Soud odmítl žalobu proti rouškám ve školách. Za sedmiletou školačku ji podala matka

Městský soud v Praze zamítl žalobu proti povinnému nošení roušek ve školách, kterou na ministerstvo zdravotnictví podala prostřednictvím své matky sedmiletá školačka. Podle soudu je povinnost vyhlášená kvůli epidemii nového koronaviru přiměřená situaci a úřad ji logicky odůvodnil. O verdiktu dnes informoval server iDNES.cz.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Žaloba podaná loni na podzim směřovala proti čtyřem opatření ministerstva. Dívce mimo jiné vadilo to, že jako žákyně první třídy musí nosit ve škole roušku povinně, zatímco jen o rok mladší děti v mateřské škole takovou povinnost nemají. Advokát žalobkyně David Záhumenský také argumentoval tím, že ministerstvo neodpovědělo na dotaz, jakou studií může podložit neškodnost dlouhodobého nošení roušek či respirátorů u dětí.

Podle verdiktu soudkyně Ivanky Havlíkové ale ministerstvo logicky vysvětlilo, proč mohou roušky přispět ke snížení nemocnosti a úmrtnosti a ke snížení ekonomických ztrát souvisejících s nemocí covid-19. "Povinnost nosit roušku je přiměřená nastalé situaci v porovnání se zájmem na ochraně života a zdraví obyvatel České republiky," uvedla soudkyně. Ministerstvo podle Havlíkové stanovilo řadu výjimek, které jsou významné i logické. "Opatření se soudu nejeví jako nepřiměřeně tvrdé," uzavřel soudkyně.

Městský soud v Praze podle informací severu iDNES.cz vyhověl zatím jen dvěma žalobám podaným na proticovidová opatření ministerstva zdravotnictví. Loni v dubnu šlo o nedostatečně odůvodněné omezení pohybu a prodeje, v listopadu pak správní senát zrušil z podobného důvodu rozšíření povinnosti nosit roušky venku. V obou případech dostal resort čas na nápravu, a nařízení tak v praxi nepřestala platit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Asociace děkanů LF ani Masarykova univerzita nesouhlasí s pracovní…

05.03.2021 20:22 Děkani lékařských fakult (LF) nesouhlasí s nařízením pracovní povinnosti studentů v nemocnicích.…

Pracující maturanti zřejmě nebudou muset skládat maturitní testy

05.03.2021 18:50 Maturanti zapojení do práce kvůli epidemii covidu-19 asi letos nebudou muset skládat maturitní…

Pracující studenti možná nebudou muset skládat maturitní testy

05.03.2021 17:00 Maturanti zapojení do práce kvůli epidemii koronaviru asi letos nebudou muset skládat maturitní…

Zástupci vysokoškolských studentů nesouhlasí s návrhem na pracovní…

05.03.2021 11:47 Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) nesouhlasí s návrhem ministerstva zdravotnictví na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama