Vláda nebude omezovat hromadnou dopravu, znovu se sejde v neděli

Vláda rozhodně nebude omezovat hromadnou dopravu, nikdy se o tom neuvažovalo, řekl dnes novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Je podle něho nutné, aby lidé chodili do práce. Babiš také zopakoval, že vláda nebude zavírat kvůli koronaviru určité oblasti Česka. V případě potřeby vyhlášení karantény by platila pro celou zemi.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Vláda ČR
doporučujeme

"V žádném případě nebudeme omezovat hromadnou dopravu. My jasně říkáme, že potřebujeme, aby lidé chodili do práce," uvedl Babiš na tiskové konferenci, na níž spolu s vicepremiéry Janem Hamáčkem (ČSSD) a Karlem Havlíčkem (za ANO) vysvětlovat nové rozhodnutí o uzavření části obchodů, všech restaurací a podobných zařízení a provozoven některých služeb. Ministerský předseda ale připustil, že v nějaké situaci by vláda mohla hromadnou dopravu regulovat.

"Určitě nebudeme dělat opatření, jako dělá Rakousko, že uzavřeme nějaké oblasti. Pokud budeme mít pocit, že je potřeba vyhlásit karanténu, vyhlásíme ji pro celou Českou republiku," řekl Babiš. Spouštěče by byl další přenos koronaviru mezi obyvateli. Nyní podle něho existují dva nekontrolované přenosy, jde o případy řidiče taxi z Prahy a zdravotní sestra z Frýdku-Místku.

Babiš svolal další jednání vlády na neděli 16:00, uvedl to na twitteru. Kabinet vyhodnotí dopady dnešních opatření kvůli šíření nového typu koronaviru. Kabinet v noci rozhodl, že od dnešních 06:00 do úterý 24. března 06:00 budou uzavřeny obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a dalších. Stejnou účinnost má zákaz přítomnosti lidí v provozovnách stravovacích služeb, výjimkou je například zaměstnanecké stravování. Zakázán je také provoz heren a kasin.

"Na neděli 16:00 jsem svolal vládu, abychom důkladně vyhodnotili dopady dnešních opatření a doladili detaily o maloobchodním prodeji a prodeji služeb v konkrétních provozovnách. Účelem je, aby podnikatelé a občané byli na nadcházející pracovní týden řádně a včas připraveni," uvedl Babiš.

Pošty a banky fungují standardně, včetně poboček v obchodních centrech. V nich je možné také nakoupit v prodejnách potravin, drogeriích či například potřeb pro domácí zvířata. Obchody, na které se nevztahují výjimky uvedené v usnesení vlády, ale musí být zavřené. Policie bude dodržování opatření v obchodních centrech kontrolovat. Zákaz provozu se týká i služeb, jako jsou kadeřnické a kosmetické salony.

Loading...
Vstupte do diskuze (26)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nouzový stav se prodlouží o 30 dnů, naznačil premiér Babiš

27.03.2020 22:03 Aktualizováno Nouzový stav v České republice bude potřeba podle premiéra Andreje Babiše (ANO) prodloužit, řekl…

Advokát navrhl Zemanovi kvůli koronaviru vyhlášení amnestie

27.03.2020 22:02 Aktualizováno Advokát Petr Toman navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby kvůli pandemii nového typu koronaviru…

Prodloužení nouzového stavu? Opozice je zdrženlivá

27.03.2020 20:37 Většina předsedů opozičních stran je zdrženlivá v podpoře prodloužení nouzového stavu, samotnému…

Babiš nechápe žádost o centralizaci nákupů ochranných pomůcek. Vnitro už…

27.03.2020 19:36 Premiér Andrej Babiš (ANO) nerozumí žádosti krajů o centralizaci nákupů a distribuce ochranných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama