Režisér Renč zklamaný z politiky: Zeman mě potrestal

Režisér Filip Renč během první prezidentské volby v roce 2013 podpořil Miloše Zemana, kterému natočil volební spot. Zeman jej později obdaroval státním vyznamenáním. Renč v rozhovoru pro Reflex.cz uvedl, že jej tím spíše poškodil. Podle něj by státní vyznamenání za kultury neměl rozdávat. Režisér přizná, že se mu nelíbí proruská prezidentova politika a tvrdí, že v české politické scéně chybí hodnoty zesnulého prezidenta Václava Havla.

Renč tvrdí, že v době první prezidentské volby považoval jak Zemana, tak jeho protivníka Karla Schwarzenberga, za dobré, vzdělané a kvalitní kandidáty, se zkušenostmi z politiky, kteří byli spojeni s revolučním hnutím 1989. Za svoji volbou si stojí, s tím, že se tak rozhodl a že svoboda výběru je podstatou demokracie.

Režisér přiznává, že mu jeho volba přinesla mnoho úskalí. Zvláště v kulturní sféře, kde působí, bývá politická volba zdrojem nevraživosti. „Ti lidi se nemají rádi, nepracují spolu v divadle, filmu jen proto, že ten druhý má odlišný politický názor a dělá to hrozné rozepře,“ tvrdí.

Renč však zdůrazňuje, že rozhodnutí volit jednoho politika neznamená, že s ním bude po zbytek života souhlasit. „Nikdy nevíte, co se z toho politika vyklube,“ podotýká s tím, že spojení s politikou vždy pro režiséra a jakéhokoliv umělce může vyústit v „polibek kobry“.

Naznačil, že jej prezident Zeman zklamal v druhu politiky, kterou praktikuje. Renčovi vadí jeho proruská orientace a že z Česka, spolu s dalšími lidmi, vytváří „prodlouženou ruku Kremlu v EU“. Na Zemanovi se mu nicméně líbí, že propustil Jiřího Kajínka a je proti muslimské migraci. „Pak je tisíc politických kroků, se kterými jako občan nesouhlasím,“ podotýká režisér.

Režisér v roce 2014 dostal od prezidenta medaili Za zásluhy I. stupně. Podle Renče mu dal z osobních sympatií a z vděčnosti za to, že mu natočil klip. Myslí si, že není objektivní a spravedlivé, aby prezident dle svého subjektivního soudu dával státní ocenění.

„Není správné, aby prezident dával svoje ocenění za kulturu, protože je to spíš za trest,“ tvrdí Renč. Podle něj mají být oceněni váleční hrdinové, lékaři, lidé, kteří se ocenili za stát, nikoliv umělci, kteří za to budou „mediálně zkopáni“.

Není to jen Zeman, vůči kterému se Renč kriticky vyjádřil. Nelíbí se mu celé politické vedení. Naopak je mu sympatické hnutí Milion chvilek pro demokracii, které dělá protibabišovské demonstrace se silným protizemanovským podtónem.

Podle Renče se z politiky s odchodem bývalého prezidenta Václava Havla  odešla i etika a morálka, která byla víc než peníze a úspěšná ekonomika. „Kde jsou nějaké mravní hodnoty, které se Havel pokoušel zavést a ten národ trošku povzbudit, převychovat, dám mu víru v sama sebe, to odešlo s Havlem,“ řekl Renč.

„Já jsem za socialismu styděl někde v zahraničí říct, že jsem z Československa,“ uvedl Renč, že s Havlem se to změnilo. „A nyní se zase stydím,“ posteskl si režisér.  

Související

Více souvisejících

Filip Renč Miloš Zeman Václav Havel Milion chvilek pro demokracii

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 28 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy