Češi si mohou udělat online test na koronavirus

Online dotazník určující pravděpodobnost nákazy koronavirem má snížit nápor veřejnosti na zdravotníky. Vyvinuly ho české i zahraniční technologické firmy ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a speciální telefonní linkou 1212 pro informace o koronaviru.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

V tiskové zprávě to dnes oznámilo MPO a poskytovatel životního pojištění Mutumutu, který je jednou z firem stojících za vznikem testu. Dotazník je k dispozici na internetové adrese koronavirustest.online.

Online dotazník tvoří několik jednoduchých otázek, zda člověk například na sobě pociťuje horečku, dušnost či další zdravotní problémy, zda byl v kontaktu s někým nakaženým koronavirem nebo navštívil některou ze zemí s vysokým výskytem koronaviru. Podle odpovědí se pak člověk na konci testu dozví, zda je u něj nízká, nebo vysoká pravděpodobnost nákazy. Web také doporučí, koho v případě možného nakažení kontaktovat nebo jaká dodržovat preventivní opatření. Podle autorů dotazníku vychází test z metodiky Světové zdravotnické organizace (WHO) i českého ministerstva zdravotnictví.

Dotazník bude k dispozici na vyhledávači Seznam.cz a stane se i součástí mobilní aplikace Záchranka. Mohl by se tak podle autorů testu dostat hned v prvních dnech až k milionu lidí. "Nová aplikace je dobrým informačním nástrojem pro občany, kteří se jednoduše potřebují zorientovat v informačním balastu panujícím kolem COVID-19 (nemoci, kterou koronavirus způsobuje). Samozřejmě nemůže plnohodnotně nahradit diagnostiku lékařem, ale může pomoci, aby k lékařům doputovaly jen relevantnější dotazy od pacientů," sdělil Jan Slavík z linky 1212.

"Na jedné straně vidíme vyčerpané zdravotníky, kteří čelí náporu lidí s mírnými, nebo dokonce žádnými příznaky nemoci, co se dožadují ošetření či testování. Na druhou stranu chápeme obavy lidí, kteří velmi silně vnímají nebezpečí nové nemoci a extrémní situaci. Proto jsme se rozhodli, že se pokusíme pomoci a vytvoříme jednoduché vodítko, které během několika minut a pár kliknutí pomůže lidem zorientovat se v tom, zda se jejich zdraví ocitlo v ohrožení, a dá návod, co mají dále dělat," doplnil šéf Mutumutu Jindřich Lenz.

Různé technologické firmy už nabídly kvůli šíření koronaviru i další pomoc státu či zdravotníkům. Sdružení firem COVID19CZ například pomohlo státu se vznikem speciální telefonní linky 1212 pro informace ke koronaviru a připravuje mobilní aplikaci pro pomoc s vyhledáním potenciálně nakažených. Aplikace bude součástí opatření označovaných jako chytrá karanténa vedle tzv. vzpomínkových map, které na základě údajů operátorů o pohybu mobilních telefonů a platební historii pomáhají nakaženému při rozhovoru s hygienikem si vzpomenout, kde a s kým se setkal.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tuberkulóza zabije i milion lidí ročně, kolem koronaviru je zbytečná…

04.04.2020 23:50 Aktualizováno ROZHOVOR - Udržuje si nadhled a k panice má daleko. Proto její názor na pandemii, která zachvátila…

Zemřely další nakažené seniorky z domova v Michli, covid-19 nebyl…

04.04.2020 20:00 Aktualizováno V pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) dnes zemřely s nemocí covid-19 dvě ženy z domova pro…

Dezinfekce někdo skoupil záměrně, vezměte si důchodce domů, nabádá ředitel…

04.04.2020 18:21 Aktualizováno Koronavirus vytváří obrovský psychický tlak nejen na seniory, ale převážně na sociální pracovníky,…

U sestry ze zlínské nemocnice se potvrdila nákaza covid-19

04.04.2020 17:47 Testy potvrdily u zdravotní sestry Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně nákazu nový typem koronaviru.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy