Česko evidovalo nárůst nakažených i loni v září, nemocnice byly zatíženy více

Stejně jako letos i loni na začátku září šíření nemoci covid-19 v Česku po prázdninách zrychlilo. Pacientů s covidem-19, včetně vážně nemocných, a také úmrtí nakažených bylo ale několikanásobně více než nyní. V polovině září tehdy umíralo každý den až šest nemocných a hospitalizovaných byly více než tři stovky.

Letos bylo v půlce září podle posledních údajů za úterý v nemocnicích 145 lidí s covidem-19 a za celý uplynulý týden byla zaznamenána dohromady tři úmrtí lidí nakažených koronavirem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) není možné jednoduše situaci srovnávat. Případů je méně navzdory většímu počtu testů.

Loni i letos přinesl začátek září, kdy končí doba letních prázdnin a dovolených a začíná školní rok, zvýšení denních počtů nově nakažených. V září 2020 bylo ale zrychlení šíření covidu-19 podstatně výraznější. Ze zhruba 500 nových případů nákazy zaznamenaných za 1. září 2020 se denní nárůsty případů postupně vyšplhaly až nad tisícovku. Nejvyšší nárůst byl v prvních dvou zářijových týdnech loni zaznamenán 12. září, a to 1537 nakažených.

Letos jsou zatím počty potvrzených případů nižší. "Když se podíváte na počty nakažených, počty hospitalizovaných a podobně v těchto dnech a loňském roce, tak jsme někde na třetině počtu případů a přitom máme mnohem větší počet testů," řekl k tomu dnes novinářům ve Sněmovně ministr zdravotnictví Vojtěch. Srovnávání s loňským rokem tak podle něj není úplně férové.

Na začátku letošního září bylo kolem tří stovek případů a nejvyšší nárůst ze 7. září činil 582 nově nakažených. Šíření nemoci je letos oproti loňskému září pomalejší i navzdory tomu, že je testováno několikanásobně více lidí. Například tento týden v úterý 14. září bylo provedeno zhruba 55.000 testů na koronavirus, zatímco loni 14. září jen kolem 17.500 testů. V některých všedních dnech bylo loni začátkem září testů dokonce třeba jen kolem 11.000, takže podíly potvrzených případů nákazy na počtu provedených testů dosahovaly i 16 až 17 procent. Letos v září se podíl pozitivních pohybuje zatím zhruba od dvou do čtyř procent.

V letošním roce byli na rozdíl od loňska žáci a studenti na začátku školního roku povinně testováni. Povinné testování na koronavirus stát nařídil až letos v dubnu, tedy před koncem minulého školního roku, kdy se děti do škol vracely po dlouhé době výuky z domova. Loni začátkem září také ještě nebylo ve školách povinné nošení roušek. Až od 10. září tehdy museli žáci začít roušky nosit ve společných prostorách škol. Letos byly testy i roušky povinné hned od začátku školního roku.

Výrazně nižší jsou letos v září oproti loňsku i počty lidí s covidem-19 v nemocnicích nebo počty obětí epidemie. V roce 2020 se množství hospitalizovaných postupně ze 180 lidí na začátku září vyšplhalo až na 339 pacientů 14. září. Letos bylo 1. září v nemocnicích s covidem-19 podle údajů ministerstva 61 lidí a 14. září 145. Velký rozdíl je i v počtu těžkých případů nemoci. Loni bylo ke 14. září ve vážném stavu 75 lidí, tedy skoro čtvrtina tehdejších pacientů s covidem-19. Letos bylo 14. září ve vážném stavu 25 lidí, asi 17 procent pacientů.

Také úmrtí je letos podstatně menší počet. Loni v polovině září umíralo pět až šest lidí s covidem-19 denně, zatímco letos bylo za celou dobu od začátku září zaznamenáno dohromady osm úmrtí.

V září 2020 však ještě nebyli lidé proti covidu-19 očkováni. Vakcinace začala až koncem loňského prosince. Očkování podle odborníků nejen snižuje riziko nákazy, ale v případě nakažení je u očkovaného nižší riziko vzniku závažných zdravotních problémů a úmrtí.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno asi 1,68 milionu případů nemoci a zemřelo 30.417 lidí s covidem-19. Téměř šest milionů lidí v Česku již bylo proti covidu-19 plně naočkováno.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Armáda České Republiky

Česko shání nové vojáky. Nabídne jim až milion korun, schválil Senát

Senát ve středu schválil novelu, která umožní zvýšení náborového příspěvku pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší snahy o zajištění dostatečného počtu personálu v Armádě České republiky. O návrhu předtím senátoři debatovali čtyři hodiny, přičemž hlavním tématem byla bezpečnost a obrana země.

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

NOAA

Sbalte se, máte 90 minut. Trump vyházel meteorology z NOAA

Heather Welch, která se specializovala na mapování pohybu mořských živočichů a pomáhala předcházet srážkám lodí s velrybami, obdržela e-mail s oznámením o svém okamžitém propuštění. Měla pouhých 90 minut na sbalení věcí a odchod. Welch pracovala téměř deset let jako ekolog v Národním úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA), který se stará o monitorování oceánů a klimatu.

před 6 hodinami

Rusko, Kreml

Ustupování Rusku nikdy nefungovalo. A historie to dokazuje

Od svého návratu do Bílého domu americký prezident Donald Trump výrazně přetvořil americkou politiku vůči Rusku a zvolil mnohem smířlivější přístup k Vladimiru Putinovi a válce na Ukrajině. Tento postoj zahrnuje omezení vojenské pomoci Ukrajině a tlak na Kyjev, aby přistoupil na nevýhodné podmínky ukončení bojů.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin dal Trumpovi nezbytné minimum. Ale vůbec nic navíc

Před telefonátem mezi Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem americký lídr opakovaně zdůrazňoval význam tohoto rozhovoru. Výsledek ale mnoho důvodů k oslavám nepřinesl. Putin dal Trumpovi jen tolik, aby mohl hovořit o pokroku v mírových jednáních o Ukrajině, ale nic navíc.

před 10 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump a Putin dokončili telefonát. Rusko přestane útočit na energetickou infrastrukturu

Telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem skončil po zhruba 90 minutách, oznámili podle informací BBC představitelé Bílého domu. Bílý dům a Kreml následně zveřejnily podrobnosti telefonátu. Oba lídři diskutovali o současné situaci na Ukrajině a shodli se na potřebě dosažení trvalého míru.

včera

Eskalace v Gaze probíhá v určité kooperaci s Bílým domem, míní Salem. Izraelci čekali, jaká bude jeho pozice

Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute, exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal, co si myslí o obnoveném konfliktu v Pásmu Gazy a jeho propojení s americkými akcemi proti jemenským Husíjům. „Obnovený konflikt v Gaze není překvapivý,“ sdělil.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy