Dopadneme jako Řekové? Ekonomka varuje před černou budoucností

Praha – Aktuální řecká krize znovu otevřela otázku o přijetí eura. Stávající situace přitom nahrává spíše těm, kteří si do eurozóny vstoupit nepřejí. Před tímto krokem varuje také česká ekonomka Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance. Pokud jednotnou měnu přijmeme, skončíme jako Řecko, varuje.

Řecko zřejmě dostane půjčku z překlenovacího fondu EFSM, což znamená, že za Řecko bude ručit i česká republika. „A jelikož je veřejným tajemstvím, že Řecko patrně své dluhy nesplatí, záruky se stanou darem. Jde sice ve srovnání s celkovou částkou přislíbenou Řecku jen o směšné drobné, ale mnozí Češi, kteří doposud řecké drama sledovali jenom coby napínavou televizní detektivku, najednou vyskočili jako čertíci z krabičky," píše na svém blogu ekonomka.

Jedním dechem dodává, že kdybychom byli v eurozóně, budeme platit mnohem víc. Když se už v roce 2012 řešilo, jestli má Mezinárodní měnový fond pomoci krachujícímu Řecku, byla ekonomka proti. „Argumentovala jsem tehdy, že to, že žádná země v poslední době nezbankrotovala, neznamená, že zbankrotovat nemůže. A že Řecko nejspíš nejen zbankrotuje, ale asi taky odejde z eurozóny. Ale dopadlo to docela jinak. Pamatujete, kteří politici tvrdili, že půjčit MMF je naprosto bezpečné, že žádná země si nelajsne úvěr MMF nesplatit, takže o své peníze nemůžeme přijít? No – tak Řecko si to lajsnulo. Tehdy dokonce byli i politici – vzpomínáte kteří? – kteří tvrdili, že bychom měli Řecku půjčit napřímo, nikoliv jen oklikou přes MMF, protože by to bylo vysoce výnosné a současně bezrizikové,"rozjela se Šichtařová.

Řecko je černá díra, teď už to všichni vědí

Teď je podle ní situace úplně stejná, Řecko je stále černou dírou, která peníze nevrátí, dnes to už ale všichni vědí. Viníků situace je podle ní hned několik, od SYRYZY po řeckou vládu, veřitele i MMF. „Suverénní řecký stát dopustil, aby někdo cizí kontroloval jeho legislativu a majetek. Řekové dostanou vlastně koloniálního správce, který bude dohlížet, zda skutečně plní, co slíbili, a zda dostatečně rychle rozprodávají svůj majetek. Během pouhých tří dnů má Řecko přijmout zákony, mezi nimiž je třeba důchodová reforma. Tedy reforma, kterou ČR nedokázala přijmout za deset let. Jaký paskvil z toho asi musí vzejít?" zajímalo by ekonomku.

Absurditu situace podle ní dotváří premiér Alexis Tsipras svými výroky. Přes množství viníků podle ní nelze hledat jednoho konkrétního člověka. „To, že nelze ukázat prstem na jednu osobu, ještě neznamená, že vůbec prstem nelze ukázat na nic. Tím hlavním viníkem je totiž... euro. Jen díky euru se totiž Řekové mohli předlužit do stávajícího stavu," má jasno ekonomka. Pokud by totiž Řecko nemělo euro, přestali by mu investoři půjčovat už dříve a úroky pro Řecko by stouply natolik, že by fungovaly jako automatická brzda. Jenže to se nestalo.

Skončíme jako Řekové

„Až dosud byla kritika eura u nás často považována jen za ideologický výkřik „euroskeptiků" nebo za primitivní nacionalistickou notu. Jenomže Řecko nám konečně ve vší své nahotě ukazuje, že otázka eura není otázkou ideologie; je to otázka pragmatického a upřímného ohodnocení naší skutečné situace. Přijmeme-li euro a současně nezměníme-li náš přístup k veřejným financím, skončíme jako Řekové," varuje před vstupem do eurozóny Šichtařová.

Celý text dostupný zde.

Podle ní jsme na tom stejně jako Řekové před dvaceti lety. „My jsme na řecké cestě. Za posledních dvacet let jsme nikdy neměli státní rozpočet v přebytku. Všechny vlády nás neustále jen zadlužují, ať ekonomika roste, nebo klesá. Stejně jako tomu bylo před dvaceti lety v Řecku. Žijeme na dluh, a tedy nad poměry. Jen žádný politik nemá odvahu to říct nahlas. Jenomže k tomu, abychom mohli bez problémů přijmout euro, musíme být schopni občas generovat i přebytky státního rozpočtu – jako to umí třeba Německo," upozorňuje odbornice.

Diskuse, že kdo je proti euru, je proti Evropě a pokroku, jsou podle ní naivní a hloupé. „Euro je vhodné pro Němce, pro Belgičany, pro Litevce. Euro není vhodné pro Řeky, pro Italy, pro Čechy. Euro není 'špatné' či 'dobré' – euro je prostě jen pro někoho. Pokud svůj přístup k veřejným financím Slováci jednou nezmění, také je tato pravda jednou dožene, jen to bude ještě dost dlouho trvat, protože jejich dluh je ještě 'malý', a tak dnes mohou euro stále vítat s otevřenou náručí. Prostě buď dokáží dosáhnout přebytku rozpočtu, anebo jednou padnou na ústa. Nic mezi tím není," dodává ekonomka.

