či řešení k této situaci. Nejvíce mě ale zaráží, že pro seniory jsou hlavně na venkově nedostupní stomatologové. Zubaři, kteří vystudovali za peníze daňových poplatníků, neuzavírají smlouvy s pojišťovnami, aby pak po starých lidech chtěli peníze za každý zákrok. Na to se musíme zaměřit a změnit to.

Zmínil jste, že chcete dosáhnout pro lidi dostupnější a levnější bydlení, které po zavedení nových hypotečních pravidel je pro mnohé doslova sci-fi...

Máte pravdu, je třeba začít tuto otázku řešit hned. Nemůžeme čekat až na nový stavební zákon, který vstoupí v platnost až v roce 2023. Pokud lidovci hlásají, že jejich hlavní podporou jsou rodiny s dětmi, tak je jasné, že někde musejí bydlet a hlavně kvalitně. Tato problematika souvisí i s tím, aby lidé měli nižší daně, tím pádem jim zbyde více peněz, které pak mohou investovat právě do bydlení. My chceme, aby lidé obecně měli více peněz. Proto je nutné dostat solární panely z polí na rodinné domky. Tímto počinem by rodiny až ročně ušetřily 18 miliard korun ročně.

Už jste zmínil, že lidovci musejí nyní opustit kanceláře a přijít k lidem. Kdyby se vás někdo na náměstí zeptal, proč má volit právě lidovce, co byste mu řekl?

Protože jsme strana, která staví na dvou pilířích. Tím prvním je rodina. Každý rodič, který vychovává dítě, čí děti, je pro nás hrdinou. A pokud chceme, aby se Česká republika omlazovala, musíme stát za rodinami. Další naší předností je, že klademe důraz na ekologii, půdu, vodu. Tím jsme pro mnohé blízcí.

Jenže právě váš mecenáš Luděk Sekyra se před vaším sjezdem nechal slyšet, že byste jako strana měli více zezelenat, tedy věnovat se ekologii?

Upřímně řečeno, já jsem takové vyjádření od pana Sekyry nezaznamenal. Ale když se budeme bavit o mé osobě, tak já jako soukromý zemědělec kladu na přírodu obrovský důraz a nikdo mě k ekologickým tématům nemusí nabádat. Je nutné udržet v zemi vodu, chránit půdu před dalším zastavováním, aby na ní nevznikaly další průmyslové zóny, či nákupní centra, jak se to v Olomouckém kraji nyní děje, stejně jako budování dalších míst pro pískovny a štěrkovny. Ze zkušenosti ministra zemědělství rovněž vím, že je nutné pomoci i obyčejným sedlákům se zadržením vody.

Jako soukromý zemedělec máte k sedlákům blízko, s čím jim ještě hodláte pomoci?

Budu usilovat o to, aby školky a školy zejména v malých obcích odebírali od sedláků jejich domácí produkty, a tím by si zemědělci přilepšili.

STÁTU JSME NA BIOPALIVECH UŠETŘILI PŘES 2 MILIARDY

Pojďme nyní odbočit od starostí běžných lidí k vrcholné politice. Na rozdíl od většiny delegátů sjezdu se jasně nevymezujete proti politice hnutí ANO, respektive proti osobě premiéra Andreje Babiše.  Znamená to, že pokud byste jako KDU-ČSL by v parlamentních volbách 2021 uspěli, neměl byste problém jít s Babišem do vlády?

Předně platí, že lidovci nepůjdou, a to se netýká jen pana Babiše, do vlády s kýmkoli, kdo bude trestně stíhání. Tady jsou mantinely jasně vymezené. Osobně nemám problémy spolupracovat s hnutím ANO, pokud mu budou předsedat pánové Havlíček či Brabec. Oba jsou nesmírně schopní a pracovití. Je třeba si uvědomit, že v komunální politice máme s ANO několik seskupení a žádné problémy se nevyskytly.

Vy jste Andreje Babiše zažil v Sobotkově vládě, kde jste zastával funkci ministra zemědělství a on byl šéfem státní kasy, ministrem financí. Jak jej hodnotíte, jaké s ním máte zkušenosti?

Musím říci, že mě někdy překvapil, jak umí racionálně uvažovat, ale i naslouchat. Ale pak mě také uměl nemile šokovat, když jsme se na něčem domluvili a on před televizními kamerami říkal úplně něco jiného. Sledoval tím získat pro ANO body. S tím jsem měl velký problém.

Po volbách v roce 2017 si lidovci právě na spolupráci s ANO vzpomněli a odmítli jít s hnutím do další vlády. Některým členům vadilo, že ANO jednalo arogantně, lhalo, bylo vůči vaší straně agresivní. Vy jste ale řekl, že pokud by se Babiš do voleb 2021 očistil, všechny své probléby by vyřešil, dalo by se o spolupráci s ním uvažovat. Neprotiřečíte si oproti jiným členům KDU-ČSL?

Já bych nyní opravdu nerad predikoval. Zatím bych až tak parlamentní volby neřešil, když nás už na podzim čekají krajské a senátní volby. V nich chceme uspět, to je prioritní.

Na minulém sjezdu v březnu 2019 vás jako stranu tehdejší předseda Marek Výborný za vládní spolupráci s ANO silně kritizoval. Řekl , že jste koaličnímu partnerovi pomáhali s dotacemi biopaliv, mlčeli k jeho zasahování do médií, tolerovali jste jeho údajný dotační podvod a nakonec jste spolkli i daňový fígl s dluhopisy. Jak se vám osobně Výborného slova poslouchala, když jste tehdy seděl ve vládě společně s Pavlem Bělobrádkem, místopředsedou vlády pro vědu a výzkum?

My jsme si s Markem vše vysvětlili už na tehdejším sjezdu a žádné napětí mezi námi nepanuje. Faktem je, že v roce 2016 jsme biopaliva zdanili a státu tak ušetřili ročně přes dvě miliardy korun. Nikdo ale není bez chyb a já se jich chci vyvarovat tím, že jsem čtyři minulé, bývalé předsedy, kteří se sjezdu zúčastnili, požádal o okamžitou zpětnou vazbu. Zajímá mě jejich názor, stejně jako všech našich členů.

Na sobotním sjezdu jste řekl, že pod vaším vedením chcete navázat na úspěch lidovců z roku 1998, kdy stranu za Josefa Luxe volilo 600 tisíc občanů. Nějak mi to nekoresponduje s předběžnými volebními průzkumy, které vám dávají jen 6 a půl procenta. Napadá mě citát vašeho zakladatele monsignora Jana Šrámka, který řekl, že z vlády se snadno vystupuje, ale hůře se do ní vrací.

Velice bych rád upozornil na skutečnost, že jsme nejúspěšnější stranou v komunálních volbách, jsme třetí v senátních volbách, takže rozhodně o nás nejde mluvit jako o mrtvé partaji. Dokonce existuje takový průzkum, že až 11 procent občanů uvažuje o tom, že by nás volilo. A tyto lidi musíme zaujmout činy a ne je odradit frázemi.

ČESKÉHO KURZE NENÍ TŘEBA

Nemyslíte si, že by KDU-ČSL prospěl nějaký excentrický politik, který by zaujal mladé, propojil by tradici s budoucností, někdo jako předseda Rakouské lidové strany Sebastian Kurz, spolkový kancléř Rakouska? Před sjezdem se mluvilo o Ondřeji Benešíkovi, současném místopředsedovi, by tato kritéria splňoval a mohl by trochu rozvířit vaše stojaté vody. Co vy na to?

Osobně si myslím, že my žádné stojaté vody rozviřovat nemusíme. Když se podíváte na zvolené předsenictvo, je dobře namícháné. Nechybí v něm ženský prvek v podobě I. místopředsedkyně Šárky Jelínkové, máme v něm komunálního politika Petra Hladíka, náměstka brněnské primátorky, ale i europoslance Tomáše Zdechovského. Může se tedy říci, že máme široký záběr.

Mnohé mohlo překvapit, že jste ve volbě předsedy zvítězil, když jste šel proti názoru odcházejícího předsedy Marka Výborného i protikandidáta Jana Bartoška, že byste měli vytvořit předvolební blok s pravicovými stranami, konkrétně ODS a být s ní na jedné lodi, palubě, dokonce kajutě. Vy jste na to po kongresu demokratů regoval prohlášením: „Těžko být s někým na palubě či v kajutě, když se ODS podílela v minulosti na pokřivení volebního systému, díky kterému je mimo jiné i současná politická situace a stále odmítá tento omyl opoziční smlouvy pomoci napravit a podpořit novelu volebního zákona z dílny KDU-ČSL.“ Znamená to, že nechcete s nikým vytvořit předvolební blok.

Situace je složitější, než se zdá. Rozhodně to není tak, že bych kategoricky odmítl s někým spolupráci. Dokonce hned po volbě, kdy mě gratulovali předsedové ODS, STAN, Zelení, TOP 09 a někteří naši komunální partneři, jsme se tohoto tématu dotkli. Ale těch problémů je více. Třeba volební kvóry, dvojblok musí mít více jak deset procent, trojblok 15 procent a pokud by kandidovalo 21 stran, tak by museli dát dohromady 105 procent, což nejde. Další věcí je přepočítávání hlasů, zatímco KDU-ČSL stačí na mandát 28 tisíc hlasů, u STAN je to už 42 tisíc hlasů.Všichni cítíme, že je nutné změnit volební zákon. Pokud se tak nestane před volbami 2021, je nutné zákon změnit po volbách. Znovu ale opakuji, já se nebráním žádnému jednání s pravicovými stranami, i když musím zmínit zkušenost z roku 2017 před parlamentními volbami, kdy jsme měli kandidovat se STAN, ale nakonec jsme museli ze spolupráce ustoupit.

Váš sjezd navštívil expředseda Senátu Petr Pithart, člen strany, který má ale radikálnější názor. Naznačil, že je potřeba potlačit ego, riskovat. Doslova řekl: „K tomu je potřeba porazit ve volbách politickou divizi dravé firmy trestně stíhaného podnikatele v těžkém konfliktu zájmů,“ a odkázal na Slovensko, na rok 1998, kdy se ve volbách spojilo 8 stran a porazily tak Vladimíra Mečiara. Nevezmete si z jeho rady ponaučení?

Projev Petra Pitharta byl pro mě inspirativní a s chutí jsem mu zatleskal. Opět ale musím zmínit volební zákon. Také není jasné, jak by v nějakém předvolebním bloku probíhalo financování politických stran během kampaně, aby to nebylo protiprávní. Jak říkám, těch otázek je několik a je třeba je vyřešit, než se vůbec něco začne dít.

JAKO ŘEDITEL U PÁSU

Před deseti měsíci jste po 8 a půl letech opustil funkci I. místopředsedy strany, když jste prohrál volbu s Markem Výborným. Nemáte obavy, že si to mnozí mohli vysvětlovat tak, že jste neunesl prohru a urazil jste se?

To v žádném případě! Já jsem chtěl dát prostor novým lidem, říkal jsem si, že jsem byl v Sobotkově vládě, lidé mě vídali v televizi každý den, tak jsem okoukaný. Potřeboval jsem získat nadhled a být chvíli mimo středu zájmu. Jako obyčejný poslanec jsem získal nadhled, ale i určité postřehy.

Říkal jste, že za 10 měsíců, co jste nebyl ve vrcholné politice, jste se změnil, jste více pokornější i více nasloucháte lidem. Jak se tedy Marian Jurečka změnil od března 2019 do ledna 2020?

Já bych neřekl, že jsem se změnil, ale poučil jsme se z některých chyb. Taková facka, že zmizíte z vedení, je prospěšná. Přirovnal bych to k řediteli firmy, který si na 10 měsíců odskočí k pásu. U něj získá na fabriku také úplně jiný pohled.

Na závěr se musím z lidské stránky zeptat na Marka Výborného, jemuž nečekaně na skrytou srdeční vadu zemřela žena a on se nyní musí starat o tři děti. I proto odstoupil z čela strany. Pomáháte mu nějak překonat toto těžké období?

V první řadě musím říci, že je správné, že po této tragédii se rozhodl věnovat rodině, protože táta je opravdu více než předseda. Každý den jako na člověka a jeho děti myslím. A jako věřící člověk se za celou jeho rodinu modlím.

ING. MARIAN JUREČKA (15. března 1981, Přerov)

Kariéra: od 29. ledna 2014 – do 13. prosince 2017 ministr zemědělství ČR v Sobotkově vládě, od 25. ledna 2020 předseda KDU-ČSL (16. v pořadí strany), od 16. prosince 2011- do 29. března 2019 I. místopředseda strany, od října 2013 poslanec Poslanecké sněmovny PČR (na přelomu let 2013 a 2014 šéfoval poslaneckému klubu strany), od roku 2012 až 2015 a od roku 2016 zastupitel Olomouckého kraje

Cíle nového šéfa KDU-ČSL: levnější a dostupnější bydlení, důchodový systém, zlepšení dopravní infrastrukrury, řešení exekucí, za každé vychované dítě chce matkám k penzím přilepšit důchod o 500 Kč

Vzdělání: vystudoval Střední zemědělskou školu v Přerově a následně obor rostlinolékařství (se specializací na ochranu rostlin) na Mendelově univerzitě v Brně

Povolání: od roku 2002 hodpodaří jako soukromý zemedělec na rodinném statku v Rokytnici na Přerovsku, kde jezdí i na traktoru

Stav: ženatý, manželka Jarmila, má pět synů

Záliby: rodina, florbal, hra na tubu

Víra: římský katolík

Související

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Novinka u žádostí o dávky a příspěvky. Stát spustil mobilní aplikaci

Výrazné zjednodušení a zefektivnění celého procesu podávání žádostí přináší nová aplikace Klientské zóny Jenda, kterou si může každý nainstalovat do svého chytrého mobilního telefonu. Jenda je již dostupný v App Store i Google Play. Klientům aplikace umožní sledovat stav svých žádostí, které budou mít přehledně na jednom místě. Komunikace s úřady tak bude opět snazší.

Více souvisejících

Marian Jurečka (KDU-ČSL) rozhovor KDU - ČSL sjezd KDU-ČSL 2020

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení

Americký prezident Donald Trump během pondělního prohlášení z Oválné pracovny oznámil, že Spojené státy uvalí na Rusko sekundární cla ve výši 100 %, pokud nebude do 50 dnů dosaženo mírové dohody ve válce na Ukrajině. Tento krok přichází v době, kdy Trump vyjádřil silné zklamání z ruského prezidenta Vladimira Putina a prohlásil, že si přeje konec války.

včera

Prezident Trump

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní

Americký prezident Donald Trump oznámil nový plán, jakým způsobem bude USA i nadále podporovat Ukrajinu — a to bez přímého financování z amerického rozpočtu. Podle něj budou Spojené státy vyrábět špičkové zbraně pro evropské země, které je následně převedou Ukrajině. Evropané za dodávky zaplatí, čímž Trump plní svůj předvolební slib nefinancovat válku z amerických daní.

včera

raketový systém Patriot

Evropa prostředník, USA prodejce. Jak vypadá Trumpův plán na zbrojní pomoc Ukrajině?

Když prezident Donald Trump loni znovu vyhrál volby, evropští představitelé začali okamžitě řešit, jak zachovat tok amerických zbraní na Ukrajinu, přestože nový prezident opakovaně sliboval omezení americké podpory v tomto vleklém konfliktu. Osm měsíců poté se rýsuje konkrétní řešení — Trump souhlasil s plánem, podle něhož Spojené státy budou prodávat zbraně evropským zemím, které je následně předají Ukrajině.

včera

Izraelská armáda

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila

V centru Gazy došlo v neděli k dalšímu tragickému incidentu, když izraelský letecký útok zasáhl místo, kde Palestinci shromažďovali vodu. Podle lékařských zdrojů přišlo o život nejméně šest dětí a další čtyři lidé. Videozáznamy z místa ukazují zoufalou scénu – těla obětí leží mezi kbelíky a nádobami na vodu.

včera

Bern, Švýcarsko

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii

Švýcarsko, vyčnívající jako neutrální ostrov uprostřed evropské integrace, si již dlouhá desetiletí drží odstup od členství v EU. Ačkoliv s Unií udržuje úzké vztahy, důvody k přistoupení chybí, ať už jsou ekonomické, bezpečnostní i kulturní. Nejde jen o politické rozhodnutí, nýbrž celkový odpor vůči členství sdílejí i mnozí obyvatelé, kteří se k evropské integraci staví s ironií, skepsí a důrazem na přímou demokracii.

včera

Jaderný výbuch

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny

Nové satelitní snímky ukazují rozsáhlé budování a modernizaci na pěti místech napojených na ruský jaderný program, rozprostřených napříč Evropou a Dálným východem. Záběry ze společnosti Planet Labs, pořízené během května a června, odhalují rozsah výstavby, přísná bezpečnostní opatření a nové struktury, které podle odborníků naznačují přípravu Ruska na možné jaderné konfrontace.

včera

Prezident Trump

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku

Americký prezident Donald Trump ohlásil, že dnes učiní „zásadní prohlášení“ týkající se Ruska, a to v době zvýšeného napětí v regionu i na mezinárodní scéně. Zatím není jasné, co vše bude obsahem avizovaného oznámení, ale prezident už v noci potvrdil, že Spojené státy pošlou Ukrajině systém protivzdušné obrany Patriot.

včera

Elon Musk

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační

Nově aktualizovaná verze AI chatbota Grok, kterou vyvinula společnost xAI Elona Muska, opět čelí vážné kritice poté, co začala vydávat rasistické a sexistické výstupy. V tomto týdnu Grok 4 vygeneroval program, který na základě rasové a genderové identity posuzuje, zda je někdo „dobrý vědec“. Vyjmenoval přitom jen „bílé, Asiaty a Židy“, přičemž jako „dobré rasy“ označil skupiny jako bílí, kavkazští, Asiaté, východní i jižní Asiaté a Židé.

včera

Sýrie

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět

Zkušenost francouzského stavebního giganta Lafarge, jenž se v letech 2011 až 2014 rozhodl pokračovat v provozu svého závodu v severovýchodní Sýrii uprostřed krvavé občanské války, nyní slouží jako výstražný příklad pro všechny nadnárodní firmy operující v konfliktních oblastech. V aktuální studii dvou francouzských akademiček – Nathalie Belhosteové z obchodní školy EM Lyon a Anny Dimitrové z ESSCA School of Management – je tato zkušenost detailně rozebrána jako případ selhání krátkodobého uvažování, etických kompromisů a nedostatečné politické citlivosti.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají

Nová obchodní krize mezi Spojenými státy a Evropskou unií je na spadnutí poté, co americký prezident Donald Trump oznámil záměr uvalit od srpna 30% cla na dovoz z EU. Oznámení vyvolalo v Evropě prudkou diplomatickou reakci, která signalizuje mimořádné napětí ve vztazích mezi tradičními spojenci.

včera

Král Charles III.

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.

Americký prezident Donald Trump přijme v září historicky druhé státní pozvání do Spojeného království. Bude hostem krále Karla III. a královny Camilly na zámku Windsor, uvedl Buckinghamský palác. Návštěva se uskuteční od 17. do 19. září a doprovodí ho i první dáma Melania Trumpová.

včera

Donald Trump

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství

Evropská unie čelí hrozbě nových amerických cel, která by mohla zásadně narušit obchodní vztahy s USA. Místo aby Brusel reagoval rozhodně, spoléhá na vyjednávání, jež se šibeničním termínem Donalda Trumpa sotva stihne. EU přitom nemusí hrát roli slabšího, má dostatečnou sílu i spojence po celém světě, kteří čekají na jasné evropské rozhodnutí. Je čas přestat vyčkávat a začít jednat.

včera

včera

včera

Pásmo Gazy

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky

Plán izraelského ministra obrany Israela Katze přesunout až 600 000 Palestinců do nově vytvořeného „humanitárního prostoru“ na troskách města Rafah vyvolal vážné obavy ze strany právních expertů, mezinárodních organizací i humanitárních pracovníků. Podle právničky Shannon Bosch z Edith Cowan University může jít o krok, který naplňuje definici válečného zločinu a zločinu proti lidskosti.

včera

Donald Trump

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty

Ruský prezident Vladimir Putin podle nových informací sdělil Donaldu Trumpovi, že během následujících 60 dnů plánuje výrazně zesílit vojenské operace na východní Ukrajině. Podle zprávy serveru Axios k této výměně došlo během telefonátu mezi oběma lídry 3. července. Trump následně řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi: „Chce to vzít celé.“

včera

Kyriakos Mitsotakis

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými

Itálie a Řecko varují své partnery v NATO a EU před rostoucí bezpečnostní hrozbou z Libye, ale jejich výzvy zatím nenacházejí odezvu. V době, kdy se pozornost evropských hlavních měst soustředí především na válku na Ukrajině, přibývají varování před tím, že Moskva a Ankara upevňují svůj vliv na severu Afriky – a to s potenciálně ničivými dopady na bezpečnost celého kontinentu.

včera

Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války

Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Evropa čelí nejvážnější hrozbě své svobody od konce druhé světové války. Ve výrazném projevu k armádním činitelům v Paříži oznámil plán na razantní zvýšení francouzských výdajů na obranu a upozornil na narůstající globální nestabilitu, návrat imperialismu a sílící nebezpečí ze strany Ruska.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy