Stát chce mít kvůli kontrolám centrální databázi lidí v karanténě

Stát chce centralizovat databázi lidí, kteří jsou kvůli nákaze koronavirem v povinné karanténě. Policii by to umožnilo efektivněji kontrolovat její dodržování. Po dnešním jednání Ústředního krizového štábu to České televizi řekl jeho předseda, náměstek ministra zdravotnictví Robert Prymula.

Přidejte svůj názor

Roman Prymula
doporučujeme

Štáb také řešil, jak zefektivnit distribuci roušek pro obyvatele. Nejdřív je mají dostat lidé, kteří musí i za současného omezení pohybu jezdit do práce, nakonec by měl minimálně jednu roušek měl každý občan, uvedl Prymula.

"Chceme centralizovat databázi, abychom věděli, kdo je na e-neschopence v souvislosti s karanténou a kdo je na nařízeném režimu karantény přes hygieny, aby policie mohla konat a mohla provádět nařízené kontroly," uvedl Prymula.

Štáb řešil také efektivní distribuci roušek, kterých je momentálně nedostatek a lidé si je ve velkém začali šít svépomocí sami. "Každý den objednáváme respirátory a ústenky. Dnes dorazilo do meziskladu Správy státních hmotných rezerv dalších 50.000 respirátorů, které okamžitě budou distribuovány do nemocnic. A zítra dorazí dalších 100.000 ústenek. V pátek očekáváme velkou dodávku 1,4 mil. respirátorů," napsal na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Během středy má být do nemocnic rozvezeno také 100.000 rychlotestů na koronavirus, které dorazí z Číny.

Krizový štáb řešil i další opatření, které ale musí podle Prymuly rozhodnout celá vláda. Měla by mimo jiné upravit režim takzvaných pendlerů či zákaz prodeje ubytovacích služeb v hotelech.

Česko mělo dnes ráno potvrzeno 298 případů nákazy novým koronavirem. V neděli vláda v celé zemi zakázala volný pohyb lidí s výjimkou cest do zaměstnání, nezbytných cest za rodinou, pro základní životní potřeby nebo k lékaři. Preventivní opatření přijímají i firmy, úřady, soudy, dopravci nebo nemocnice, z nichž některé ruší neakutní operace. Politici vyzvali občany k zakrývání úst a nosu na ulicích, nicméně roušek je nedostatek. Kvůli vyššímu počtu nakažených a potenciálně nakažených kontaktů hygienici uzavřeli minimálně na 14 dní 21 obcí na Olomoucku a Kynici na Havlíčkobrodsku.

Užší pracovní skupina Ústředního krizového štábu se znovu sejde ve středu, samotný štáb se bude pomocí videokonference radit zhruba dvakrát týdně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zpracování údajů pro chytrou karanténu záleží na bankách, konstatuje úřad

02.04.2020 17:31 Je výhradně na každé bance, jak vymezí a navrhne zpracování údajů o chování určené osoby za…

Úřady budou nejméně do 11. dubna otevřené jen dva dny v týdnu

31.03.2020 08:32 Veřejné úřady budou nejméně do 11. dubna otevřené jen dva dny v týdnu a budou nabízet jen omezené…

Babiš má obavy, zda úřad práce zvládne kurzarbeit

27.03.2020 19:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) má obavy, zda úřady práce dokážou žádosti firem o kurzarbeit rychle…

Vnitro: Datové zprávy lze do odvolání odesílat zdarma

24.03.2020 12:36 Uživatelé datových schránek mohou ode dneška do odvolání, minimálně po dobu vyhlášeného nouzového…

Související:

Právě se děje

Další zprávy