Související

Koruna, anebo euro? Češi stále váhají. Původní zpráva

Volíš euro, anebo korunu? Česko hledá odpověď už moc dlouho

Ať už jste, pro někoho možná starými pojmy řečeno, nazýváni příznivci politické pravice nebo levice, v problematice přijetí jednotné evropské měny, tedy eura, je to úplně jedno. Zjednodušeně řečeno: I když snad většina politiků, kteří nakonec musí o euru v ČR rozhodnout, tvrdí, že jsme ryze otevřenou exportní zemí, tudíž zemí závislou na vývozu, o euru zatím většina z nich neuvažuje. Koruna je prý lepší. Přestože ti, o kterých se mluvilo v předchozí větě, tedy exportéři, o přijetí eura marně mluví už pěkně dlouho.

Více souvisejících

eurozóna Řecko Ekonomika

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Afrika, ilustrační foto

Afrika jako místo, kde Západu pšenka nekvete. Expertka vysvětlila, proč tomu tak je

Afrikanistka Linda Piknerová pro EuroZprávy.cz popsala, jak se v Africe daří prosazovat zemím jako Čína a Rusko – a to na úkor Západu. Vysvětlila také, proč africké elity vnímají spolupráci s těmito režimy jako přijatelnější, což posiluje geopolitický vliv těchto velmocí na kontinentu. Piknerová se zúčastnila projektu Expedice Z101, který zkoumal proměny Afriky po stopách cest Hanzelky a Zikmunda.

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených států amerických

Harrisová má základní předpoklad pro funkci prezidenta. Jde o zdraví

Viceprezidentka Kamala Harrisová je schopna vykonávat funkci prezidenta Spojených států amerických. Takové jsou závěry lékařské zprávy, kterou se její kampaň rozhodla zveřejnit v rámci předvolebního boje s výrazně starším republikánským kandidátem Donaldem Trumpem. Informovala o tom agentura AP.

včera

Jablko, ilustrační fotografie.

Jablka, nejoblíbenější ovoce našich předků

Podzim je mimo jiné obdobím sklizně jablek. Toto typické podzimní ovoce si oblíbili již naši předci, a to natolik, že ho ze všech sladkých plodin v kuchyni využívali nejčastěji. Jablka lidé již ve středověku přidávali do sladkých i slaných pokrmů, třeba do kaší nebo k pečenému masu.

včera

Alexej Navalnyj

Navalnyj vtipkoval o tom, že ho Putin nechá zabít, ukazují memoáry

Zesnulý ruský opoziční politik Alexej Navalnyj ve vězení před svým skonem přemýšlel o smrti, každodenním životě, rodině, politice či válce na Ukrajině. Vyplývá to z úryvků z knihy, která v říjnu vyjde v angličtině pod názvem Patriot: a Memoir. Úryvky zveřejnil časopis New Yorker. 

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Rok starý debakl se neopakoval. Češi podali nejlepší výkon pod Haškem a vyhráli nad Albánií

Po nevýrazných zářijových výkonech, kdy svěřenci kouče Ivana Haška nejprve šokovali porážkou v Gruzii 1:4 a následně vydřeli domácí výhru nad Ukrajinou 3:2, nastoupila v pátek česká fotbalová reprezentace k dalšímu zápasu proti nevyzpytatelnému soupeři z Albánie. S tou před rokem ostudně prohrála v Albánii 0:3, a tak si fotbaloví fanoušci kladli otázku, zda v kontextu současných výkonů bude výsledek tentokrát lepší. A pro mnohé nečekaně byl. Albánie zůstala za očekáváním, Češi navíc před zaplněnou Letnou předvedli nejlepší výkon pod Ivanem Haškem a zejména díky dvougólovému Tomáši Chorému vyhráli s přehledem 2:0.

včera

Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených států amerických

Harrisová se chystá poukázat na rozdíl mezi sebou a Trumpem

I zdravotní stav kandidátů může sehrát roli v listopadových prezidentských volbách v USA. Viceprezidentka a demokratická nominantka Kamala Harrisová se v sobotu chystá zveřejnit lékařskou zprávu, sdělil její poradce. Informovala o tom CNN. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Zítko už není ve vazbě. Soud s ním ale pokračuje

Dezinformátor Pavel Zítko, který čelí obžalobě ze šíření poplašné zprávy, byl v pátek propuštěn z vazební věznice v Litoměřicích, kde byl od srpna, kdy jej českým kolegům předala slovenská policie. Informovala o tom ČTK. U chomutovského okresního soudu zároveň pokračovalo hlavní líčení v jeho případu. 

včera

Čínská armáda, ilustrační fotografie.

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 

včera

Mount Everest

Největší záhada Everestu ožívá. Povedl se velký objev

Sto let letos uběhlo od největší záhady kolem nejvyšší hory světa Mount Everest. Dodnes totiž není jasné, zdali ji už v roce 1924 nezdolali dva britští horolezci. Nyní se týmu dokumentaristů povedl velký objev, když byly nalezeny lidské ostatky, které zřejmě paní druhému ze ztracených horolezců. 

včera

Kometa, ilustrační foto

Jak vidět kometu na obloze? Astronomové radí, co (ne)dělat

Milovníkům astronomie začalo asi nejvíce vzrušující období během letošního října. Na obloze se totiž objeví kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), která bude podle Astronomického ústavu AV ČR nejzajímavějším objektem na říjnové obloze. 

včera

Policie popsala pátrání po střelci, který u Plzně zasáhl nezletilou

Policie popsala pátrání po střelci, jenž v pátek v obci u Plzně zasáhl nezletilou dívku, která skončila v nemocnici. S dopadením podezřelého přímo v krajském městě pak pomohla strážcům zákona veřejnost. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy