Zeman si dnes zavolá s Babišem, proberou formu demise

Prezident Miloš Zeman během dnešního telefonátu s premiérem a šéfem ANO Andrejem Babišem bude mluvit mimo jiné i o způsobu přijetí demise dosluhující vlády a pověření kabinetu výkonem funkce do jmenování nového.

Miloš Zeman na záběrech z nemocnice

Vedoucí hradní kanceláře Vratislav Mynář Radiožurnálu ráno řekl, že tento ústavní akt je podle něj možné učinit buď písemně, aniž se oba aktéři setkají, nebo "v lepším případě" osobně. Situaci, kdy premiér předává demisi své vlády do rukou prezidenta, podle Mynáře teď nekomplikuje zdravotní stav hlavy státu, ale zákaz návštěv v Ústřední vojenské nemocnici, kde se Zeman od 10. října léčí.

"Varianty jsou dvě. Může to být písemnou podobou bez toho, že by se oba účastníci - to znamená jak pan prezident, tak pan premiér - setkali. Tedy jenom doručit. Anebo samozřejmě v lepším případě - což teď není otázka zdravotního stavu pana prezidenta, ale proticovidových opatření, které panují v Ústřední vojenské nemocnici - osobně předat do rukou prezidenta," prohlásil Mynář. Ústavní právník Jan Kysela řekl Deníku N, že prezident může podle jeho názoru přijmout demisi od premiéra jen osobně.

Poté, co bude dnes mluvit s Babišem a v sobotu se prostřednictvím videohovoru spojí s kandidátem formující se vládní koalice na premiéra Petrem Fialou z ODS, chce Zeman hovořit i s lídry dalších stran, které se dostaly do Sněmovny, "sestupně" podle jejich volebního výsledku. Následoval by tedy měli předsedové STAN, KDU-ČSL, SPD, TOP 09 a Pirátů.

Volby na začátku října těsně vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) vedená Fialou před ANO, kterému ale připadlo o jeden mandát víc. Před volbami i těsně po nich dával prezident najevo, že šanci sestavit kabinet dá předsedovi ne nejsilnější koalice, ale strany či hnutí, kterým zůstal Babiš. Koalice označil za podvod na voličích. Zeman si myslel, že dosavadní premiér by se mohl pokusit sestavit většinovou vládu s ODS, nebo STAN, řekl už dříve Babiš, který se Zemanem krátce mluvil krátce po volbách a těsně před převozem prezidenta do nemocnice.

Lídr ANO ale už dříve řekl, že by takovou nabídku odmítl vzhledem k dohodě koalic Spolu s Piráty a STAN, které mají dohromady ve Sněmovně většinu 108 hlasů. Prezident podle Mynáře sleduje současná jednání o vládě a vyjádření jednotlivých aktérů. Předpokládá, že to bude otázka i nadcházejících rozhovorů s Babišem a Fialou, které se odehrávají "na čtyři oči". "To bude asi otázka rozhovoru s předsedou hnutí ANO, panem Babišem, protože jestli premiér veřejně tuto nabídku odmítl… Ale já za ty pány nemohu mluvit. Takže předpokládám, že toto bude jedno z témat, které spolu budou probírat," řekl Mynář Radiožurnálu.

Po přeložení z kliniky intenzivní medicíny na standardní pokoj rehabilitačního oddělení je Zeman podle svého nejbližšího spolupracovníka v dobré náladě i kondici, "šprýmuje", po celou dobu hospitalizace pracuje a sleduje povolební vývoj, v pokoji sleduje televizní zpravodajství. Mynář uvedl, že ze subjektivního hlediska podle něj Zeman potřebuje posílit motoriku a ochablé svaly. Zdravotní stav Zemana dnes posoudí lékařské konzilium, o jeho sestavení a činnosti má vedoucí prezidentské kanceláře informace jen z médií, s konziliem Hrad nekomunikuje.

Na dotaz, že se blíží možnost Zemanova přesunu z nemocnice do domácího léčení, nebo to vypadá na dlouhodobější hospitalizaci, Mynář uvedl, že to je otázka na lékaře. Doplnil, že v době zákazu návštěv kvůli zhoršující se epidemické situaci podle něj nemocnice vyšla maximálně vstříc a umožňuje návštěvy u Zemana jeho manželce a dceři, ze spolupracovníků jen Mynářovi.

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Přehled po krajích

30.11.2021 09:43 Na mokrých silnicích se dnes může místy tvořit náledí, ve výše položených oblastech pak sněhové…

V úterý testy odhalily 21.973 nakažených

01.12.2021 08:11 Denní přírůstek případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý testy odhalily 21…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Nový premiér Fiala svolal první neformální jednání své nastupující vlády

30.11.2021 22:00 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

SPD vadí vládní plán na povinné očkování, chce ho probrat ve Sněmovně

01.12.2021 14:25 Aktualizováno Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) chce, aby Sněmovna jednala o záměru vlády v demisi…

Výbor doporučil Sněmovně projednávat rozpočet až po jmenování nové vlády

01.12.2021 14:14 Aktualizováno Sněmovna by měla začít projednávat v prvním čtení státní rozpočet na příští rok až po jmenování…

Babiš se zatím nemusí omlouvat Wagenknechtovi za výrok, že je psychopat

01.12.2021 13:30 Krajský soud v Praze zrušil rozsudek, podle kterého se měl premiér Andrej Babiš (ANO) omluvit…

Sněmovna patrně schválí příspěvek až 370 Kč denně pro lidi v karanténě

01.12.2021 13:00 Aktualizováno Lidé v nařízené karanténě nebo izolaci patrně budou znovu dostávat příspěvek až 370 korun za den k…

Blažek po jednání se Zemanem odmítl, že by byl vyšetřován

01.12.2021 12:53 Aktualizováno Kandidát na ministra spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) po dnešním jednání s prezidentem Milošem…

Fiala svolal jednání nastupující vlády. Situace je vážná, uvedl

30.11.2021 19:45 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Bek se v Lánech sešel se Zemanem, hovořili o českém předsednictví v EU

30.11.2021 16:57 Kandidát na ministra pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) vedl dnes odpoledne v Lánech s…

Soud osvobodil Bártu i Petržílka v kauze vynesení odposlechů Janouška a…

30.11.2021 15:22 Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka.…

Baxa se sešel se Zemanem, hovořili o propojení kultury a vzdělání i…

30.11.2021 14:14 Kandidát na ministra kultury Martin Baxa (ODS) dnes na setkání s prezidentem Milošem Zemanem na…

Třetí dávka může ulevit nemocnicím, míní politici. Vystoupení Babiše s…

30.11.2021 12:20 Jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) a odcházející premiér Andrej Babiš (ANO) společně podpořili…

Související:

Právě se děje

reklama