Totalita, zatýkání, mučení? Bývalý diplomat varuje před Ruskem

Praha - Rusko za své zapojení do bojů v Sýrii sice sklízí na řadě míst chválu, konflikt se ale pro východní velmoc může snadno stát druhým Afghánistánem. Varuje před tím překladatel a bývalý diplomat Tomáš Laně.

Situace v Sýrii je podle něj celkem jasná. "Povstání proti Asadovu režimu vedlo kromě vytvoření sekulární opozice i ke vzniku několika islamistických skupin včetně tzv. islámského státu. Je naprosto přirozené, že násilí Asadova režimu jehož silové složky pocházejí téměř výhradně z nusajritské (nesunnitské) náboženské menšiny, vyvolalo násilnou reakci i na sunnitské straně. Čím brutálněji potlačoval Asad šířící se povstání, tím více nahrával sunnitským extrémistům," píše na svém blogu na aktuálně.cz s tím, že  i když Erdoğanův turecký režim hraje v Sýrii svoji vlastní hru, je mnoho pravdy na tom, že jeho výzvy Asadovi k reformám a dohodě se sekulární opozicí, pokud by byly vyslyšeny, mohly v Sýrii zabránit eskalaci války. 

Nepopírá, že hlavní vlnu uprchlíků ze Sýrie vyvolaly Asadovy nálety proti opozici a snaha vyhnout se odvedení do Asadovy armády. Připomíná také činy Bašárova otce Háfiza Asada, který krvavě potlačil povstání vedené muslimskými bratry počátkem 80. let minulého století. Tenkrát syrské vládní jednotky povraždily statisíce lidí.

"Tohle náš tehdejší komunistický režim u sovětského vazala nesměl vidět, u nás o tom tehdy nepadla ani zmínka. Dnes si z pohodlí blahobytné Střední Evropy myslíme, že před začátkem protirežimních demonstrací bylo v Sýrii všechno v pořádku. Nebylo. Režim byl totalitní, zatýkal a surově mučil. Měl na to vybudovaný celý sofistikovaný aparát. Odporu proti brutalitě režimu samozřejmě využívali sunnitští extrémisté. Zneužili latentní idealizace ranného islámského státu a jeho historických úspěchů jako reakce na dnešní ponížení muslimského světa, euroamerickou (ale v případě Kavkazu i Střední Asie i ruskou) hegemonii a podporu místních autoritativních režimů na celém Blízkém Východě," píše exdiplomat.

"Islamisté odpověděli na Asadovu brutalitu v Sýrii, resp. šíitskou nadvládu v Iráku stejně krutým „islámským" režimem, který ve vzniklém mocenském vákuu zabral centrální pouštní oblasti obou zemí. Svědectví ukazují, že obyčejní muslimové i přes nelidskost islamistického režimu oceňovali relativní bezpečí pod jeho vládou oproti neustálému přelévání bojů," dodal.

Dohoda s šíitským Íránem o jaderném programu podle něj mohla některé místní mocenské boje otupit. "Jelikož se však do něj s bezohlednými mocenským ambicemi a podporou svého syrského vazala vložilo jednoznačně na šíitské straně Rusko, jen aby si na Blízkém Východě zachovalo vliv, může to sunnitsko-šíítský konflikt, který je jedním z hlavních důvodů syrské a irácké tragédie, jen vyostřit," píše Laně.

Podle něj je také možné, že eskalace konfliktu nažene do Evropy nové spousty běženců. "Destabilizace Evropské Unie pomocí uprchlíků vrážením klínu mezi její západní a východní (bývalé sovětské kolonie) část může být vedlejším (zamýšleným) produktem ruského vojenského angažmá v Sýrii. (Letmý pohled na ruskou propagandistickou televizi v češtině by to potvrzoval.) Říká se tomu zabít dvě mouchy jednou ranou," varuje.

"Udržet si zdání globálního hráče a vnést rozkol do Evropské Unie. To by byl v očích Putinových poddaných triumfální návrat Sovětského Svazu. Jenže v Sýrii může Rusko zabřednout do války a Sýrie se pro něj může stát druhým Afghánistánem," uzavřel.

Související

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin nastínil svou vizi ideálního světa

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal s íránským prezidentem Masoudem Pezeškijánem v hlavním městě Turkmenistánu, Ašchabadu, během regionálního summitu. Šlo o jejich první setkání, při kterém diskutovali o bilaterálních vztazích a situaci na Blízkém východě.

Více souvisejících

Rusko uprchlíci Sýrie

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump

Letadla i vojáci. Trumpa bude před volbami hlídat armáda

Volební tým bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, kandidáta Republikánské strany v nadcházejících prezidentských volbách, požádal o poskytnutí vojenských letadel a vozidel pro zvýšení bezpečnosti během posledních týdnů kampaně. 

včera

včera

Zbraně Hizballáhu

Hizballáh má nové velení. Chystá se na specifický druh války

Hnutí Hizballáh, podporované Íránem, se podle informací dvou anonymních zdrojů připravuje na dlouhou opotřebovací válku na jihu Libanonu a má nové velení. Navzdory izraelským útokům si stále uchovává značné zásoby zbraní, včetně přesných raket, které dosud nepoužilo, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Andrej Babiš

Z podnikatelů populisty: Babiš a Trump jsou v podstatě totéž

Může být velký podnikatel dobrý politik? Záleží na mnoha faktorech, osobnosti jako Donald Trump nebo Andrej Babiš ale ukázaly, že jim jde hlavní o vlastní image (a profit). Hranice mezi politikem-podnikatelem takového formátu a populistou je velice tenká a oba muži ji zdárně překročili.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko zahájilo ofenzívu v Kurské oblasti. Ukrajinské jednotky jsou v nebezpečí

Ruská vojska tento týden zaznamenala postup v Kurské oblasti na západě země, kde obsadila dvě obce, které předtím kontrolovaly ukrajinské síly. O událostech informovalo ruské ministerstvo obrany. Podle serveru Meduza, který působí z lotyšského exilu, zahájila ruská vojska novou ofenzívu na několika frontových úsecích v této oblasti.

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin nastínil svou vizi ideálního světa

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal s íránským prezidentem Masoudem Pezeškijánem v hlavním městě Turkmenistánu, Ašchabadu, během regionálního summitu. Šlo o jejich první setkání, při kterém diskutovali o bilaterálních vztazích a situaci na Blízkém východě.

včera

včera

Ruská armáda

Rusko decimuje ukrajinské přístavy. Útočí na jeden za druhým

Rusko za poslední tři měsíce provedlo téměř 60 útoků na ukrajinskou přístavní infrastrukturu, přičemž při nich zahynulo 79 civilistů. O těchto útocích informoval místopředseda ukrajinské vlády Olexij Kuleba s tím, že jejich intenzita stále narůstá. Cílem ruských útoků je podle Kuleby zejména oslabení exportního potenciálu Ukrajiny a záměrné vyvolání potravinové krize v částech světa, které jsou závislé na ukrajinských dodávkách obilí.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka

Zelenskyj v rámci turné po Evropa přijel do Vatikánu. Setkal se s papežem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil v pátek Vatikán, kde jednal s papežem Františkem. Setkání je součástí jeho evropského turné, během kterého se snaží zajistit finanční a vojenskou podporu pro Ukrajinu před blížící se zimou. Zelenskyj v posledních dnech navštívil také Británii, Francii, Itálii a plánuje cestu do Německa. Uvedl to server Ukrainska pravda.

včera

Moře, ilustrační foto

Drogové kartely, motorkářské gangy. Svět čelí novému problému, ostrovy se mění v doupě zločinu

Ostrovní země v Tichém oceánu čelí rostoucímu riziku, že se stanou základnami pro mezinárodní zločinecké gangy. Toto varování zaznělo ve zprávě Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), která byla zveřejněna v pátek. Podle ní region už nyní slouží jako útočiště pro drogové kartely z Ameriky, motorkářské gangy z Austrálie a Nového Zélandu a asijské zločinecké skupiny.

včera

včera

včera

včera

Co se děje v Německu? Většina lidí chce, aby Scholz mluvil s Putinem

Téměř 60 procent Němců by uvítalo, kdyby spolkový kancléř Olaf Scholz po téměř dvou letech obnovil dialog s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Vyplývá to z nového průzkumu institutu pro výzkum veřejného mínění YouGov zveřejněného v pátek. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy