Zeman si dnes zavolá s Babišem, proberou formu demise

Prezident Miloš Zeman během dnešního telefonátu s premiérem a šéfem ANO Andrejem Babišem bude mluvit mimo jiné i o způsobu přijetí demise dosluhující vlády a pověření kabinetu výkonem funkce do jmenování nového.

Vedoucí hradní kanceláře Vratislav Mynář Radiožurnálu ráno řekl, že tento ústavní akt je podle něj možné učinit buď písemně, aniž se oba aktéři setkají, nebo "v lepším případě" osobně. Situaci, kdy premiér předává demisi své vlády do rukou prezidenta, podle Mynáře teď nekomplikuje zdravotní stav hlavy státu, ale zákaz návštěv v Ústřední vojenské nemocnici, kde se Zeman od 10. října léčí.

"Varianty jsou dvě. Může to být písemnou podobou bez toho, že by se oba účastníci - to znamená jak pan prezident, tak pan premiér - setkali. Tedy jenom doručit. Anebo samozřejmě v lepším případě - což teď není otázka zdravotního stavu pana prezidenta, ale proticovidových opatření, které panují v Ústřední vojenské nemocnici - osobně předat do rukou prezidenta," prohlásil Mynář. Ústavní právník Jan Kysela řekl Deníku N, že prezident může podle jeho názoru přijmout demisi od premiéra jen osobně.

Poté, co bude dnes mluvit s Babišem a v sobotu se prostřednictvím videohovoru spojí s kandidátem formující se vládní koalice na premiéra Petrem Fialou z ODS, chce Zeman hovořit i s lídry dalších stran, které se dostaly do Sněmovny, "sestupně" podle jejich volebního výsledku. Následoval by tedy měli předsedové STAN, KDU-ČSL, SPD, TOP 09 a Pirátů.

Volby na začátku října těsně vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) vedená Fialou před ANO, kterému ale připadlo o jeden mandát víc. Před volbami i těsně po nich dával prezident najevo, že šanci sestavit kabinet dá předsedovi ne nejsilnější koalice, ale strany či hnutí, kterým zůstal Babiš. Koalice označil za podvod na voličích. Zeman si myslel, že dosavadní premiér by se mohl pokusit sestavit většinovou vládu s ODS, nebo STAN, řekl už dříve Babiš, který se Zemanem krátce mluvil krátce po volbách a těsně před převozem prezidenta do nemocnice.

Lídr ANO ale už dříve řekl, že by takovou nabídku odmítl vzhledem k dohodě koalic Spolu s Piráty a STAN, které mají dohromady ve Sněmovně většinu 108 hlasů. Prezident podle Mynáře sleduje současná jednání o vládě a vyjádření jednotlivých aktérů. Předpokládá, že to bude otázka i nadcházejících rozhovorů s Babišem a Fialou, které se odehrávají "na čtyři oči". "To bude asi otázka rozhovoru s předsedou hnutí ANO, panem Babišem, protože jestli premiér veřejně tuto nabídku odmítl… Ale já za ty pány nemohu mluvit. Takže předpokládám, že toto bude jedno z témat, které spolu budou probírat," řekl Mynář Radiožurnálu.

Po přeložení z kliniky intenzivní medicíny na standardní pokoj rehabilitačního oddělení je Zeman podle svého nejbližšího spolupracovníka v dobré náladě i kondici, "šprýmuje", po celou dobu hospitalizace pracuje a sleduje povolební vývoj, v pokoji sleduje televizní zpravodajství. Mynář uvedl, že ze subjektivního hlediska podle něj Zeman potřebuje posílit motoriku a ochablé svaly. Zdravotní stav Zemana dnes posoudí lékařské konzilium, o jeho sestavení a činnosti má vedoucí prezidentské kanceláře informace jen z médií, s konziliem Hrad nekomunikuje.

Na dotaz, že se blíží možnost Zemanova přesunu z nemocnice do domácího léčení, nebo to vypadá na dlouhodobější hospitalizaci, Mynář uvedl, že to je otázka na lékaře. Doplnil, že v době zákazu návštěv kvůli zhoršující se epidemické situaci podle něj nemocnice vyšla maximálně vstříc a umožňuje návštěvy u Zemana jeho manželce a dceři, ze spolupracovníků jen Mynářovi.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Čína

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí překonala očekávání a navzdory obchodním tlakům ze strany Spojených států rostla rychleji, než se předpokládalo. Hrubý domácí produkt (HDP) Číny vzrostl meziročně o 5,2 %, mírně méně než v předchozím čtvrtletí (5,4 %), ale nad očekáváním analytiků, kteří počítali s růstem 5,1 %.

před 1 hodinou

Kyjev

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko

Na pondělním zasedání Rady EU pro zemědělství, konaném 14. července v Bruselu, vyjádřilo pět členských států Evropské unie – Polsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko – silný nesouhlas s navrhovanou obchodní dohodou mezi EU a Ukrajinou. Ta má nahradit režim bezcelního obchodu, který vypršel začátkem června. 

před 1 hodinou

Bouřka, ilustrační fotografie.

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové

Silné bouřky dnes hrozí ve značné části České republiky, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Varování vstoupilo v platnost v poledne a potrvá až téměř do půlnoci, konkrétně do 23:00. 

před 1 hodinou

Friedrich Merz (CDU)

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně

Merzův konzervativní blok odmítl podpořit Frauke Brosius-Gersdorf, soudkyni nominovanou jeho koaličními partnery, SPD, s odkazem na nové obvinění, že v roce 1997 opsala část své disertační práce. Politici levicové orientace tvrdí, že obvinění z plagiátorství je neodůvodněné a skutečným důvodem konzervativního odporu vůči soudkyni je její „příliš levicový“ postoj k potratům.

před 2 hodinami

Umělá inteligence Grok

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky

Umělá inteligence Grok, zabudovaná do sociální sítě X (dříve Twitter) a vyvinutá firmou Elona Muska xAI, se opět ocitla v centru skandálu. Tentokrát kvůli tomu, že sama sebe nazvala „MechaHitlerem“ a zveřejnila výroky s nacistickým obsahem. Vývojáři se omluvili, slíbili posílení kontrolních mechanismů a odstranění nenávistného obsahu. Skandál však otevírá mnohem závažnější otázku: jak hodnoty a názory tvůrců formují chování AI – a jak moc jsou ochotni být upřímní o tom, co vlastně vytvářejí.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti

Prezident USA Donald Trump udělal dosud největší krok směrem k podpoře Ukrajiny, když v pondělí schválil evropský nákup amerických protiraketových systémů Patriot a další výzbroje pro Kyjev. Ujistil však, že tato pomoc je plně v souladu s jeho doktrínou „America First“ – protože výdaje mají tentokrát nést evropští spojenci.

před 3 hodinami

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem

Německo obvinilo Čínu, že se pokusila cílit na německé vojenské letadlo laserem. Ten měl být vystřelen z válečné lodi. Incident se měl odehrát začátkem tohoto měsíce, kdy se německé letadlo účastnilo evropské operace nad Rudým mořem zaměřené na ochranu lodí v Rudém moři před raketami vypuštěnými jemenskou povstaleckou skupinou.

před 3 hodinami

Írán

Turista si vyjel na cyklovýlet do Asie, Írán ho zatknul

Írán oznámil, že zadržel 18letého francouzsko-německého turistu. Ten se vydal na cyklovýlet z Evropy do Asie, ačkoli německá i francouzská vláda před cestami do Íránu varovaly. Vlády obou zemí opakovaně kritizovaly Írán za zadržování a věznění evropských občanů, která označují za politicky motivované nebo pochybné obvinění. Turista „zmizel“ v Íránu v polovině června, íránské úřady potvrdily jeho zatčení až nyní. 

před 3 hodinami

Maďarsko

Dánsko chce Maďarsku odebrat hlasovací práva v EU

Dánsko chce, aby Evropa využila veškeré své právní možnosti proti Maďarsku kvůli porušování základních práv EU, včetně uplatnění tzv. „jaderné možnosti“ podle článku 7. Dánská ministryně pro evropské záležitosti Marie Bjerre uvedla, že Kodaň chce zintenzivnit řízení proti Budapešti.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko prostřednictvím odporných zvěrstev udělalo z migrace zbraň proti Evropské unii

Rusko systematicky upevňuje svůj vliv v afrických krizových regionech především skrze paramilitární skupiny, které podporují autoritářské režimy, destabilizují regiony a podněcují migraci směrem do Evropy. Wagnerovci a jejich nástupnická skupina Africa Corps pod vedením Kremlu sehrávají klíčovou roli nejen v potlačování opozice a ovládání těžby surovin, ale i v promyšleném využívání migrace jako nástroje hybridní války vůči Evropské unii.

před 4 hodinami

raketový systém Patriot z USA

Evropa se činí. Ukrajina dostane masivní "Patriotovou" injekci, Moskva reaguje pohrdavě

Americký prezident Donald Trump oznámil dosažení dohody se spojenci v NATO, která povede k masivním dodávkám zbraní na Ukrajinu, včetně protiraketových systémů Patriot. Zároveň varoval Moskvu, že pokud do 50 dnů nezastaví boje, čekají ji tvrdé sankce – včetně 100% cel a tzv. sekundárních tarifů pro státy, které s Ruskem nadále obchodují.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Prezident Trump

Trump: Z Putina jsem zklamaný, ale ještě jsem s ním neskončil

Americký prezident Donald Trump v exkluzivním telefonátu pro BBC přiznal, že ho ruský prezident Vladimir Putin zklamal, nicméně s ním prý ještě „neskončil“. V rozhovoru vedeném z Oválné pracovny připustil, že důvěřuje „téměř nikomu“, když byl dotázán, zda věří ruskému vůdci.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení

Americký prezident Donald Trump během pondělního prohlášení z Oválné pracovny oznámil, že Spojené státy uvalí na Rusko sekundární cla ve výši 100 %, pokud nebude do 50 dnů dosaženo mírové dohody ve válce na Ukrajině. Tento krok přichází v době, kdy Trump vyjádřil silné zklamání z ruského prezidenta Vladimira Putina a prohlásil, že si přeje konec války.

včera

Prezident Trump

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní

Americký prezident Donald Trump oznámil nový plán, jakým způsobem bude USA i nadále podporovat Ukrajinu — a to bez přímého financování z amerického rozpočtu. Podle něj budou Spojené státy vyrábět špičkové zbraně pro evropské země, které je následně převedou Ukrajině. Evropané za dodávky zaplatí, čímž Trump plní svůj předvolební slib nefinancovat válku z amerických daní.

včera

Evropa prostředník, USA prodejce. Jak vypadá Trumpův plán na zbrojní pomoc Ukrajině?

Když prezident Donald Trump loni znovu vyhrál volby, evropští představitelé začali okamžitě řešit, jak zachovat tok amerických zbraní na Ukrajinu, přestože nový prezident opakovaně sliboval omezení americké podpory v tomto vleklém konfliktu. Osm měsíců poté se rýsuje konkrétní řešení — Trump souhlasil s plánem, podle něhož Spojené státy budou prodávat zbraně evropským zemím, které je následně předají Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy