Česko si výrazně polepšilo v indexu korupce, v EU ale zaostává

Praha - Česká republika si výrazně polepšila v celosvětovém žebříčku vnímání korupce. Za většinou zemí Evropské unie ale stále zaostává.

Vyplývá to z dnes zveřejněného každoročního hodnocení organizace Transparency International (TI), v němž patří Česku 37. příčka ze 168 zahrnutých zemí, což je posun o 16 míst vzhůru. Příčinami zlepšení jsou podle TI zejména lepší práce trestních orgánů či rozbití klientelistických systémů dříve řízených "šíbry".

ČR získala v hodnocení zohledňujícím loňský rok 57 bodů ze stovky možných, což ji řadí na 37. místo mezi Španělsko a Jižní Koreu. Země tedy pokračuje ve vzestupném trendu zahájeném v minulém hodnocení, kdy se zlepšila o tři body na skóre 52 a postoupila z 57. na 53. místo.

V rámci srovnání zemí EU jde však stále o podprůměrný výsledek, neboť průměrné skóre je v jejich případě 65 bodů. Česko se v unijním žebříčku posunulo z 25. na 22. místo a přeskočilo například Slovensko či Maďarsko, jež mají po 51 bodech. Před ČR jsou však třeba Estonsko (14. místo se 70 body) či Polsko (16. příčka a 62 bodů).

Celosvětově žebříčku vévodí skandinávské země a Nový Zéland. První je jako v minulých dvou letech Dánsko s 91 body, následují jej Finsko a Švédsko. Nejhorší hodnocení ze zemí EU získala Itálie (44 bodů) a Bulharsko (41).

TI v indexu hodnotí země podle míry vnímané korupce za použití stobodové stupnice, ve které hodnota 100 bodů označuje zemi téměř bez korupce. Žebříček zveřejňuje od roku 1995. Česku patřila 37. příčka jako letos v roce 1998, tehdy však bylo hodnoceno jen 85 států. Od té doby se české umístění zpravidla zhoršovalo a pozitivní trend začal až loni.

Související

Více souvisejících

Korupce Česká republika

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat

Na eskapády prince Harryho se před mnoha lety zaměřoval britský tisk, s nímž se mladší syn krále Karla III. nyní soudí. Tvrdí totiž, že novináři získávali informace o něm neoprávněně. Soudce se ale zatím zabývá tím, že proces je až příliš náročný pro něj a jeho spolupracovníky.

před 53 minutami

před 1 hodinou

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Orbán terčem kritiky. Von der Leyenová řekla, proč mu vyčítá jeho postoj k válce na Ukrajině

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu tvrdě kritizovala maďarského premiéra Viktora Orbána za jeho „tulení“ k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Zmínila také maďarský příklon k Číně a tvrdou migrační politiku současné vlády. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy