Romové jako vrazi: Údajně rasistickou Sanitku 2 bude řešit Rada ČT

Praha - Po kritice z rasistických a xenofobních předsudků v seriálu Sanitka 2 se celá věc dostane i na půdu Rady ČT. Mladý dokumentarista Lukáš Senft si v dopise radě stěžuje na to, že veřejnoprávní televize seriál vysílá.

Po odvysílání části seriálu Sanitka 2 sepsal Senft otevřený dopis režiséru Renčovi a scénáristovi Hubačovi. V něm si stěžuje, že ve dvou dílech vykreslili Romy jako vrahy podřezávající hrdla či zloděje, žijících mimo zákon.

Psali jsme:
Režisér Renč čelí nařčení z rasismu
 

Jelikož mu Filip Renč odmítl přímo odpovědět a komunikuje jen skrz média, zatímco Jiří Hubač nekomunikuje vůbec, sepsal mladý dokumentarista otevřený dopis Radě České televize.

"Sekvence, v nichž je romský způsob života silněji tematizován, jsou vyprávěny v předsudečném diskurzu, jsou využívána klišé, která pomáhají vytvářet obraz Romů jako divné, cizí a nebezpečné menšiny, falešné obrazy, které v současné době bývají často využívány jako argument protiromských pochodů. Ty mnohdy končí výzvou k lynči. Zpravodajské služby vydávají informace o radikalizující se společnosti, o dlouhodobé frustraci, která může snadno eskalovat do podoby extremistických útoků," píše Senft a připomíná tak nedávno zveřejněnou zprávu BIS. Ta varuje před narůstajícím protiromským extremismem ve společnosti.

Senft si stěžuje i na Českou televizi, která seriál vysílá. Prý nebyla schopna pomoci mu kontaktovat autory seriálu. "Chtěl bych vědět, jak se ČT postaví k tak znepokojivé chybě, jakou je konstrukce předsudečných náhledů na Romy? Myslím, že není rozumné podceňovat moc obrazů - navíc pokud jsou podpořeny marketingem a pátečním hlavním vysílacím časem," argumentuje.

Rád by tak věděl, zda ČT začne fungovat jako mediátor a ten, kdo bude svou tvorbou narušovat nepravdivé stereotypy, nebo zda se bude podílet na ostrakizování menšin.

Související

Filip Renč, režisér filmu Lída Baarová.

Režisér Renč zklamaný z politiky: Zeman mě potrestal

Režisér Filip Renč během první prezidentské volby v roce 2013 podpořil Miloše Zemana, kterému natočil volební spot. Zeman jej později obdaroval státním vyznamenáním. Renč v rozhovoru pro Reflex.cz uvedl, že jej tím spíše poškodil. Podle něj by státní vyznamenání za kultury neměl rozdávat. Režisér přizná, že se mu nelíbí proruská prezidentova politika a tvrdí, že v české politické scéně chybí hodnoty zesnulého prezidenta Václava Havla.

Více souvisejících

Filip Renč Česká televize Záchranná služba

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 7 minutami

před 17 minutami

před 35 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy