Od 3. května se vrátí rotační výuka na 2. stupně ZŠ v šesti krajích a Praze

Od pondělí 3. května se budou moci do základních škol vrátit žáci druhého stupně v šesti krajích a hlavním městě. Kromě už dříve avizovaných Karlovarského, Královéhradeckého a Plzeňského kraje se pro ně otevřou školy i ve Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze. Budou mít takzvanou rotační výuku, při které se třídy střídají po týdnu ve škole a doma. Platit to bude i pro nižší stupeň víceletých gymnázií.

Eurozpravy.cz

Schválila to dnes vláda. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Ve zbytku Česka budou mít žáci druhého stupně nadále distanční výuku.

V sedmi uvedených regionech s nejnižším počtem nově nakažených koronavirem také budou moci chodit všechny děti do školek, sdělila mluvčí MŠMT Aneta Lednová. V ostatních krajích je budou dál navštěvovat jen předškoláci nebo děti zdravotníků a dalších vybraných profesí. Už toto pondělí se MŠ naplno otevřely v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji. Stejná pravidla jako pro školky mají platit i pro dětské skupiny, řekl Plaga.

Podle něj se vláda dnes rovněž usnesla, že od pondělí 10. května pak bude rotační výuka druhého stupně základních škol v celé ČR. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) si podle něj vymínil výhradu rozhodnout jinak, pokud by se epidemie v některém regionu ještě zhoršila. Jinak vláda počítá rovněž od 10. května s návratem všech studentů vysokých škol k praktické výuce. Dosud je na vysokých školách povolená praxe jen ve zdravotnických či farmaceutických oborech a v posledních ročnících ostatních oborů. Nejdříve 17. května by se pak podle Plagy mohla obnovit i teoretická výuka ve středních školách. Podmínkou pro to bude týdenní průměr výskytu koronaviru 75 případů na 100.000 obyvatel.

Při postupném návratu žáků do škol postupuje ministerstvo nyní regionálně podle počtu nově nakažených na 100.000 obyvatel. Pro rotační výuku na druhém stupni byla podmínkou hranice 100 případů za posledních sedm dní. Celostátně je teď v ČR týdenní průměr výskytu koronaviru 146 případů na 100.000 obyvatel. Při rozhodnutí vláda ale vychází z předpovědi dalšího vývoje epidemie.

Školy v Česku se kvůli epidemii zavřely 1. března, výuku na dálku měla většina již řadu týdnů předtím. Prezenčně byly možné individuální konzultace. Od 12. dubna se otevřely školky pro děti zdravotníků a dalších profesí a pro předškoláky. Žáci prvního stupně základní školy se začali střídat po týdnech v rotační výuce. Bez ní se učí školáci z malých škol do 75 dětí a žáci speciálních škol. Od 19. dubna mají žáci druhého stupně a středních škol možnost skupinových konzultací v počtu do šesti dětí. Toto pondělí se pak obnovila praktická výuka ve středních školách a v posledních ročnících vysokých škol.

Povinné je testování na covid-19. Výjimkou jsou mateřinky v regionech s nižším výskytem nákazy, kde jsou školky otevřené kompletně. V mateřských školách se nikde nemusí nosit ani roušky či respirátory, které jsou jinak ve vyšších stupních škol rovněž povinné.

Dvacetičlenné tréninkové skupiny budou od pondělka v šesti krajích a Praze

Tréninky dětí a mládeže se od 3. května rozšíří na dvacetičlenné skupiny v šesti krajích a Praze. Vedle metropole se to týká Královéhradeckého, Karlovarského, Plzeňského, Středočeského, Libereckého a Pardubického kraje, kde jsou nejmenší přírůstky nově nakažených koronavirem. Ve zbytku republiky bude nadále platit omezení na maximálně dvanáct lidí ve skupině.

Nadále se to týká jen venkovních tréninků, vnitřní sportoviště zůstávají uzavřena. U větších skupin budou povinné testy, které budou rodiče potvrzovat čestným prohlášením.

Zmiňované regiony jsou buď pod hranicí týdenního součtu nových případů 100 na 100.000 obyvatel, nebo k ní směřují. Díky tomu se v nich mohou otevřít druhé stupně základních škol pro rotační výuku i rozšířit sportovní aktivity ve věkové kategorii do 18 let. Děti budou moci využívat toho, že jsou pravidelně testované ve školách. "Bude se to v klubu dokládat čestným prohlášením rodiče, že v posledních 72 hodinách bylo dítě testováno antigenním testem," řekl po dnešním jednání vlády ministr školství Robert Plaga.

Školní testy nebudou stačit na kompletní tréninkový program. V základních školách budou děti ob týden a ty z prvního stupně se navíc budou nově testovat jen jedenkrát týdně, středoškoláci nadále smějí do školy jen na praktickou výuku. Plaga apeloval na rodiče, aby čestné prohlášení nezneužívali. "Při případném nečestném prohlášení a následné kontrole by mohli čelit následkům. Ale myslím, že tato forma uleví školám a je tu na místě důvěra k rodičům směrem ke sportování jejich dětí," řekl.

Vládní představitelé také komentovali návrat omezeného počtu fanoušků na ligové fotbalové stadiony, který nastane o víkendu. To bude dříve, než se kompletně otevřou školy, což vyvolalo kritiku, že školní docházka znovu není prioritou. Ministr školství Plaga to považuje za nešťastné. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger přehazoval odpovědnost na hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. "Toto rozhodnutí je v její gesci. Byli jsme ujištěni, že výjimky jsou udělovány po celý čas. Postupně se budou udělovat například pro Pražské jaro, podobně se bude jednat s dalšími," řekl.

Výjimky se dlouho týkaly vrcholných sportovních akcí bez diváků. Běžní fanoušci se po dlouhé pauze objevili nejprve na hokeji. V pondělí se díky výjimce dostalo na pátý zápas finálové série play off mezi Třincem a Libercem do Werk Areny bezmála 900 diváků, kteří po vítězství "Ocelářů" mohli sledovat korunovaci nového mistra. Fotbalové kluby dostaly povolení zaplnit deset procent kapacity hlediště, přičemž se do kvóty počítají i pořadatelé, novináři a další osoby, které zajišťují organizaci utkání.

Diváci budou muset předložit negativní PCR nebo antigenní test na koronavirus, který nebude starší než 48 hodin, případně potvrzení o prodělání nemoci v posledních 90 dnech nebo certifikát o dokončeném očkování. Klub musí v hledišti zajistit bezpečné rozestupy ob jednu řadu tak, aby mezi usazenými osobami bylo vždy minimálně jedno volné sedadlo. Nezbytné budou respirátory či jiná obdobná ochrana nosu a úst.

Témata: EZ

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Ve školách se začal ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století

18.09.2021 14:36 Ministerstvo školství začalo ve školách ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století. Do projektu…

Oddělit třídy z různých škol není podle asociace u bazénů problém

13.09.2021 13:09 Školní plavání se v tomto školním roce kvůli epidemii covidu-19 bude organizovat tak, aby se u…

Ministerstvo připravuje změny ke snížení neúspěšnosti doktorandů na VŠ

09.09.2021 17:35 Snížit neúspěšnost doktorandů na vysokých školách a zvýšit jejich stipendia by měla reforma, kterou…

Zásoby testů na covid by si školy měly nechat, mohou se hodit

09.09.2021 11:17 Zásoby testů na covid-19, které školám zbudou po ukončení poprázdninového screeningového testování…

Na školách se dnes poslední plošné testování na covid-19. Roušky zůstanou

09.09.2021 08:04 V základních a středních školách se dnes koná třetí termín plošného screeningového testování na…

Školy začaly s výukou plavání. Co bude po konci testování ale nikdo neví

08.09.2021 16:08 Ministerstva školství a zdravotnictví se zatím nedohodla na tom, zda školní plavání dostane výjimku…

Covidová opatření komplikují cizincům příjezd na VŠ

07.09.2021 16:45 Opatření proti epidemii covidu-19 komplikují některým cizincům ze zemí mimo EU možnost studia…

Asociace ředitelů nemá informace o tom, že by školy nechtěla hlásit…

06.09.2021 15:28 Předseda Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc nemá informace o tom, že by část škol…

Školy měly 111 nakažených, data podle Vojtěcha poskytlo 86 procent zařízení

05.09.2021 21:03 Aktualizováno Výsledky z prvního testování žáků na covid-19 na začátku školního roku zatím ministerstvu…

Pravidla pro vysoké školy: Část výuky možná bude on-line

03.09.2021 19:21 Ministerstva školství a zdravotnictví zřejmě v současnosti nepřipravují žádná zvláštní opatření pro…

Související:

Právě se děje

reklama