Dehumanizace uprchlíků? V českých médiích nic neobvyklého, shodli se odborníci

REPORTÁŽ - Dne 4. prosince pořádala Katedra mediálních studií a žurnalistiky Masarykovy univerzity seminář s názvem “Media in the Refugee Crisis: Professional Values, Ethics and Dehumanization?“ Tématem celodenní debaty odborné veřejnosti byla role médií v probíhající uprchlické krizi. Diskutující přitom česká média ani zdaleka nešetřili.

Pestrý program otevřel sociolog z Masarykovy univerzity Csaba Szaló, který svou asi hodinovou přednáškou uvedl publikum do problematiky médií a uprchlické krize. Následoval první panel, jenž moderovala odbornice na média Monika Metyková z University of Sussex.

Za debatním stolem zasedl zpravodaj ČT David Miřejovský, slovenská reportérka Denníku N Timea Becková, sociolog a fotograf Michal Jašek a Michal Tkaczyk, výzkumník zabývající se problematikou mediálního pokrytí uprchlické krize.

V úvodu prvního panelu seznámil Marek Tkaczyk publikum se závěry svého výzkumu, který se zabýval, jakým způsobem byla uprchlická krize v průběhu několika měsíců letošního roku pokryta v Událostech ČT a Televizních novinách TV Nova.

Tkaczyk v té souvislosti poukázal na to, že jak Nova, tak i Česká televize ve svých relacích téměř zcela opomíjely problematiku integrace uprchlíků do společnosti či otázky týkající se lidských práv. Migrační krizi přitom obě stanice prezentovaly jako bezpečnostní a administrativní krizi a humanitární aspekty zmiňovaly pouze okrajově.

Reportéři, kteří se s uprchlíky a jejich příběhy přímo setkávají, v průběhu semináře promluvili o svých zážitcích, ale také o tom, jakým způsobem by měli novináři o těchto lidech v ideálním případě informovat. Je důležité, aby reportáže obsahovaly všechny aspekty.

Například zpravodaj ČT na Slovensku David Miřejovský poukázal na to, že tamní skutečnost se mnohdy liší od toho, jak ji popisují lokální média, která například mnohdy bývají navázána na různé politické subjekty. "Mám pocit, že v poslední době diváci nechtějí zjistit, jaký je objektivní," uvedl zahraniční zpravodaj ČT na Slovensku a dodal, že mnoho lidí vyhledává výhradně takové zprávy, jež pasují do jejich světonázoru.

„Problém je, že média jsou pomalá a o krok zpět. Měli bychom se zabývat tím, jak je integrovat a ne jestli je přijmeme," uvedla slovenská reportérka Timea Becková. Odborníci se shodli na tom, že se média často dopouštějí dehumanizace uprchlíků, často přitom využívají. Média přitom zobrazují především ty extrémní příklady, poukázal Miřejovský.

Psali jsme: Útočí na uprchlíky, před soudem ale neskončí. Německá média přinesla zajímavou analýzu Merkelová drsně: Afghánci u nás azyl nezískají, pošleme je zpět  

Odpolední panel nesoucí název "Between Dehumanization and Understanding Refugees", který moderoval Jan Motal z Masarykovy univerzity, hostil antropoložku Adélu Souralovou, redaktorku ČT Radku Zítkovou, religionistu Milana Fujdu a koordinátora dobrovolníků a fotoreportéra Jana Skalíka. I tato část se zabývala zobrazením uprchlické krize v médiích.

Velká pozornost byla věnována samotnému vymezení základních pojmů. Označení jako je "uprchlík" či "migrant" nepoužívají novináři často ve správném kontextu, za čímž stojí nejasné vymezení a dostupné definice. Odborníci se shodli na tom, že je velmi obtížné určit, jak koho správně označit.

Debatující poukázali také na to, že média uprchlíky mnohdy odosobňují, a namísto toho, aby na ně pohlížely jako na jednotlivé lidské bytosti s rozličnými příběhy, nejčastěji je prezentují jako anonymní masu.

Humanitární aspekty dané problematiky přitom odsouvají do pozadí. Řeč padla také na to, jakým způsobem využívají uprchlické krize ke svému prospěchu politici, jedná se například o slovenského premiéra Roberta Fica.

Navzdory všem těmto problémům nicméně většina hostů zůstala spíše optimistická a upozornila také na to, že v České republice i na Slovensku existují také novináři, kteří se o uprchlické krizi snaží informovat objektivně.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Media

Aktuálně se děje

včera

Trest smrti

Desátý říjen je Světový den proti trestu smrti. Jak se u nás vykonával a kdy byl zrušen?

Desátý říjen je Světovým dnem proti trestu smrti, který se snaží upozornit na problémy spojené s touto formou trestu. Jedná se například o možné popravy nevinných lidí či nezletilých. Dle mnohých názorů nemá trest smrti v moderním světě své místo. Jaká je historie trestu smrti v našich zemích? Poslední poprava u nás byla vykonána před 35 lety, trest smrti byl zrušen teprve roku 1990. 

včera

Petr Nedvěd

Hokejový svaz vybral nástupce Petra Nedvěda. Generálním manažerem národního týmu je Šlégr

Měsíc před vstupem do nové sezóny se může český hokejový národní tým zase pyšnit úplným realizačním týmem. Ten byl neúplný od září, kdy nečekaně oznámil svůj konec z osobních důvodů ve funkci generálního manažera Petr Nedvěd. Nyní Český svaz ledního hokeje oznámil, že jeho nástupcem bude držitel zlaté olympijské medaile, zlata z mistrovství světa a Stanley Cupu Jiří Šlégr. Je tak po čtvrtečním dni také jasné, že nebude u národního týmu pokračovat Nedvědův asistent Martin Havlát. 

včera

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

včera

včera

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi

Piráty čeká po odchodu z vlády hledání nového předsedy strany, protože bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš oznámil svou rezignaci. Do boje se dnes přihlásil druhý vážný kandidát. Je jím náměstek pražského primátora a někdejší primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat

Na eskapády prince Harryho se před mnoha lety zaměřoval britský tisk, s nímž se mladší syn krále Karla III. nyní soudí. Tvrdí totiž, že novináři získávali informace o něm neoprávněně. Soudce se ale zatím zabývá tím, že proces je až příliš náročný pro něj a jeho spolupracovníky.

včera

včera

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

včera

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

včera

včera

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

včera

Aktualizováno včera

včera

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy