V Česku rapidně přibylo nemocných se žloutenkou

V loňském roce se v Česku zdvojnásobil počet případů hepatitidy typu C a E, přičemž žloutenkou typu C se nakazilo nejvíce lidí v historii. Informoval o tom Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze ve své tiskové zprávě.

"V České republice bylo v minulém roce zaznamenáno 1300 nových případů hepatitidy C, což je nejvyšší počet v historii. Většina z těchto případů se týkala mladých lidí," uvedl IKEM. Nárůst počtu případů může souviset s intenzivnějším testováním osob, které se léčí z drogové závislosti. Počet nakažených hepatitidou typu E dosáhl loni 684, zatímco v letech 2021 a 2022 bylo zaznamenáno 200 a 300 případů.

Hepatitida C se přenáší krví (často při nitrožilním užívání drog), pohlavním stykem, ale také amatérským tetováním. Přenos je možný i přes žiletky, zubní kartáčky nebo jiné předměty, které mohou být kontaminovány krví infikované osoby. Nepřenáší se však podáním ruky, kašlem nebo kýcháním.

Hepatitida E byla dříve běžná pouze v zemích s nízkými hygienickými standardy, kde se šířila kontaminovanou vodou nebo špatnou hygienou rukou. V Evropě, kde počet případů nečekaně roste, je hlavní příčinou infekce nedostatečně tepelně upravené maso. Infekci mohou také přenášet krevety či mušle.

"Je velmi důležité dodržovat hygienické standardy, mýt zeleninu, dostatečně tepelně upravovat maso a v zemích s nižšími hygienickými standardy pít pouze balenou vodu," apelovala Soňa Franková z Kliniky hepatogastroenterologie v IKEM.

Odborníci varují, že na hepatitidu typu E by si měli dávat pozor zejména lidé s oslabenou imunitou. Pro zdravého člověka nepředstavuje velké riziko, ale pokud se dostane do chronického stadia a tělo ji nedokáže překonat, může způsobit vážné problémy.

Včasné odhalení a rychlá léčba jsou podle lékařů důležité nejen u hepatitidy typu E, ale i u dalších virových hepatitid, včetně typu C, která je v Česku nejrozšířenější. Hepatitidou C je nakaženo asi půl procenta populace, přičemž přibližně 75 procent infikovaných o své nemoci neví.

"Chronická hepatitida C je zákeřná tím, že může probíhat bez příznaků mnoho let. Když se příznaky objeví, často to znamená pokročilé onemocnění jater," uvedl Jan Šperl z Kliniky hepatogastroenterologie v IKEM, a dodal, že toto onemocnění může vést až k nutnosti transplantace jater.
 
 

Související

Více souvisejících

nemoci lékaři žloutenka

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy