Vedení Prahy schválilo partnerskou smlouvu s Vídní, budou spolupracovat ve 13 oblastech

Praha plánuje podepsat partnerskou smlouvu s Vídní, její znění dnes schválili radní. Podle smlouvy plánují obě města spolupracovat ve 13 oblastech, například v dopravě, kultuře, odpadovém hospodářství nebo informatice a bezpečnosti. Praha loni uzavřela Pakt svobodných měst s Budapeští, Bratislavou a Varšavou, ještě předtím také s tchajwanskou Tchaj-pejí. V říjnu naopak ukončila smlouvu s Pekingem kvůli sporu o vyškrtnutí klauzule, že Praha uznává jednu Čínu.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Pražský primátor Zdeněk Hřib
doporučujeme

"Vídeň je město, které se dlouhodobě umisťuje na čelních místech žebříčků kvality života," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Praha se proto chce u rakouské metropole inspirovat. Primátor dodal, že v případě schválení pražským zastupitelstvem se magistrát s Vídní domluví na termínu podpisu smlouvy. "Předpokládám, že to nebude dříve než v březnu," řekl.

Spolupráci s rakouskou metropolí by Praha měla navázat například v dopravě, odpadovém hospodářství, energetice, městském plánování, kultuře, ochraně památek, bytové politice, informatice nebo bezpečnosti a krizovém managementu. Měla by mít formu vzájemných návštěv, při kterých si budou zástupci obou měst vyměňovat zkušenosti. "K realizaci této smlouvy mají být přizváni především odborníci příslušných partnerských odborů obou měst a městské instituce," píše se ve smlouvě. Smlouva bude podpisem obou stran uzavřena na pět let.

Vedení Prahy uvažuje i o dalších blízkých městech pro oficiální partnerství. Hřib ČTK nedávno řekl, že by jimi mohly být Drážďany a Mnichov, které řeší podobné problémy, jako je změna klimatu či krize bydlení. V případě Drážďan už Hřib navázal neformální kontakt s primátorem Dirkem Hilbertem.

S metropolemi zemí visegrádské skupiny město spolupráci uzavřelo prostřednictvím Paktu svobodných měst. Hřib ho v Budapešti podepsal koncem loňského roku. Města si budou vyměňovat zkušenosti například s dostupným bydlením, bojem s klimatickými změnami nebo se stárnutím populace.

Hřib v polovině ledna také podepsal partnerskou smlouvu s Tchaj-pejí, kromě toho zástupci Prahy a tchajwanské metropole uzavřeli další tři dohody ohledně spolupráce zoologických zahrad, turismu a výměny zkušeností v chytrých technologiích. V reakci čínská Šanghaj pozastavila oficiální styky s Prahou. Není to první střet současného vedení české metropole s Čínou - Praha i Peking loni na podzim ukončily partnerskou smlouvu kvůli sporu o vyškrtnutí klauzule o uznání politiky jedné Číny, které požadovala Praha.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kancléřka Merkelová přijede do Prahy? Česko a Německo vyjednávají termín

21.02.2020 22:45 Aktualizováno Česko jedná s Německem o možné návštěvě kancléřky Angely Merkelové v Praze u příležitosti summitu…

Filip dva dny po infarktu opustil nemocnici. Bude obhajovat post šéfa KSČM?

21.02.2020 14:26 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes kolem 11:00 po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu…

Babiš se dle soudu nemusí omlouvat Transparency International. Ta podá…

21.02.2020 11:43 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat za své výroky o neziskové organizaci Transparency…

Nejpopulárnější politici? Na Babiše se dotahuje Schillerová, polepšil si…

20.02.2020 21:53 Aktualizováno Ze členů vlády a šéfů parlamentních stran lidé nejlépe hodnotí premiéra Andreje Babiše (ANO), na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama