Česko eviduje 4048 nových případů covidu, PES zůstává na hodnotě 57

Nových případů koronoaviru přibylo ve čtvrtek opět méně než před týdnem, laboratoře odhalily 4048 nakažených. To je asi o 2400 méně než minulý čtvrtek, proti středě je nárůst nižší zhruba o 900 případů. Klesá také počet lidí s koronavirem, jejichž zdravotní stav vyžaduje hospitalizaci. Podle posledních údajů za středu jich bylo v nemocnici 5210, o 200 méně než v úterý.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

Celkový počet zemřelých s covidem-19 stoupl na 7779, na čtvrtek zatím připadá 60 úmrtí. Rizikové skóre PES zůstává pátý den na 57 bodech, tedy ve třetím z pěti stupňů pohotovosti. Vyplývá to z aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Od začátku epidemie se novým koronavirem v Česku prokazatelně nakazilo 511.520 lidí. Více než čtyři pětiny z nich už se z nemoci uzdravily. Aktuálně nemocných je 71.867 lidí. U většiny nakažených má nemoc mírný průběh.

Tempo šíření nemoci v Česku v posledních týdnech zpomaluje. V tomto týdnu eviduje ministerstvo zdravotnictví za pondělí 4380 nových případů, za úterý 5860 a za středu 4931. Jen úterní nárůst byl v mezitýdenním srovnání vyšší, minulé úterý byl totiž státní svátek a laboratoře otestovaly méně lidí. Podle vlády ale epidemie koronaviru nezpomaluje tak, jak si představovala a plánovala. Není tak jisté, zda se od pondělí Česko v protiepidemickém systému PES přesune do mírnějšího třetího stupně, které předpokládá otevření obchodů, restaurací a služeb, byť s řadou omezení.

Od pondělí platí v Česku vládou nařízená opatření podle čtvrtého, druhého nejvyššího stupně rizika. Pro posun do ještě mírnějšího stupně je třeba, aby skóre PES sedm dní, tedy do neděle, zůstalo na úrovni třetího stupně mezi 41 a 60 body. Pak může expertní tým ministerstva zdravotnictví navrhnout vládě další zmírnění opatření. Skóre vychází mimo jiné z hodnoty reprodukčního čísla, tedy průměrného počtu dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Podle aktuálních dat kleslo na 0,91.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová ve středu upozornila na fakt, že asi šest až sedm ze 14 krajů je z hlediska systému PES spíše na úrovni pátého stupně. Na jednání s hejtmany řekla, že pokud se situace v krajích nezlepší, rozvolnění ministrovi nedoporučí.

Nejvíce se koronavirus v posledních dnech šíří na Havlíčkobrodsku, kde bylo za uplynulých sedm dní zaznamenáno zhruba 578 nakažených na 100.000 obyvatel. Následuje Svitavsko s 384 případy a Opavsko, kde evidují 361 případů na 100.000 obyvatel za poslední týden.

V Praze přibylo ve čtvrtek 309 potvrzených případů koronaviru, což je zhruba o 200 méně než minulý týden ve čtvrtek. Proti středě je nárůst nižší asi o 60. Rizikové skóre protiepidemického systému (PES) v metropoli k dnešku dál kleslo, dosáhlo 42 bodů, těsně tak zůstává ve třetím z pěti stupňů, podle kterých se řídí opatření proti nákaze. 

Od březnového začátku epidemie odhalily laboratoře v hlavním městě 59.509 nakažených. Téměř 51.800 lidí se už z nemoci vyléčilo a 754 lidí s koronavirem zemřelo. Aktuálně je v hlavním městě 6965 nakažených, většina má mírný průběh.

Podle skóre PES je na tom Praha lépe než Česko jako celek. V celé zemi je skóre už pátý den na 57 bodech, což je také třetí stupeň. Při setrvání na této úrovni po dobu sedmi dní je možné navrhnout další zmírnění opatření. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) právě Praha celostátní statistiku zlepšuje. Ministr proto nechá předtím, než vláda o rozvolnění rozhodne, spočítat rizikové skóre i bez započítání hlavního města. Řekl to ve čtvrtek v Radiožurnálu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povinné respirátory by stály rodiny tisíce korun měsíčně

22.01.2021 13:50 Zavedení povinného nošení respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech by při jejich…

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 12:32 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Babiš: Na jednání neuspěl návrh rozvážet vakcínu před schválením

22.01.2021 11:52 Na čtvrteční videokonferenci lídrů zemí Evropské unie neuspěl návrh, aby se očkovací látky od firmy…

Středočeské nemocnice jsou pod největším tlakem v historii. Zátěž na…

22.01.2021 10:41 Situace ve středočeských nemocnicích v souvislosti s covidem-19 je podle hejtmanky Petry Peckové …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama