Asociace: Případy dětí mají soudy a úřady řešit neprodleně ve zkrácené lhůtě

Záležitosti dětí by měly soudy a úřady projednávat neprodleně a ve zkrácených lhůtách, a to s ohledem na zájem dětí. Pokud je nutné děti kvůli týrání či zneužívání z domácností odebrat, měly by mít šanci zůstat v širší rodině. ČTK to v reakci na dnešní verdikt Evropského soudu pro lidská práva v případu Evy Michalákové a jejích synů sdělila tajemnice asociace Dítě a rodina Anna Krbcová.

Asociace, která zastřešuje 88 organizací na pomoc ohroženým dětem, soudní rozhodnutí či kroky norských úřadů ale nekomentovala.

"U nás v ČR dlouhodobě upozorňujeme na to, že je zcela zásadní projednávat záležitosti týkající se ohrožených dětí neprodleně, ve zkrácených lhůtách. Prakticky vždy jde o citlivé téma, které je třeba důkladně posoudit, ale ohled se v tomto případě musí brát především na zájmy a ochranu dítěte," uvedla tajemnice asociace.

Kauza bratrů Michalákových se řeší od roku 2011, kdy sourozence české matce a otci odebraly norské úřady kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a týrání. To se nepotvrdilo, soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Hoši vyrůstají odděleně ve dvou rodinách. Matka se postupně obracela na norské instituce a norské i české soudy. V roce 2017 si pak stěžovala u Evropského soudu pro lidská práva. Ten dnes rozhodl ve prospěch Norska. Norský soud podle evropských soudců dostatečně zdůvodnil, proč Michalákovou zbavil rodičovských práv k synům.

Experti na ochranu dětí opakovaně zdůrazňují, že dětské kauzy je v Česku nutné řešit co nejrychleji a zájem i názor dětí se má brát v potaz. Kritizují dobu trvání některých případů či sporů, které se táhnou i několik let. Pracovníci, kteří se záležitostmi dětí zabývají, by měli být speciálně vyškoleni. Podle zástupců organizací je potřeba také posílit preventivní služby a práci s rodinou, aby dokázala případné potíže zvládnout a děti z ní nemusely odcházet. Netýká se to ale případů, kdy jde dětem o zdraví, zdůrazňují odborníci.

"Pokud musí být z důvodu možného týrání či zneužívání dítě rodičům okamžitě odebráno, je vždy prioritou umožnit mu zůstat v bezpečí širší rodiny a vyhodnotit rizika a možnosti návratu domů. Pokud návrat či umístění dítěte v širší rodině možné nejsou, musí být první volbou náhradní rodina," řekla Krbcová. Podotkla, že dlouhodobá nejistota, opakovaný stres a ztráta blízkých mohou psychický i fyzický vývoj dětí poškodit. "Zabránit tomu musí být prioritou rodin, sociálních pracovníků i soudců," dodala tajemnice asociace.

Podle údajů z výkazů ministerstva práce úřady v Česku odebraly předloni z rodin 2903 dětí. Rozhodly o tom soudy. Nejčastějším důvodem bylo zanedbávání péče. Případů v roce 2020 proti předchozímu roku výrazně ubylo. Bylo jich zhruba o pětinu méně. Za předloňským úbytkem mohla být podle odborníků covidová epidemie. V nouzovém stavu totiž úřady i soudy svou činnost omezily. Zavřené byly školy, nefungovaly sociální služby a méně se chodilo i k lékaři.

Související

Více souvisejících

soudy

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy