Sobotkova vláda korupci nezastaví, myslí si Češi

Praha - Za jeden z největších problémů naší země čtyři pětiny občanů (81 %) považují korupci. Intenzita vnímání tohoto problému však významně oslabila. Třípětinová většina veřejnosti (59 %) si nemyslí, že vláda Bohuslava Sobotky se upřímně snaží vyřešit velké případy tunelování, rozkrádání a korupce. Tříčtvrtinová většina občanů (74 %) dále nevěří, že by se Sobotkově vládě podařilo míru korupce výrazněji snížit. V porovnání s Nečasovou vládou je však hodnocení Sobotkovy vlády v tomto ohledu příznivější. Podobně jako před rokem dvě pětiny lidí (40 %) zaznamenaly pokrok při pronásledování a trestání případů tunelování, rozkrádání a korupce.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 3. až 11. prosince 2015. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 1014 respondentů.

Korupci považuje za jeden z největších problémů naší země stále výrazná většina obyvatel: 81 %. Oproti předchozímu výzkumu z roku 2012 se však výrazně oslabila intenzita vnímání tohoto problému, podíl odpovědí „určitě ano" poklesl o 21 procentních bodů. Přesné srovnání závažnosti jednotlivých problematických oblastí života naší země nemáme k dispozici. Ovšem vzhledem k tomu, že v září 2015 za hlavní, nejdůležitější problém České republiky 62 % občanů považovalo příliv uprchlíků, je pravděpodobné, že se tato otázka promítá i do intenzity vnímání ostatních problémů naší země.

Názor, že korupce je jedním z našich největších problémů, sdílejí v obdobné míře občané různého věku, pohlaví a vzdělání. Rovněž mezi stoupenci různých politických stran nejsou v této otázce zásadní rozdíly (ANO: 86 % kladných odpovědí, ČSSD: 78 %, KDU-ČSL: 86 %, KSČM: 85 %, TOP 09: 83 %, ODS: 78 %).

STEM do prosincového výzkumu zařadil rovněž otázky hodnotící postoj vlády Bohuslava Sobotky k řešení problému korupce. Z výsledků vyplývá, že dvě pětiny občanů se domnívají, že současná vláda se upřímně a poctivě snaží o to, aby byly vyšetřeny velké případy tunelování, rozkrádání a korupce v naší zemi. Z porovnání s podobnou otázkou cílenou na vládu Petra Nečase vyplývá, že Sobotkova vláda je v této souvislosti v očích veřejnosti relativně úspěšnější (Nečasově vládě poctivou snahu šetřit korupci připisovala v prosinci 2012 čtvrtina populace).

Česká veřejnost je však velmi skeptická v hodnocení toho, jaký bude výsledek vládního snažení v boji proti korupci. Tříčtvrtinová většina občanů si totiž nemyslí, že se Sobotkově vládě podaří míru korupce zásadně omezit. Dodejme však, že v případě Nečasovy vlády byla skepse veřejnosti ještě silnější, pouze 16 % dotázaných na konci roku 2012 očekávalo, že bude vláda P. Nečase v boji s korupcí úspěšná.

Zajímavé jsou rozdíly v názorech na současnou vládu ve vztahu k boji s korupcí mezi příznivci vládních stran. Příznivci hnutí ANO jsou v hodnocení toho, zda se vláda poctivě o boj s korupcí snaží, rozděleni do dvou vyrovnaných táborů. U stoupenců ČSSD a KDU-ČSL je převaha pozitivních hodnocení snahy vlády jasnější. V obou otázkách nejvíce pozitivních názorů zjišťujeme u stoupenců ČSSD. Podle očekávání ohledně boje s korupcí mezisympatizanty opozičních stran převažují negativní hodnocení současné vlády. Zajímavé je výrazně kritické hodnocení u stoupenců KSČM, kteří jinak činnost ČSSD většinou oceňují.

„Myslíte si, že v poslední době bylo u nás při pronásledování a trestání případů tunelování, rozkrádání a korupce dosaženo jistého pokroku?" Dlouhodobá časová řada odpovědí na tuto otázku ukazuje relativní stabilitu názorů v letech 2004 až 2011. V prosinci 2012 STEM zaznamenal nárůst pozitivních odpovědí, ve kterém můžeme identifikovat odraz medializované kauzy hejtmana a poslance Davida Ratha. Zvyšování optimismu veřejnosti pokračovalo ještě v roce 2013. V červnu 2014 podíl pozitivních odpovědí poklesl znovu na dvě pětiny a poslední průzkum tento výsledek v podstatě zopakoval.

Častěji pokrok při pronásledování a trestání případů tunelování, rozkrádání a korupce registrují příznivci vládních stran, KDU-ČSL a ČSSD. Sympatizanti hnutí ANO jsou rozděleni do dvou vyrovnaných skupin. K jejich hodnocení pokroku při řešení korupce se blíží názory sympatizantů TOP 09. Mezi stoupenci ODS a KSČM jasně převažují negativní názory.

Související

Více souvisejících

češi průzkumy Korupce

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi

Piráty čeká po odchodu z vlády hledání nového předsedy strany, protože bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš oznámil svou rezignaci. Do boje se dnes přihlásil druhý vážný kandidát. Je jím náměstek pražského primátora a někdejší primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

před 2 hodinami

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat

Na eskapády prince Harryho se před mnoha lety zaměřoval britský tisk, s nímž se mladší syn krále Karla III. nyní soudí. Tvrdí totiž, že novináři získávali informace o něm neoprávněně. Soudce se ale zatím zabývá tím, že proces je až příliš náročný pro něj a jeho spolupracovníky.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

UNICEF zjistil, kolik žen a dívek bylo v Africe znásilněno. Výsledné číslo je hrozivé

Více než 79 milionů žen a dívek v subsaharské Africe zažilo v dětství znásilnění nebo sexuální násilí, vyplývá z údajů zveřejněných Dětským fondem OSN (UNICEF).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy