Vláda má podle TOP 09 zajistit rychlé testování na koronavirus

Vláda by podle opoziční TOP 09 měla zajistit dostupné a rychlé testování na koronavirus pro všechny a pravidelné dodávky roušek či respirátorů pro ohrožené skupiny. Kabinet k tomu dnes vybídla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová při představení osmi opatření, která by bylo třeba přijmout. Reagovala tak mimo jiné na úterní rekordní nárůst 1164 potvrzených případů nákazy koronavirem. Strana vyzvala též k personální a technické podpoře hygienických stanic či jasným instrukcím pro lékaře a pacienty.

Markéta Pekarová Adamová
doporučujeme

"Jeden respirátor je spíše výsměch, aby se zahojila Česká pošta," prohlásila Pekarová Adamová. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí přislíbil doručit poštou zhruba třem milionům českých důchodců respirátory v případě výrazného zhoršení epidemie koronaviru. Kabinet by podle předsedkyně TOP 09 měl přestat přijímat opatření na základě průzkumů a anket, aby si udržel popularitu, ale měl by se maximálně řídit doporučením odborníků.

Ohrožené skupiny by podle šéfky TOP 09 měly dostávat ochranné pomůcky pravidelně, třeba v měsíčním intervalu, od českých výrobců. Vláda by proto měla podle poslance TOP 09 a lékaře Vlastimila Válka podpořit výrobce antivirových roušek a roušek s nanovrstvou, aby kvalitní roušky byly k dostání na všech veřejných místech.

TOP 09 v rámci svých opatření doporučuje maximálně posílit hygienické stanice a využívat digitální cesty sdílení zdravotnických dat. Využívat by bylo třeba rychlejší metody testování. "V případě, že bude placený test pozitivní, musí být zpětně uhrazen ze zdravotního pojištění," požaduje TOP 09. Strana doporučuje také zkrátit karanténu u bezpříznakových nakažených například s větším využitím respirátorů.

Válek doporučil vládě vydat jasný pokyn, které pacienty s respiračním onemocněním testovat na koronavirus. Stát by měl rovněž připravit strategii proočkování populace připravovanou vakcínou, která by mohla být k dispozici v lednu, dodal Válek. Očkování je podle strany nutné podpořit, ale musí zůstat nepovinné. "Nicméně stát musí udělat maximum pro to, aby bylo proočkováno co nejvíce osob. Zároveň je nutné se podívat na zákon o odškodnění za očkování, zda ho lze v této situaci použít. Každý očkovaný by následně měl mít výhody například pro cestování nebo při karanténě," uvedla TOP 09.

V Česku je podle údajů ministerstva zdravotnictví aktuálně 9272 pacientů s nemocí covid-19. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, mnozí jsou bez příznaků. Hospitalizovaných s covidem-19 je 234 lidí. Celkem se za více než půl roku od prvních potvrzených případů koronaviru v Česku nakazilo 29.877 lidí, přičemž 441 z nich zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovu stížnost ve sporu o Ošťádalovu profesuru zamítl soud

15.01.2021 16:13 Aktualizováno Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost prezidenta Miloše Zemana proti verdiktu, podle kterého…

Operátoři o ověřovacích SMS k očkování nevěděli, tvrdí asociace

15.01.2021 11:23 Operátoři se dozvěděli o požadavku státu na SMS ověření při registraci k očkování proti nemoci…

Registrace k očkování je fiasko. Babišova vláda za půl roku neudělala…

15.01.2021 10:46 Aktualizováno Opoziční politici kritizují dnešní start registrací k očkování, ale i další záležitosti spojené s…

Babišova vláda zase selhala. Opozice kritizuje nedostatek dat o očkovaných…

14.01.2021 21:33 Aktualizováno Vláda se snaží klíčová data o koronavirové pandemii i přes výzvy opozice a expertů dlouhodobě tajit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama