Rady MŠMT pro učitele: Několik týdnů bez písemek, důraz na jazyky a matematiku

Učitelé nebudou muset s žáky doprobrat všechno učivo, které v uplynulém školním roce kvůli mimořádné situaci v souvislosti s šířením koronaviru nestihli. Zaměřit by se měli na základní látku a předměty, jako jsou jazyky či matematika.

Školství

Pro případ, že by bylo potřeba opět přejít na výuku na dálku, by si školy zároveň měly stanovit jednotnou platformu a způsob komunikace a zjistit možnosti zapojení dětí. Vyplývá to z materiálu, který ministerstvo zveřejnilo na webu.

Ministerstvo školám doporučilo upravit výuku tak, aby odpovídala základům, které mají všichni umět. Žáci by podle Plagy neměli být neúměrně přetěžováni, takže školy mohou vynechat látku, kterou měly ve svých učebních plánech navíc.

Učitelé by neměli školní rok začít psaním testů na známky. Místo toho by měli několik týdnů s dětmi pracovat tak, aby se navázalo na to, co umí. Vhodnou motivací pro děti by podle ministra mělo být takzvané formativní hodnocení, při kterém učitel vysvětluje žákovi, co už se naučil a na čem ještě musí zapracovat. Střední školy by kromě češtiny, cizího jazyka a matematiky měly klást důraz také na odborné předměty a praktické vyučování v rozsahu základního učiva stanoveného státem.

Pro děti, které zůstaly kvůli uzavření škol hodně pozadu, mohou školy získat pomoc s doučováním zdarma od studentů pedagogických fakult. Zajistit to může iniciativa ministerstva ve spolupráci s pedagogickými fakultami a Člověkem v tísni. Školy, které by o podporu od studentů měly zájem, se mohou registrovat na webu Národního pedagogického institutu, který pak informuje nejbližší pedagogickou fakultu.

Ještě před začátkem školního roku by si školy také měly určit pravidla pro případ, že by se musely kvůli covidu-19 opět zavřít a přejít na výuku na dálku. Každá škola by měla mít jednotnou digitální platformu pro komunikaci, aktualizovaný seznam kontaktů nebo plán dovybavení digitálními technologiemi. Po zahájení školního roku by pak školy měly zjistit podmínky pro výuku na dálku v případě jednotlivých žáků a ve spolupráci se zřizovatelem či neziskovými organizacemi se snažit o vybavení děti z chudších rodin.

Při výskytu nákazy ve škole by podle ministra mohla výuka pokračovat třemi různými způsoby, a to podle konkrétní situace. V úvahu by přicházelo buď běžné prezenční vzdělávání spolužáků nakaženého, nebo přechod na výuku distanční, případně smíšenou. Výuku na dálku by podle návrhu, který schválila vláda a projedná ještě Parlament, měla školy povinnost zajistit, pokud by se v karanténě ocitla víc než polovina třídy.

Ne každý učitel nad 65 let je v rizikové skupině

Všechny učitele starší 65 let nelze podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) zařadit do rizikové skupiny. Nemoc covid-19 víc ohrožuje chronicky nemocné, například po onkologické léčbě, se sníženou funkcí imunitního systému, s nemocemi srdce a cév, s plicním onemocněním, dále silně obézní nebo lidi s neléčenou cukrovkou. Novinářům to řekl na dnešní tiskové konferenci ministerstva školství. Manuál pro školy vzhledem k rizikovým skupinám pouze uvádí, že učitel může podle svého uvážení nosit roušku a zachovávat odstup. Učitelů v důchodovém věku je podle odhadů asi pět procent.

"Vědecké poznání v tomto směru se vyvíjí. Určitě už dnes neplatí to, že rizikové skupiny jsou všichni senioři. Dnes už víme, že jsou to lidé, kteří mají dekompenzované chronické onemocnění. Skutečně jsou to velmi vážně nemocní lidé," uvedl ministr.

Ministerstvo zdravotnictví rizikové faktory pro těžší průběh nemoci definuje například v Národní strategii testování nemoci covid-19. Jmenuje v ní zejména lidi s vážnými chorobami, jako jsou jsou hemato-onkologická onemocnění, s rakovinou léčenou chemoterapií nebo radioterapií nebo po transplantacích orgánů či kostní dřeně. U chronických nemocí jsou rizikoví pacienti ti, jejichž nemoc, například srdeční, plicní, cukrovka nebo vysoký tlak, není ve stabilním stavu. Ohroženější jsou také lidé s těžkou obezitou.

Manuál upravuje situaci, kdy je zaměstnanec školy v karanténě. Potom se může dohodnout se školou, že bude učit na dálku a dostane plný plat nebo mzdu. Pokud se nedohodnou, bude učitel pobírat nemocenskou ve výši 60 procent průměrného výdělku. Pro ostatní pracovně-právní souvislosti manuál odkazuje na zákoník práce.

Školy by měly mít prostor pro izolaci nakaženého a zachovávat homogenitu

30.07.2021 16:43 Školy by měly zřídit místnost nebo prostor pro izolaci nakaženého pracovníka či dítěte. Měly by…

Ministerstvo zdravotnictví pošle školství podmínky pro provoz škol od září

30.07.2021 09:49 Ministerstvo zdravotnictví představí návrh protiepidemických opatření pro provoz škol od září až…

Děti z Hrušek a Moravské Nové Vsi budou dočasně chodit do škol v okolních…

29.07.2021 16:37 Děti z tornádem postižených Hrušek a Moravské Nové Vsi budou dočasně chodit do škol v okolních…

Ministerstvo školství stále nemá finální návrh opatření pro provoz škol

26.07.2021 13:26 Ministerstvo školství zatím od ministerstva zdravotnictví neobdrželo materiál s protiepidemickými…

Na testování žáků školáků by mohlo jít v září 27 milionů korun

26.07.2021 12:30 Na testování žáků na covid-19 přesnější PCR metodou by mohlo jít v září zhruba 27 milionů korun.…

Ministerstvo školství chce znát opatření pro provoz škol od září do konce…

14.07.2021 17:19 Aktualizováno Ministerstvo školství (MŠMT) chce znát protiepidemická opatření, která ministerstvo zdravotnictví…

Stát poptává 4,2 milionu antigenních testů pro zářijové testování školáků

10.07.2021 11:51 Správa státních hmotných rezerv (SSHR) vypsala zakázku na pořízení 4,2 milionu antigenních testů na…

Pro maturanty dnes začíná mimořádný termín didaktických testů

07.07.2021 08:11 Pro maturanty, kteří se v květnu kvůli nemoci či karanténě nemohli zúčastnit didaktických testů…

Experti: Vláda zlepšila financování školství, ve všem ale neuspěla

05.07.2021 14:22 Pozitivními kroky vlády od voleb v roce 2017 byly hlavně reforma financování regionálního školství…

Rektoři se obávají, že od podzimu opět nebude na VŠ možná prezenční výuka

02.07.2021 16:04 Kvůli epidemii covidu-19 hrozí to, že na vysokých školách ani v nadcházejícím akademickém roce…

Související:

Právě se děje