Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

Hnutí SPD by v říjnu předstihlo Piráty, kteří ztratili 2,5 procentního bodu a nyní by získali devět procent hlasů. Do Poslanecké sněmovny by se ještě dostaly STAN a TOP 09 se šesti procenty. Tato data vyplývají z říjnového volebního modelu, který dnes zveřejnila agentura Median.

Strany sociální demokraté (SOCDEM, dříve ČSSD) a lidovci zůstali v říjnu pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny, obě strany by získaly 3,5 procenta hlasů. Agentura však varuje, že u stran kolem pětiprocentní hranice, tedy STAN, TOP 09, SOCDEM a KDU-ČSL, je překonání této hranice nejisté. Statistická odchylka činí půl procentního bodu u menších stran a až 3,5 procentního bodu u největších stran.

Ochota účastnit se sněmovních voleb se oproti září nezměnila. V říjnu by se na volby určitě zúčastnilo 55,5 procenta respondentů, zatímco dalších 10,5 procenta by ještě zvažovalo účast. Naopak, 28,5 procenta by rozhodně nešla k volbám, zatímco 5,5 procenta by spíše nešla. Volební účast v říjnu 2021 dosáhla 65,43 procenta.

Ve vztahu k účasti s konkrétní stranou bylo 54 dotázaných v říjnu jistých, zatímco 30 procent bylo jistých účastí, ale ještě se nerozhodli, kterou stranu by volili. 13 procent respondentů nebylo jistých ani účastí, ani výběrem strany.

Agentura Median zdůrazňuje, že s ohledem na nezakotvenost poloviny voličů není vhodné předpovídat, která ze stran s výsledkem okolo pěti procent by se dostala do Poslanecké sněmovny.

Související

Volební štáb hnutí ANO

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. ODS se propadla na třetí místo

Pokud by se parlamentní volby konaly v lednu tohoto roku, hnutí ANO by získalo vítězství se 31,5 procenty hlasů. Na druhém místě by skončili Piráti se ziskem 13 procent a na třetím ODS s 12 procenty. Tato data vyplývají z dnes zveřejněných výsledků volebního modelu agentury Median. Do Poslanecké sněmovny by se podle tohoto modelu dostalo celkem šest politických stran a hnutí.

Více souvisejících

Volební preference Volby Hnutí ANO

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy