Lékárnická komora řeší, jak vydávat léky na předpis uprchlíkům

Česká lékárnická komora (ČLnK) nedoporučuje lékárnám bezplatně vydávat léky na předpis ukrajinským uprchlíkům, kteří ještě nemají vyřízené vízum. Úhrada od zdravotních pojišťoven podle ní v takovém případě není zaručená.

Lékárna, ilustrační fotografie

ČLnK to odpověděla na dotaz ČTK. Na problém upozornil na twitteru šéf Grémia majitelů lékáren Marek Hampel, lékárníkům doporučuje, aby takové pacienty odkázali na policii nebo na krajské asistenční centrum.

"Uprchlíkovi, který nemá vyřízeno zdravotní pojištění, ale je schopen doložit, že mu bylo uděleno vízum nebo poskytnuta dočasná ochrana, ČLnK doporučuje léčivé přípravky na úhradu zdravotní pojišťovny vydat, poznamenat si osobní údaje a následně úhradu vyúčtovat pojišťovně. V současné době se technicky řeší mechanismus, jakým to bude možné udělat," uvedla ČLnK ve vyjádření, které má server EuroZprávy.cz k dispozici.

"Uprchlíkovi, který nemá vyřízeno zdravotní pojištění, ale ani mu nebylo uděleno vízum nebo poskytnuta dočasná ochrana, ČLnK doporučuje vydat léčivé přípravky na základě nyní dostupných informací po dohodě se svým zaměstnavatelem jen na účet pacienta, protože stát nezaručuje úhradu léků vydaných uprchlíkům, kteří vízum nebo dočasnou ochranu nezískají (např. se přesunou do jiného státu, o vízum nebo ochranu nepožádají, není vyhověno jejich žádosti)," dodala ČLnK.

Někteří se podle ní mohou přesunout do jiného státu nebo nemusí být jejich žádosti vyhověno, takže by pak léky proplacené nebyly. "Jen tak budou majiteli lékárny zaplaceny léky na recept zdravotní pojišťovnou. V lékárnách nelze lék vydat a pak zpětně žádat o úhradu pro danou osobu bez víza," uvedl Hampel.

Do Česka už přišlo podle odhadů zatím kolem 270.000 uprchlíků z Ukrajiny. Víza, která opravňují také k získání veřejného zdravotního pojištění, získalo podle ministerstva vnitra 180.000 z nich. Na vyřízení dokumentů mají 30 dní. Podle připravované legislativy by zdravotní pojišťovny měly zdravotnickým zařízením zdravotní péči o ty, kteří získají víza, proplácet i zpětně už od příchodu do ČR. Lékaři jim mohou právě i předepsat potřebné léky.

Komplikovanější může být i vystavení elektronického receptu ukrajinským pacientům. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) informoval, že na ukrajinská telefonní čísla není možné odesílat e-recepty prostřednictví SMS zprávy. "Pokud bude předepsán ukrajinskému pacientovi eRecept a daný pacient nebude mít české telefonní číslo, bude moci získat identifikátor eReceptu na základě papírové průvodky nebo formou zaslání na konkrétní e-mailovou adresu," odpověděla na dotaz ČTK Eva Zahradnická z tiskového oddělení SÚKL. Podle ní ústav nyní jedná o úpravě s poskytovatelem SMS brány.

Zdravotní péči o uprchlíky mají posílit v příštích dnech také takzvané UA pointy. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo fakultním nemocnicím, aby zřídili speciální vyhrazené ambulance, kde by byl i tlumočník. První se už dnes otevřely například ve FN Ostrava nebo FN Plzeň.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude teplo, dorazí bouřky

29.05.2022 06:30 Poslední květnový víkend je za polovinou, meteorologové už ale předpovídají počasí pro první…

ON-LINE 95. den války: Ukrajinská armáda je dle Zelenského v těžké situaci…

29.05.2022 08:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v příštím týdnu očekává "dobré zprávy" ohledně dodávek…

Putin je připraven jednat o míru, řekl to Macronovi a Scholzovi

28.05.2022 18:53 Ruský prezident Vladimir Putin dnes v osmdesátiminutovém telefonickém rozhovoru se svým…

Počasí příští týden: Výrazně se oteplí, teploty budou tropické

28.05.2022 06:30 Příští týden se bude v Česku pozvolna oteplovat. Zpočátku denní teploty vystoupají pouze na 16 až…

V Nepálu se ztratilo letadlo s 22 lidmi na palubě, probíhá pátrání

29.05.2022 11:39 V nepálských horách zmizelo z radarů letadlo soukromé letecké společnosti s 22 lidmi na palubě.…

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje

27.05.2022 08:05 Epidemie koronaviru v Česku dál zpomalila, v uplynulých sedmi dnech odhalily laboratoře kolem 1700…

V Česku se potvrdily další tři případy opičích neštovic

26.05.2022 14:37 Aktualizováno Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil další tři případy opičích neštovic v ČR, celkem jich je pět.…

V Česku je předběžně potvrzen druhý případ opičích neštovic

25.05.2022 19:10 Aktualizováno Státní zdravotní ústav (SZÚ) předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic v ČR. Jde o blízký…

Pokud by stát nakupoval vakcíny proti neštovicím, bude to společný nákup…

25.05.2022 14:22 Dá se očekávat, že pokud by stát nakupoval vakcíny proti neštovicím, bude to společný nákup pro…

Ke zdravotnímu pojištění je přihlášeno téměř 366 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

24.05.2022 18:03 Ke zdravotnímu pojištění je přihlášeno téměř 366.000 uprchlíků z Ukrajiny, za naprostou většinu z…

V Česku se potvrdil první případ opičích neštovic

24.05.2022 17:46 Aktualizováno V Česku se předběžně potvrdil první případ opičích neštovic, které se v poslední době šíří z Afriky…

Podle ministerstva neexistují údaje o efektivitě vakcíny i na opičí…

24.05.2022 15:54 Aktualizováno Neexistují údaje o tom, zda vakcíny proti pravým neštovicím chrání proti opičím neštovicím, které…

Opičí neštovice se šíří neobvykle rychle. Nikdo neví proč, v Česku zatím…

22.05.2022 21:14 Aktualizováno Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA,…

Čeští lékaři by u lidí s příznaky měli zvažovat i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

Hospitalizovaných s covidem je nejméně od září, za sedm dní přibylo 2201…

20.05.2022 08:14 Nových případů nemoci covid-19 v Česku v mezitýdenním srovnání opět ubylo. Laboratoře za posledních…

Související:

Právě se děje

reklama