Češi burcují v ulicích, společnost je rozdělená. Jaká je realita?

Praha - Rozdělení české společnosti je v posledních týdnech tématem číslo jedna nejen na sociálních sítích, ale i ve vztahu mezi veřejností a politiky či mezi státními představiteli samotnými. Českou společnost nejvíce zasáhla uprchlická krize, jaká je ale skutečná realita? Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP.

Blok proti islámu, Islám v ČR nechceme, Vlastenci, a řada dalších organizací či uskupení se dočkala největšího rozmachu a podpory ze strany části veřejnosti právě s příchodem uprchlické krize, která během letošního roku eskalovala na historické maximum. 

Migrační vlna se podepsala na psychice velké řady Čechů i na společnosti jako takové. Podle červnového průzkumu společnosti CVVM si nepřeje přijímání uprchlíků více než 70 procent občanů, listopadový průzkum stejného centra ale ukázal jistý posun ve společnosti. Podle něj si totiž uprchlíky u nás nepřeje 60 procent Čechů, 79 procent dotázaných ale nadále vnímá uprchlíky jako bezpečnostní hrozbu.

Poslední zmiňovaný průzkum také ukázal nedůvěru veřejnosti ve státní instituce. Vláda, policie i resort vnitra mají důvěru méně než poloviny populace, přičemž odpůrci migrace a české politické reprezentace jsou na sociálních sítích mnohem aktivnější a viditelnější, než podporovatelé.

Češi se uprchlíků bojí, žádné tu ale nemají. Co Němci?

Do jiných rozměrů se dostávají čísla v kontrastu s průzkumy provedenými například v Německu, kde je migrační vlna nepoměrně silnější oproti té, kterou zažívá Česká republika. Většina Němců podle výzkumu agentury Emnid není spokojena s postupem kancléřky Angely Merkelové a dva ze tří respondentů tvrdí, že německá spolková vláda odvádí špatnou práci.

Na druhou stranu se ale více než 61 procent oslovených uprchlíků neobává a pouhá dvě procenta populace přiznávají, že se jich uprchlická krize osobně dotkla. Na základě počtu uprchlíků u nás se lze domnívat, že při podobném průzkumu provedeném u nás by procento lidí, kterých se migrační vlna dotkla osobně, bylo stejné, ne-li menší.

Milion uprchlíků v Evropě

Vypovídající jsou také globální čísla mapující počet běženců, kteří za poslední dva roky dorazily do Evropy. Zatímco v roce 2014 se toto číslo pohybovalo nad hranicí 200 000, letos do Evropy podle údajů OSN dorazilo zhruba milion migrantů.

Více než 51 procent migrantů pochází ze Sýrie, 20 procent z Afghánistánu a 7 procent migrantů do Evropy míří z Iráku. 61 procent běženců tvoří muži, 15 procent ženy a 23 procent děti. Nejkritičtější situace nastala mezi zářím a listopadem, kdy jen po moři připlulo do Evropy více než půl milionu migrantů.

Naprostá většina běženců míří skrze evropské země do Německa, které na svém území letos zaregistrovalo necelý milion běženců. I zde dochází pod vlivem této krize k rozdělení společnosti a část lidí si uprchlíky nepřeje, stejně tak i současné politické představitele.

Na rozdíl od jiných středoevropských zemí je ale Německo uprchlickou krizí skutečně zasaženo a byť nemusí řešit přechod migrantů přes své území, jako jiné státy Evropské unie, musí je zabezpečit a postarat se o ně.

Slovensko trnem v oku. A Češi?

Mediální vody před několika dny rozvířila žaloba slovenské vlády proti kvótám z dílny Evropské komise, které navrhují rozdělení části migrantů mezi členské země Evropské unie. Řada významných zahraničních médií poukázala na fakt, že žalobu podává země, která se s uprchlickou krizí téměř nepotýká a nepociťuje její přímé důsledky. Média nevzala v potaz aktuální situaci v zemi a nepřihlédla k rozpoložení Slováků, uvedla ale, že v rámci přerozdělení migrantů by na Slovensko připadlo pouze tři tisíce běženců.

Podobný počet, jen o něco málo vyšší, by měla přijmout i Česká republika. Ta se k žalobě na kvóty nepřipojila, díky čemuž vyvolala vlnu nevole v části veřejnosti, za kterou se postavil i prezident Miloš Zeman. Tomu podle aktuálního průzkumu společnosti STEM důvěřuje zhruba 50 procent Čechů, podle agentura SANEP je to díky výrokům o uprchlické krizi a migraci dokonce 67 procent obyvatel.

Naopak premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD) si vysloužili podle agentury SANEP důvěru 40 procent Čechů. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dokonce pouze 35 procent. V porovnání s českými politiky si tak vede lépe například maďarský premiér Viktor Orbán, kterého díky uprchlické krizi vnímá kladně 76 procent Čechů. Zhruba 70 procent veřejnosti pak kladně hodnotí postoje jak slovenského premiéra Roberta Fica, tak právě i prezidenta ČR Miloše Zemana.

Omezíme si osobní svobodu?

Poslední zajímavý průzkum přinesla před několika dny Česká televize. Podle údajů agentury TNS Aisa si 82 procent Čechů myslí, že by se v rámci protiteroristické legislativy měla přijmout přísnější opatření, například rozšířit pravomoci vyšetřovacích orgánů nebo zpravodajských služeb. 85 procent Čechů se dokonce přiklání k názoru, že by měla být automaticky uvalena vazba na osoby podezřelé z terorismu, a to bez rozhodnutí soudu.

Zhruba polovina Čechů by se dokonce nebránila omezení osobní svobody. Souhlasila by například s centrální evidenci účtů nebo získáváním informací od telekomunikačních operátorů a poskytovatelů internetového připojení. Mezi přísná protiteroristická opatření, po kterých řada Čechů volá, ale spadají i další možnosti omezování svobody, například zákaz vycházení nebo domovní prohlídky a jiné.

Hrozí Česku nebezpečí?

Vládní představitelé se snaží uklidnit české občany tvrzením, že naše republika není cílem teroristů. Institut pro ekonomiku a mír (IEP) ale před několika dny zveřejnil mapu celého světa, na níž zobrazuje, jak velké riziko terorismu hrozí jednotlivým státům. Česká republika se podle ní nachází v mírném ohrožení, na rozdíl od Slovenska, Polska a dalších států.

V souvislosti s migrací a s ní související hrozbou terorismu je ale potřeba zdůraznit ještě jedna čísla, a to počty migrantů, se kterými se Česko skutečně muselo vypořádat. Těch bylo od 17. června 2015 do půlnoci ze 7. na 8. prosince 2015 celkem 3 278. V České republice se ale v tuto chvíli nachází nepatrný zlomek migrantů oproti zbytku Evropy, podle aktuálních statistik ministerstva vnitra je v detenčních zařízeních celkem 125 běženců.

Související

Více souvisejících

uprchlíci češi Lidé

Aktuálně se děje

včera

Trest smrti

Desátý říjen je Světový den proti trestu smrti. Jak se u nás vykonával a kdy byl zrušen?

Desátý říjen je Světovým dnem proti trestu smrti, který se snaží upozornit na problémy spojené s touto formou trestu. Jedná se například o možné popravy nevinných lidí či nezletilých. Dle mnohých názorů nemá trest smrti v moderním světě své místo. Jaká je historie trestu smrti v našich zemích? Poslední poprava u nás byla vykonána před 35 lety, trest smrti byl zrušen teprve roku 1990. 

včera

Petr Nedvěd

Hokejový svaz vybral nástupce Petra Nedvěda. Generálním manažerem národního týmu je Šlégr

Měsíc před vstupem do nové sezóny se může český hokejový národní tým zase pyšnit úplným realizačním týmem. Ten byl neúplný od září, kdy nečekaně oznámil svůj konec z osobních důvodů ve funkci generálního manažera Petr Nedvěd. Nyní Český svaz ledního hokeje oznámil, že jeho nástupcem bude držitel zlaté olympijské medaile, zlata z mistrovství světa a Stanley Cupu Jiří Šlégr. Je tak po čtvrtečním dni také jasné, že nebude u národního týmu pokračovat Nedvědův asistent Martin Havlát. 

včera

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

včera

včera

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi

Piráty čeká po odchodu z vlády hledání nového předsedy strany, protože bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš oznámil svou rezignaci. Do boje se dnes přihlásil druhý vážný kandidát. Je jím náměstek pražského primátora a někdejší primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat

Na eskapády prince Harryho se před mnoha lety zaměřoval britský tisk, s nímž se mladší syn krále Karla III. nyní soudí. Tvrdí totiž, že novináři získávali informace o něm neoprávněně. Soudce se ale zatím zabývá tím, že proces je až příliš náročný pro něj a jeho spolupracovníky.

včera

včera

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

včera

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

včera

včera

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

včera

Aktualizováno včera

včera

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy