Covid: V Česku se nakazilo přes půl milionu lidí, za úterý 5854 nových případů

Celkový počet potvrzených případů nemoci covid-19 od začátku epidemie překročil v Česku 500.000. V úterý laboratoře odhalily 5854 pozitivních testů, což je asi o 1600 více než minulé úterý, kdy byl ale státní svátek a pravděpodobně i méně testů. Proti pondělí je denní nárůst vyšší zhruba o 1500 případů. S nemocí se v současnosti potýká 78.203 lidí, zemřelých s covidem je 7499.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo dnes na 57 bodech, třetí den je tak ve třetím z pěti stupňů pohotovosti. Dva ze čtyř parametrů, ze kterých se počítá, se ale zhoršují. Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od března, kdy se nákaza začala v Česku šířit, prokázaly testy koronavirus v 502.534 případech, přes 80 procent pozitivně testovaných se už vyléčilo, většina měla mírný průběh nemoci.

V nemocnicích se v pondělí léčilo 5497 lidí s covidem, to je přes šest procent z aktuálně nakažených a o 200 víc než předchozí den. Ve vážném stavu bylo 826 hospitalizovaných, o dva méně než v neděli. Údaje za úterý zveřejní ministerstvo zdravotnictví dnes vpodvečer, stejně jako počet úterních testů. V posledních týdnech počet hospitalizovaných pozvolna klesá. Začátkem listopadu, když vrcholila druhá vlna, vyžadovalo nemocniční péči přes 8200 nakažených a zhruba 1200 mělo těžký průběh nemoci. Nemocnice už mohou znovu provádět plánované neakutní operace, které musely v uplynulých týdnech odkládat kvůli rostoucímu počtu pacientů s koronavirem.

Do statistik přibylo od úterního večera 16 úmrtí, celkový počet obětí se zvýšil na 7499. Za úterý eviduje ministerstvo zatím 59 úmrtí. Nejvíce lidí s covidem zemřelo 3. listopadu, a to 257. V poslední době se počet obětí za jeden den pohybuje mezi 100 a 200.

V Praze přibylo v úterý 453 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému úterý, kdy byl ale státní svátek, je nárůst vyšší o 104 případů. Ve srovnání s pondělím odhalily laboratoře o zhruba 130 nakažených více. Rizikové skóre protiepidemického systému (PES) v metropoli k dnešku stouplo o pět bodů na 50 bodů, nadále ale zůstává ve třetím z pěti stupňů, podle kterých se řídí opatření proti nákaze. 

Od březnového začátku epidemie zjistily laboratoře v Praze 58.844 pozitivních testů. Více než 50.500 lidí se už z onemocnění covid-19 vyléčilo a 722 lidí s nemocí zemřelo. Aktuálně je v hlavním městě 7560 nakažených, většina má mírný průběh nákazy.

Úmrtí s covidem-19 v hlavním městě od konce října přibylo o víc než polovinu. V minulém týdnu zemřelo 83 lidí. Denní nárůsty zemřelých postupně klesají, na začátku listopadu zemřelo za den i víc než 20 lidí. Na pondělí připadá 16 obětí a na úterý zatím osm obětí. Poslední údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou.

Podle skóre PES je na tom Praha, i přes zhoršení o pět bodů, lépe než Česko jako celek. 

Zvýšilo se reprodukční číslo

Šíření nákazy v posledních týdnech oslabuje. Ještě na přelomu října a listopadu stoupaly denní přírůstky nakažených až k 15.000, v minulém týdnu nárůst jen jednou překročil 6000. Vývoj epidemie hodnotí systém PES. Aktuálně má Česko od pondělí vládou nařízená opatření podle čtvrtého, druhého nejvyššího stupni rizika, mírně se rozvolnila.

Výpočet skóre PES vychází z hodnoty reprodukčního čísla, tedy průměrného počtu dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, podílu pozitivních ze všech denních testů za posledních sedm dní a počtu nakažených na 100.000 obyvatel v obecné a seniorské populaci. Roli hraje i klesající nebo rostoucí trend. Podle výše skóre na škále 0 až 100, přičemž 100 je nejhorší, je země zařazena do jednoho z pěti stupňů, na který jsou navázána i opatření.

Pro posun do ještě mírnějšího stupně je třeba sedm dní zůstat na úrovni třetího stupně mezi 41 a 60 body, kterého bylo dosaženo v pondělí. Pokles o deset bodů byl ale těsný, hodnota pozitivity testů byla hraniční, vyplývá ze statistik MZd. Navíc se zvýšilo reprodukční číslo, které je dalším ze zvažovaných parametrů, a dál roste. Zatímco v nedělo bylo 0,72, dnes už je 0,93. Za hodnotu pod 0,8 mu nejsou přidělené žádné body, vyšší je za pět bodů a nad 1,0 za deset bodů. Reprodukční číslo přitom bylo parametrem, jehož pozitivní vývoj uvolňování umožnil. Mírně vyšší než v pondělí je dnes také podíl testů, naopak klesají počty nakažených i seniorů mezi nimi.

Třetí stupeň skóre znamená další zmírnění opatření. Vláda bude o dalším rozvolňování, týkající se například otevření obchodů či restaurací, mimořádně jednat v neděli.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registrace na očkování je horor. Seniorům vůbec nikdo neporadí, jsem…

15.01.2021 22:05 Aktualizováno REPORTÁŽ – Hned ráno zapnula počítač, aby zaregistrovala téměř pětaosmdesátiletého manžela na…

Pfizer údajně omezí dodávky vakcín, Blatný je znepokojen

15.01.2021 22:03 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) je velmi znepokojen ohlášeným omezením dodávek vakcín…

Očkovací strategie Česka selhává. Komunikace je matoucí nebo nulová, plány…

15.01.2021 22:02 Aktualizováno Počínaje dneškem odstartoval další milník v očkování proti nemoci covid-19. Rezervační systém nápor…

Registrační systém k očkování měl po spuštění potíže, Pfizer omezí dodávky…

15.01.2021 21:58 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama