Téměř všichni uchazeči o Hrad podporují adopci dětí stejnopohlavními páry a pomoc uprchlíkům

Adopci dětí páry stejného pohlaví podporují téměř všichni prezidentští kandidáti, kteří odpověděli na anketu ČTK. Často se domnívají, že u homosexuálních párů by bylo dětem lépe než v sociálních zařízeních.

"Pokud by se mělo volit mezi výchovným ústavem a harmonickým prostředím rodiny, kde jsou oba 'rodiče' stejného pohlaví, volím druhou možnost," uvedl odborový předák Josef Středula.

Podle senátora Marka Hilšera je především potřeba umožnit co nejdříve, aby si dítě jednoho z partnerů mohl přisvojit partner druhý. "Není možné, aby rodič, který dítě vychovává a podílí se na jeho zajištění, neměl k němu právně žádný vztah," poznamenal. Duhové rodiny mají podle něj plné právo na soukromý a rodinný život a jejich děti na stejnou právní ochranu jako jiné děti. "Kvalita rodinného zázemí s pohlavím (sociálních) rodičů nesouvisí. Nejjednodušším řešením je uzákonění sňatků osob stejného pohlaví," doplnil.

S adopcí dětí stejnopohlavními páry souhlasí i generál Petr Pavel, protože by podle něj měl být rozhodující zájem dítěte. "Když si dám na misky vah kvalitu života dítěte bez rodiny v dětském domově a kvalitu života dítěte ve stabilním prostředí s milujícími rodiči, tak pro mě nehraje roli, jakého jsou pohlaví," podotkl.

Bývalá rektorka Danuše Nerudová se domnívá, že stabilitu rodin a dětí v nich je potřeba chránit. Děti však podle ní nijak neohrožuje, že mají dvě milující maminky či dva tatínky. "Klíčové je, že dostanou od svých rodičů lásku, pochopení a milující domov. To je důvod, proč podporuji adopce dětí páry stejného pohlaví," podotkla. Dodala, že přijetím této změny by se navíc zamezilo případům, kdy jeden z dvojice homosexuálních partnerů nemá právní nárok k dítěti druhého partnera. Podle ní to způsobuje celou řadu nepříjemných životních komplikací.

Podnikatel Karel Janeček uvedl, že není odborník na psychický vývoj dětí, ale věří tomu, že by dětem bylo jistě lépe například u dvou maminek než v dětském domově. "Často slyším protiargument, že když by mělo dítě oba rodiče stejného pohlaví, chyběl by jim vzor pohlaví opačného, a to by je negativně ovlivnilo," poznamenal. Takoví lidé podle něj zapomínají například na matky samoživitelky, otce samoživitele či vdovy a vdovce. "Tam ten protipólový vzor také chybí, ale pokud jsou tyto děti milovány a daný rodič se o ně stará nejlépe, jak může, tak je to přeci v pořádku," doplnil.

Proti adopcím homosexuály není ani bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Předpokladem podle ní je nastavit legislativní pravidla tak, aby chránila práva dítěte a jednoznačně zajišťovala jeho zdravý vývoj. "Považuji za nutnost, aby se jednalo o páry stejného pohlaví, čímž mám na mysli žena + žena, muž + muž. Odmítám další nedefinovatelné množství pohlaví," napsala.

Senátor Pavel Fischer se domnívá, že každý případ je nutno posuzovat individuálně. "Dětí vhodných k adopci v institucích není dost, nejsou k adopci volné, takže to by zřejmě vyžadovalo změnu současných pravidel. A u adopcí dětí obecně očekávám teprve širokou společenskou diskusi, která v Parlamentu pořádně nezačala," uvedl. Poznamenal, že jeho osobní přesvědčení vychází z toho, že ze všeho nejlepší pro dítě je, když ho může vychovávat jeho otec a matka. "Ale jsem připraven, v případě že by se takové opatření dostalo do zákona, konat tak, abych jako prezident nestál v cestě vůli parlamentní většiny," doplnil s tím, že zákon schválený v Parlamentu je v jeho očích víc než osobní názor hlavy státu.

Prezidentští kandidáti: Legálním uprchlíkům by ČR měla pomáhat

Legálním uprchlíkům by Česká republika měla pomáhat, domnívají se prezidentští kandidáti, kteří odpověděli na anketu ČTK. Pozor si ale stát musí dát na tzv. nelegální migraci, dodala velká část z nich.

"Považuji za nutné rozlišovat mezi nezákonnou a zákonnou migrací," uvedla bývalá rektorka Danuše Nerudová. Zákonnou považuje za běžnou součást života. Připomněla více než 250.000 Čechů, kteří žijí v zahraničí, a lidi s původem z mnoha zemí, kteří po splnění všech podmínek naopak žijí v ČR. Nerudová je hrdá na to, že "Češi otevřeli své srdce a pomohli ukrajinským uprchlíkům". "Ti prošli registrací a mají potřebná povolení k pobytu. Na jejich integraci naše země vydělá," poznamenala. Za opak označila nezákonnou migraci, kterou je podle ní nutné potírat, pašeráky soudit a hranice schengenského prostoru chránit.

Podle podnikatele Karla Janečka musí být migrace koordinovaná a legální a musí být nastavená jasná pravidla, která bude stát schopen vymáhat. Nelegální migraci vnímá jako velké riziko. Je podle něj naprosto zásadní, aby lidé, kteří chtějí žít v ČR, souznili s jejími hodnotami a kulturou. "Pak nás může naše rozdílnost jen obohacovat a inspirovat. Je k tomu však zapotřebí vzájemný respekt a otevřenost. Současnou rétoriku, která staví na vyvolávání strachu z rozdílnosti, považuji za velice nešťastnou," doplnil.

Podle senátora Pavla Fischera musí stát umět bránit své hranice. EU musí společně vynaložit úsilí na ochranu vnější hranice a zároveň zabezpečit, aby všichni, kteří splňují kritéria, mohli požádat o mezinárodní ochranu. V případě migrace kvalifikovaných sil se podle něj musí změnit současný stav, kdy je složité do ČR dostat kvalifikovaného pracovníka ze země mimo EU. Ocenil přijímání uprchlíků z Ukrajiny. Ruským odvedencům, kteří utíkají před narukováním na frontu, by Fischer bez dalších podmínek hranice neotevíral. "Mohlo by se jednat o stovky tisíc utečenců, mezi nimiž by mohla být velká síla členů speciálních sil. A to by znamenalo bezpečnostní ohrožení republiky," uvedl.

Další senátor Marek Hilšer považuje legální, pracovní migraci za potřebnou. "Díky vládním programům obsazujeme dlouhodobě volná pracovní místa ve zdravotnictví nebo technologickém odvětví," poznamenal. Naopak nelegální migraci spojenou s organizovaným zločinem je podle něj třeba potírat s ohledem na bezpečnost státu, a to ve spolupráci s EU. Přijímání politických uprchlíků nebo uprchlíků před válkou na Ukrajině označil za součást české odpovědnosti a mezinárodních závazků. "Jakékoli přijímání cizinců je však podmíněno schopností cizince se do naší společnosti integrovat," doplnil.

Podle generála Petra Pavla se Česko musí ve vztahu k migraci zachovat správně, ale i solidárně. "Správné je nekompromisně chránit svou zemi a rozhodně nepodceňovat hrozbu nelegální migrace. To by byla chyba," uvedl. Na druhou stranu je podle něj ČR relativně bohatou a demokratickou společností, a je proto důležité být solidární. "Pomáhat lidem, kteří se za našimi hranicemi dostali do potíží, například kvůli válce. Naše pomoc je ale musí motivovat, ne demotivovat. Musí je vést k tomu, aby naší společnosti začali aktivně přispívat, ne ji využívat," napsal. Je proto podle něj potřeba nastavit jasná pravidla a dohlížet na jejich dodržování. Jen tak se zabrání, aby populističtí politici situace zneužívali k rozdělování společnosti a k získání politických bodů, dodal.

"Historie i České republiky ukázala, že i my jsme potřebovali v dobách, kdy jsme utíkali z vlastní země, intenzivní pomoc okolních zemí, postarali se o nás, nenechali nás na holičkách. Nezapomeňme na to," uvedl předseda odborových svazů Josef Středula.

Podle bývalé předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové musí být přijímání migrantů v souladu s mezinárodními konvencemi a je nutné rozdělovat ekonomické a politické důvody migrace. "Ekonomičtí migranti z chudých zemí, které byly drancovány kolonizátory, ekonomicky a lidsky zničeny vykrádáním nerostného bohatství, musí být navráceni zpět domů. Země, které se na tomto 'vykrádání' podílely a na úkor těchto zemí bohatly, jim musí bezodkladně všechen jejich majetek navrátit," poznamenala. Dojde tak podle ní k sociálnímu smíru a možnému rozvoji zemí nejen třetího světa. Doplnila, že pravidla pro ostatní migranty musí být nastavena tak, aby minimalizovala bezpečnostní, zdravotní a ekonomické riziko pro ČR.

Související

Michaela Šebelová (použito s jejím svolením) Rozhovor

Boj za rovná práva pro stejnopohlavní páry pro mne nekončí, říká poslankyně Šebelová

Sněmovna schválila novelu občanského zákoníku, která umožní párům stejného pohlaví vstupovat do partnerství s podobnými právy jako mají manželé a manželky. Tato novela upravuje práva registrovaných partnerů, kteří v současné době nemají například společné jmění a po ztrátě partnera nemají nárok na vdovský důchod, nevyrovnává ale to nejdůležitější – totiž možnost adopce dětí. Jak vnímá výslednou podobu novely zastánkyně manželství pro všechny poslankyně Michaela Šebelová (STAN)? A jak se vyrovnává s protiargumenty odpůrců?
Emmanuel Macron

Macron propaguje adopci zvířat videem se svým psem

Francouzský prezidentský pár Emmanuel a Brigitte Macronovi adoptovali v roce 2017 křížence labradora a retrívra. Jejich pes jménem Nemo je teď hlavní postavou videa na sociálních sítích, kde propaguje adopci zvířat z útulků a upozorňuje na problematiku opuštěných zvířat, píší francouzská média.

Více souvisejících

adopce uprchlíci Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Alena Vitásková Karel Janeček

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 36 minutami

Pete Hegseth

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v hádce s Donaldem Trumpem

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že Rusko a Ukrajina by mohly uzavřít dohodu o ukončení války „ještě tento týden“. Trump tento výrok sdělil o víkendu na své síti Truth Social a zároveň naznačil, že pokud nenastane žádný pokrok, Washington by mohl od mírových jednání úplně odstoupit. Podle něj by uzavření dohody umožnilo oběma zemím „začít dělat velké obchody se Spojenými státy“, které popsal jako „vzkvétající“.

včera

Na Svatopetrském náměstí se sešly tisíce věřících

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu se dnes večer sešly tisíce věřících, aby se společně pomodlili za zesnulého papeže Františka. V atmosféře hlubokého smutku a ticha se mezi shromážděnými vyjímaly siluety jeptišek, které netrpělivě čekaly na začátek modliteb. Bílá kopule baziliky svatého Petra se pomalu noří do šera a zvuk modliteb se nese celým náměstím.

včera

Kevin Farrell

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?

Po úmrtí papeže Františka se do čela řízení Římskokatolické církve postavil kardinál Kevin Farrell. Irský duchovní se stal úřadujícím hlavou církve v období takzvané "sede vacante" – tedy v mezidobí mezi smrtí jednoho papeže a volbou jeho nástupce. Funkci bude vykonávat až do chvíle, kdy kardinálové z celého světa ve vatikánské Sixtinské kapli zvolí nového římského pontifika.

včera

Ilustrační foto

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?

Papež je bezpochyby jednou z nejvlivnějších postav nejen v náboženském světě, ale i v rámci celosvětového veřejného života. Ačkoli sídlí ve Vatikánu, malém nezávislém státě uprostřed Říma, jeho slovo má dosah do všech koutů světa, kde žijí katolíci, a často ovlivňuje i názory nevěřících a lidí jiných vyznání. Jeho role není pouze náboženská – papež představuje důležitou morální, kulturní a diplomatickou autoritu, která zasahuje do mnoha aspektů života společnosti.

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

včera

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo

Celý svět se o Velikonočním pondělí zahalil do smutku po zprávě z Vatikánu hovořící o smrti papeže Františka, jenž skonal v pondělí ráno ve věku 88 let. Zdaleka nejvíc v Evropě truchlí z pochopitelných důvodů v Itálii. Není tak proto divu, že tamní fotbalová asociace přistoupila k odkladu fotbalových zápasů Serie A, které se měly původně odehrát právě v pondělí.

včera

sport

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice

Finanční injekci o výši 7,5 milionu korun poskytla Fotbalová asociace ČR (FAČR) prvoligovému Jablonci potácející se ve finančních problémech. Tyto poskytnuté peníze by mělo jablonecké vedení použít na klubový provoz. Šéfové ostatních klubů však vnímají tuto půjčku jako kontroverzní, samotný Jablonec ale mluví o platbě ze strany UEFA v rámci tzv. solidarity payment.

včera

Česká ženská hokejová reprezentace

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení

Sen o medaili na prvním domácím mistrovství světa žen se českým hokejistkám nevydařil vyplnit. Naději na to měly až do posledního hracího dne turnaje v Českých Budějovicích, když se dostaly po vyrovnaném a však nakonec prohraném sobotním semifinále s USA (1:2) do boje o bronz. Na třetí příčku se tak po dvou letech nevrátily, přestože v duelu s Finkami k němu měly výrazně nakročeno. Konkrétně totiž vedly už 3:0, jenže pak Finky nejenže tento český náskok dokázaly vyrovnat, ale v následném prodloužení pak dokonce vstřelit rozhodující branku. Přes značný smutek českých hokejistek se však od zaplněné českobudějovické arény dočkaly zaslouženého potlesku za své vystupování v rámci celého turnaje.

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

včera

včera

Zemřel reformátor-terapeut. Papež František dokázal vytvořit hlas, který zpřístupnil víru modernímu světu

Smrt papeže Františka znamená konec jedné výjimečné etapy moderního katolicismu. V čele církve stál více než deset let a jeho přístup byl od začátku jiný. Ne, že by měnil samotné základy víry nebo církevní zákony, ale měnil způsob, jakým se o nich mluvilo – a v tom byl průlomový.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy