Přijímací zkoušky na SŠ: Plaga oznámí termín do poloviny května

Termín jednotných přijímacích zkoušek na střední školy chce ministr školství Robert Plaga (ANO) oznámit v první polovině května. Doufá, že se zkoušky budou moci uskutečnit v první půlce června. Uvedl to dnes v televizi Prima. Do konce dubna chce mít ministerstvo ve spolupráci s epidemiology hotové manuály k provozu na základních školách, kam se má od 25. května vrátit část školáků.

Přidejte svůj názor

Robert Plaga, ministr školství
doporučujeme

Ministr s vyhlášením přesného termínu čeká, až budou mít epidemiologové údaje o koronavirové situaci za období Velikonoc. "Vystřelit datum a pak ho za tři nebo sedm dní měnit by bylo méně zodpovědné než říct, že v první polovině května vyhlásíme jasné datum," vysvětlil.

Pokud by se epidemiologická situace zhoršila, mohl by se termín přijímacích zkoušek podle Plagy "čistě teoreticky" posunout do období letních prázdnin. "Všichni ale doufáme, že se to nestane," řekl.

Plaga také potvrdil, že žáci budou mít na jednotné přijímačky jen jediný pokus. Zkouška bude mít na konečné rozhodnutí školy o přijetí studenta vliv z 60 procent. "Není to tak, že když někdo ten test nezvládne na svoje nejlepší maximum, že by byl odsouzen k tomu, že už se na tu školu vůbec dostat nemůže," uvedl ministr.

"Chápu, že rodiče to berou oproti minulému roku, kdy byly dva termíny, jako újmu. Ale ta doba je naprosto nestandardní, složitá," podotkl Plaga. Epidemiologické riziko je podle něj u přijímacích zkoušek poměrně vysoké. Ministerstvo uvažovalo i o variantě, že by letos jednotnou zkoušku zrušilo. Nepřistoupilo k tomu, protože podle Plagy není možné využít k rozhodnutí o přijetí průměr z vysvědčení. U gymnázií, o které je velký zájem, by totiž tato metoda vedla k tomu, že by se studenti museli vybrat losem.

Vláda počítá s tím, že od 25. května se žáci prvního stupně základních škol budou moci učit ve školních skupinách po 15 dětech. Ministr očekává, že této možnosti využijí rodiče 40 až 60 procent dětí. Z provozních důvodů chce, aby rodiče dali ředitelům minimálně týden předem vědět, zda jejich dítě k výuce nastoupí.

Plaga popsal, že děti se ve skupinách nebudou učit podle standardního rozvrhu. Dopoledne budou dělat úkoly, které jim nyní přicházejí vzdálenou formou, a odpoledne bude skupina fungovat jako školní družina.

Na dotaz, zda budou mít školy k tomuto režimu dostatek pedagogů, ministr odpověděl, že dopoledne u skupiny postačí pedagogický pracovník, nemusí ji vést učitel. Odpoledne se pak o skupinu mohou starat vychovatelky. Plaga dodal, že pokud by v některých školách tato výuka zajistit nešla, dítě by mohlo chodit do jiné školy.

Možnost, že by se učitelé základních škol nechali před návratem dětí otestovat na koronavirus, ministerstvo podle Plagy s epidemiology neřešilo.

Jestliže rodiče umístí dítě do školní skupiny, nebudou mít nadále nárok na ošetřovné. Ministr řekl, že podporuje, aby ošetřovné zůstalo zachováno pro rodiče, kteří se rozhodnou nechat dítě doma. Příslušný zákon připravuje ministerstvo práce.

Vláda učitelům už dříve přislíbila navýšení platů. Plaga k tomu uvedl, že pokud by slib kvůli současné koronavirové situaci nenaplnila, bylo by to ostudné, krátkozraké a hloupé.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Druhý stupeň ZŠ a SŠ obnoví provoz omezeně

04.06.2020 08:50 Druhý stupeň základních škol a střední školy obnoví od příštího týdne provoz přerušený kvůli…

Školy podle většiny žáků devátých tříd on-line výuku zvládly

02.06.2020 10:09 Základní školy podle žáků devátých tříd zvládly on-line výuku v době opatření proti koronaviru…

Státní maturity v Česku: Rozestupy a dezinfekce rukou

01.06.2020 11:01 Se zhruba dvoumetrovými rozestupy mezi lavicemi a po dezinfekci rukou k ochraně proti koronaviru…

Na středních školách dnes začínají státní maturity

01.06.2020 07:59 Ve středních školách dnes začínají didaktické testy státních maturit. Letos se k nim podle údajů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy