Dvojité výročí 17. listopadu připomíná nacistickou i komunistickou totalitu a nesamozřejmost i křehkost svobody a demokracie. Ukazuje na to, že je třeba o svobodu a demokracii pečovat, řekl dnes na pražské Národní třídě premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj si je naprostá většina mladých lidí vědoma významu svobody a demokracie. To je pro celou českou společnost naděje, že si je zachováme, dodal.
Fiala připomněl odpor studentů proti nacistické okupaci v roce 1939 i sametovou revoluci proti komunistickému režimu v roce 1989. "Sedmnáctý listopad je v mnoha směrech svátkem mladých lidí. Byli to studenti, kdo se postavili nacistické okupaci, byli to studenti, kteří spustili v roce 1989 ten řetěz událostí," řekl.
"Vím, že jsou pro mladé lidi svoboda a demokracie samozřejmost, ale současně jsou si vědomi jejich hodnoty," uvedl premiér. Podle něj je pro zachování demokracie důležité, aby v ni věřili právě mladí. Fiala vyjádřil přesvědčení, že naprostá většina mladých lidí takové hodnoty zastává.
Podle Fialy je v současnosti víc než dřív patrný význam svobody. "Teď, kdy nedaleko nás je válka, musíme o svobodu, demokracii pečovat," řekl. Varoval, že v Česku působí proruská dezinformační scéna, která se snaží zdejší obyvatele znejistit.
Fialu ale nezneklidňují protesty, které se proti jeho vládě dnes chystají. "I protesty a vyjadřování radikálních názorů patří k demokracii. To mě nezneklidňuje, naopak to ukazuje sílu naší demokracie," řekl. Podle něj je demokracie kritickou diskusí, při níž ale lidé musí dodržovat zákonná pravidla.
Premiér dorazil na Národní třídu společně s dalšími lídry koalice Spolu Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). U památníku 17. listopadu 1989 ho vítal potlesk, ale i výkřiky "Fiala je kolaborant".
Fiala se na Národní třídě setkal také se studentskými aktivisty, kteří v uplynulých dnech organizovali vysokoškolskou stávku za klima. Odmítl ale jejich kritiku, že kabinet dělá málo pro ochranu klimatu. "Respektuji vaši nespokojenost, vnímám ji. Vláda v této věci není lhostejná, dělá kroky, postupujeme kupředu. Jsme přesvědčeni, že pro to děláme hodně a tak rychle, jak můžeme, abychom si s klimatickou změnou poradili," řekl.
Pekarová: Sametová revoluce skončila až odchodem posledního ruského vojáka
Sametová revoluce podle předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) skončila až odchodem posledního ruského vojáka z České republiky. 17. listopad, který sametovou revoluci odstartoval, patří k nejvýznamnějším státním svátkům, řekla dnes ČTK na Národní třídě u pamětní desky.
Dnes si podle Pekarové připomínáme nejen tento den, ale vše co následovalo v těch dalších týdnech a měsících. "To je vlastně prapočátek toho, jak dnes můžeme žít, že žijeme v demokracii a svobodě. A za to bychom měli být vděční, že díky tomu můžeme svobodně cestovat nebo studovat, to co chceme, a ne to co musíme, nebo že můžeme pracovat, kde chceme," dodala
Sametová revoluce podle ní skončila až okamžikem, kdy z Československa odešel poslední okupační voják, který tady od roku 1968 byl. "Do té doby nebylo jisté, jestli se to nebude znovu zvrtávat. A proto bychom i s ohledem na to, co se děje na Ukrajině, měli Ukrajincům pomáhat tu válku vyhrát. Ta výhra bude, až odejde poslední okupační voják z Ukrajiny," podotkla.
U pamětní desky sametové revoluce na Národní třídě se lidé i politici schází již od rána. Na místě se vystřídali i premiér Petr Fiala (ODS), předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) nebo šéf KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Květiny na místě položil i zástupce prezidentské kanceláře. Jako jeden z prvních dorazil předseda ANO Andrej Babiš či předseda ČSSD Michal Šmarda.
Související
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
17. listopad , Petr Fiala (ODS) , Markéta Pekarová Adamová
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 1 hodinou
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 2 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
včera
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
včera
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
včera
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
V německém městě Kolín nad Rýnem došlo v pátek k dramatickému incidentu, při kterém agresivní muž napadl policisty a způsobil jim vážná zranění. Událost se odehrála v dopoledních hodinách v kolínském okrese Ehrenfeld, jak uvedla policie.
Zdroj: Libor Novák