Česko bude nově ověřovat koronavirus na pěti místech

Testy vzorků s podezřením na nový typ koronaviru bude nově provádět pět nemocnic a zdravotních ústavů. Vedle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Praze bude testovat také Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, Nemocnice České Budějovice, Fakultní nemocnice Hradec Králové a Fakultní nemocnice v Motole, uvedlo dnes v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Pozitivní případy bude muset dál ověřovat Národní referenční laboratoř SZÚ a dále laboratoř v Berlíně. Ta má dnes večer potvrdit i pozitivitu vzorků od tří nemocných, u kterých nákazu potvrdily české testy. Úřady začaly pracovat také na tom, aby mohly testy lidé absolvovat doma.

Navýšení kapacit politici avizovali už na tiskové konferenci po dnešním ranním jednání Bezpečnostní rady státu. "Chceme být připraveni, pokud by počet vzorků skokově narostl. Cílem je také zkrátit dojezdové doby sanitek se vzorky do laboratoře, a urychlit tak diagnostiku," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). První testy by laboratoře mohly dělat už dnes odpoledne, výsledky všech se budou koncentrovat na ministerstvu zdravotnictví.

Ministerstvo také připomnělo, že laboratorně vyšetřovaní budou i nadále jen pacienti, kteří budou trpět akutním respiračním onemocněním s příznaky kašle, dušnosti a horečky a zároveň byli v úzkém kontaktu s potvrzeným případem infekce novým koronavirem nebo v oblasti, kde se šíří, v posledních 14 dnech.

"Testováni budou také pacienti s těžkým průběhem respiračního onemocnění bez epidemiologické anamnézy," uvedlo ministerstvo. U ostatních by podle něj test vypovídal pouze o aktuálním stavu organismu v okamžiku odběru a mohl by být falešně negativní. Konečné rozhodnutí bude na epidemiologovi krajské hygienické stanice.

Vojtěch po zasedání vlády novinářům řekl, že úřady po dnešní poradě hygieniků a epidemiologů rozpracují systém, jak by bylo možné testy provádět v domácnostech. "Chceme to spustit ještě v tomto týdnu, aby mohlo probíhat domácí testování. Zdravotníci by jezdili za podezřelými případy, kteří mají symptomy daného onemocnění," uvedl.

Lékaři u podezřelých případů odebírají vzorek krve a stěr z nosohltanu. Vzorek se kultivuje ve speciálním přístroji, který případně namnoží DNA viru. Získání výsledku trvá šest hodin, v jednom přístroji lze testovat najednou 48 vzorků.

Celosvětově lékaři potvrdili nákazu u více než 89.000 lidí. Vyléčit už se jich podařilo 45.000, podle odborníků má 85 procent onemocnění mírný průběh. Vážné komplikace mají zejména senioři nad 80 let, tvoří také spolu s chronickými pacienty a zdravotníky většinu z 3000 lidí, kteří nemoci dosud podlehli.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Omezení pohybu zachránilo životy, do normálního stavu se jen tak nevrátíme…

31.03.2020 23:56 Aktualizováno ROZHOVOR - Nezastírá, že nás v boji s novým typem koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění…

Devět pracovníků pardubické kardiologie se nakazilo koronavirem

31.03.2020 20:59 Aktualizováno Onemocnění COVID-19 se potvrdilo u devíti pracovníků kardiologického oddělení nemocnice Pardubice,…

Každý sedmý nakažený koronavirem je senior nad 65 let

31.03.2020 19:57 Každý sedmý nakažený COVID-19 je senior nad 65 let, kteří jsou podle odborníků nejčastějšími oběťmi…

Maláčová chce širší testování v domovech důchodců

31.03.2020 19:55 Aktualizováno Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce kvůli narůstajícímu počtu nemocných v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama