ÚOOÚ prověří rezervační systém k očkování kvůli chybnému nakládání s daty

Úřad pro ochranu soukromí (ÚOOÚ) se rozhodl zkontrolovat rezervační systém pro očkování proti koronaviru. Důvodem jsou informace o tom, že čísla pojištěnců, a tím také rodná čísla, byla chybou systému sdílená se společností Google. Byla již přijata vhodná opatření k nápravě a ÚOOÚ prověří, zda jsou nápravná opatření dostatečná. Oznámil to dnes na svém webu.

Registrační systém k očkování proti koronaviru.
doporučujeme

"Ověříme, jakým způsobem je nakládáno s osobními údaji občanů České republiky, kteří se registrují přes Centrální rezervační systém pro očkování proti COVID-19, a zda je toto nakládání s osobními údaji v souladu s obecným nařízením (GDPR)," uvedl předseda ÚOOÚ Jiří Kaucký.

Kontrolu systému se úřad rozhodl zahájit na základě obdržených stížností, které obsahovaly podezření o porušení předpisů ochrany osobních údajů při jejich zpracování. Předmětem kontroly bude podle ÚOOÚ zejména posouzení oprávněnosti předávání osobních údajů, tedy zejména rodných čísel pojištěnců, do USA prostřednictvím souborů cookies, prověření bezpečnostních záruk takového předávání, jakož i plnění informační povinnosti při zpracovávání osobních údajů v rámci rezervačního systému.

ÚOOÚ v této souvislosti obdržel dne 20. ledna ohlášení porušení zabezpečení osobních údajů od ministerstva zdravotnictví a Národní agentury pro komunikační a informační technologie. Podle něj "chybou při funkcionalitě rezervačního systému" provozovaného soukromým dodavatelem mělo dojít k zobrazení čísla pojištěnce (a tím také rodného čísla) a následnému přenosu do systému Google Analytics a sdílení se společností Google. Podle ohlášení již byla přijata vhodná opatření k nápravě.

ÚOOÚ přijatá opatření podrobí detailní kontrole a posoudí dostatečnost a vhodnost, případně nařídí, aby správce nebo zpracovatel systému učinily další potřebné kroky. Součástí šetření úřadu bude i ověření, zda jsou při zpracování osobních údajů dodržovány závěry z rozsudku Evropského soudního dvora, které omezily přenos osobních údajů mimo Evropskou unii.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze byli naočkováni dobrovolní hasiči, podle Hlubučka oprávněně

07.03.2021 21:22 Aktualizováno V Praze byli v sobotu naočkováni vakcínou proti koronaviru jednotky dobrovolných hasičů z Lysolají…

Česko vydalo do USA podezřelé z kyberzločinu v mnoha zemích

06.03.2021 09:57 Aktualizováno Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva lidi podezřelé z kybernetické…

Ve veřejném sektoru začne povinné testování 10. března

05.03.2021 16:39 Povinné testování bude od 10. března platit i pro veřejný sektor, a to pro úřady s 50 a více…

Úřady rozšíří kvůli daňovým přiznáním provozní dobu podatelen

05.03.2021 15:01 Finanční správa kvůli blížícímu se termínu pro přiznání daně z příjmu rozšíří od 22. března do 1.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama