Do boje s koronavirem vytáhli i IT experti. Na čem se dohodli s hlavní hygieničkou?

Do boje s koronavirem se v Česku zapojují i dobrovolníci z řad počítačových odborníků. Lidé sdružení ve facebookové skupině Covid19 se dnes proto sešli s Jarmilou Rážovou, která je od pověřená řízením úřadu hlavního hygienika.

Ilustrační foto
doporučujeme

Pro stát hodlají vybudovat telefonické centrum pro dotazy veřejnosti a pomoci hygienikům s vyhledáváním potenciálně nakažených. Upozornil na to web Lupa.cz. Další dobrovolníci zřídili weby s informacemi o koronaviru pro veřejnost.

V dokumentu zveřejněném na facebooku členové skupiny Covid19 uvádějí, že vybudují callcentrum, ve kterém budou proškolení operátoři komerčních firem odpovídat na dotazy veřejnosti a studenti medicíny provádět prvotní diagnostiku zdravotního stavu volajících.

Vzniknout má také druhé callcentrum, zaměřené na takzvané trasování, tedy dohledávání lidí, kteří přišli do styku s nakaženým. S tím by měla pomocí i aplikace schopná identifikovat mobilní telefony v okolí pozitivně testovaných pacientů. Čtvrtou formou pomoci má být zřízení videochatu a krátkých instruktážních videí.

V Česku je v současnosti 120 lidí nakažených novým typem koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19. Ta má u většiny pacientů zatím jen mírný průběh, pro seniory a lidi s oslabenou imunitou ale představuje riziko.

Ministerstvo zdravotnictví kvůli nákaze zřídilo nový web. Na adrese https://koronavirus.mzcr.cz jsou k dispozici aktuální statistiky, vydaná opatření proti nákaze, informace pro zdravotníky, zaměstnavatele i zaměstnance, doporučené postupy, tiskové zprávy či potřebné materiály ke stažení.

Pomoci s informováním veřejnosti se rozhodli rovněž dobrovolníci na webu www.okoronaviru.cz, který přináší hlavně články odborníků a informace o viru. Aktuální informace o karanténě, službách či vzájemné pomoci mohou lidé získat také na dobrovolnickém webu www.karantena.eu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku opět stoupá, Německo už hlásí dva…

21.01.2021 08:53 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Zdravotníci už aplikovali k dnešku téměř 155.000 dávek vakcíny

21.01.2021 08:35 Zdravotníci v Česku k dnešním 07:00 aplikovali 154.989 dávek vakcíny proti covidu-19. Vyplývá to z…

Koronavirem se v ČR nakazilo přes 900 tisíc lidí. Reprodukční číslo opět…

20.01.2021 19:50 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES dnes po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale…

Šéf VZP Kabátek přiznal, že se nechal přednostně očkovat

20.01.2021 17:40 Šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek se na začátku ledna nechal přednostně očkovat v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama