Rady MŠMT pro učitele: Několik týdnů bez písemek, důraz na jazyky a matematiku

Učitelé nebudou muset s žáky doprobrat všechno učivo, které v uplynulém školním roce kvůli mimořádné situaci v souvislosti s šířením koronaviru nestihli. Zaměřit by se měli na základní látku a předměty, jako jsou jazyky či matematika.

Školství
doporučujeme

Pro případ, že by bylo potřeba opět přejít na výuku na dálku, by si školy zároveň měly stanovit jednotnou platformu a způsob komunikace a zjistit možnosti zapojení dětí. Vyplývá to z materiálu, který ministerstvo zveřejnilo na webu.

Ministerstvo školám doporučilo upravit výuku tak, aby odpovídala základům, které mají všichni umět. Žáci by podle Plagy neměli být neúměrně přetěžováni, takže školy mohou vynechat látku, kterou měly ve svých učebních plánech navíc.

Učitelé by neměli školní rok začít psaním testů na známky. Místo toho by měli několik týdnů s dětmi pracovat tak, aby se navázalo na to, co umí. Vhodnou motivací pro děti by podle ministra mělo být takzvané formativní hodnocení, při kterém učitel vysvětluje žákovi, co už se naučil a na čem ještě musí zapracovat. Střední školy by kromě češtiny, cizího jazyka a matematiky měly klást důraz také na odborné předměty a praktické vyučování v rozsahu základního učiva stanoveného státem.

Pro děti, které zůstaly kvůli uzavření škol hodně pozadu, mohou školy získat pomoc s doučováním zdarma od studentů pedagogických fakult. Zajistit to může iniciativa ministerstva ve spolupráci s pedagogickými fakultami a Člověkem v tísni. Školy, které by o podporu od studentů měly zájem, se mohou registrovat na webu Národního pedagogického institutu, který pak informuje nejbližší pedagogickou fakultu.

Ještě před začátkem školního roku by si školy také měly určit pravidla pro případ, že by se musely kvůli covidu-19 opět zavřít a přejít na výuku na dálku. Každá škola by měla mít jednotnou digitální platformu pro komunikaci, aktualizovaný seznam kontaktů nebo plán dovybavení digitálními technologiemi. Po zahájení školního roku by pak školy měly zjistit podmínky pro výuku na dálku v případě jednotlivých žáků a ve spolupráci se zřizovatelem či neziskovými organizacemi se snažit o vybavení děti z chudších rodin.

Při výskytu nákazy ve škole by podle ministra mohla výuka pokračovat třemi různými způsoby, a to podle konkrétní situace. V úvahu by přicházelo buď běžné prezenční vzdělávání spolužáků nakaženého, nebo přechod na výuku distanční, případně smíšenou. Výuku na dálku by podle návrhu, který schválila vláda a projedná ještě Parlament, měla školy povinnost zajistit, pokud by se v karanténě ocitla víc než polovina třídy.

Ne každý učitel nad 65 let je v rizikové skupině

Všechny učitele starší 65 let nelze podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) zařadit do rizikové skupiny. Nemoc covid-19 víc ohrožuje chronicky nemocné, například po onkologické léčbě, se sníženou funkcí imunitního systému, s nemocemi srdce a cév, s plicním onemocněním, dále silně obézní nebo lidi s neléčenou cukrovkou. Novinářům to řekl na dnešní tiskové konferenci ministerstva školství. Manuál pro školy vzhledem k rizikovým skupinám pouze uvádí, že učitel může podle svého uvážení nosit roušku a zachovávat odstup. Učitelů v důchodovém věku je podle odhadů asi pět procent.

"Vědecké poznání v tomto směru se vyvíjí. Určitě už dnes neplatí to, že rizikové skupiny jsou všichni senioři. Dnes už víme, že jsou to lidé, kteří mají dekompenzované chronické onemocnění. Skutečně jsou to velmi vážně nemocní lidé," uvedl ministr.

Ministerstvo zdravotnictví rizikové faktory pro těžší průběh nemoci definuje například v Národní strategii testování nemoci covid-19. Jmenuje v ní zejména lidi s vážnými chorobami, jako jsou jsou hemato-onkologická onemocnění, s rakovinou léčenou chemoterapií nebo radioterapií nebo po transplantacích orgánů či kostní dřeně. U chronických nemocí jsou rizikoví pacienti ti, jejichž nemoc, například srdeční, plicní, cukrovka nebo vysoký tlak, není ve stabilním stavu. Ohroženější jsou také lidé s těžkou obezitou.

Manuál upravuje situaci, kdy je zaměstnanec školy v karanténě. Potom se může dohodnout se školou, že bude učit na dálku a dostane plný plat nebo mzdu. Pokud se nedohodnou, bude učitel pobírat nemocenskou ve výši 60 procent průměrného výdělku. Pro ostatní pracovně-právní souvislosti manuál odkazuje na zákoník práce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se zavírají školy, bude se učit distančně. Hřib se musel opravit

18.09.2020 13:09 Aktualizováno Na vysokých školách v Praze bude příští týden zavedena distanční výuka. Praha bude mít na mapě…

Tušili jsme, že roušky do škol přijdou. Pro část žáků je distanční výuka…

18.09.2020 08:50 ROZHOVOR – Rychlost nařízení jej zaskočila. Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal…

Při jazycích či zpěvu by místo roušek mohly být štíty, myslí si učitelé

17.09.2020 18:26 Aktualizováno Výuka cizích jazyků nebo hudební výchovy v rouškách by podle zástupců učitelů těchto předmětů…

Učitelé nastoupili na Babiše a Vojtěcha: Žádáme kritéria pro uzavírání škol

17.09.2020 14:00 S nárůstem případů nákazy koronavirem přibývá také škol, které si částečně nebo zcela uzavírají.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama