Do karantény jen lidé bez roušky? Ministerstvo zavádí nová pravidla

Do karantény nebudou muset lidé, kteří se potkají s nakaženým covidem-19 s rouškou či respirátorem a sami také budou mít ochranu dýchacích cest. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes po jednání Rady vlády pro zdravotní rizika oznámil, že nový metodický pokyn bude účinný od úterý.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

Podle dokumentu na ministerském webu o koronaviru, který byl vydán v pátek, ale nová metodika platí už ode dneška. Na dotaz ČTK to potvrdila mluvčí úřadu Gabriela Štěpanyová. Karanténa nebude podle ministra od úterý nutná pro lidi, kteří nemoc prodělali v posledních 90 dnech.

Počet lidí v karanténě v Česku opět roste. Podle údajů ministerstva práce do ní lékaři s e-neschopenkou od 1. do 13. září poslali přes 9600 lidí. Jen od minulého pátku do neděle jich bylo 1281. Za první dva zářijové týdny byl tak počet vyšší než za celý květen a červen dohromady. V srpnu do karantény s e-neschopenkou nastoupilo 10.000 osob a v dubnu 13.600. Teď v neděli v ní zrovna bylo 7790 lidí, tedy jako v polovině dubna. Zatím nejvíc Čechů a Češek v karanténě sociální správa evidovala 26. března, a to 22.400. Podle ministra by se díky této změně a všeobecné povinnosti nosit roušky ve vnitřních prostorách mohly počty lidí v karanténě snížit.

Ministr dnes řekl, že nové pokyny pro posílání lidí do karantény vydá hlavní hygienička s účinností od úterý. Dokument vydaný hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou v pátek ale krajské hygienické stanice žádá, aby podle něj postupovaly od 14. září.

Cílem je podle ministra eliminovat karantény lidí, kteří jsou prakticky bez rizika. "Za předpokladu, že (kontakt) nemá symptomy, bude poučen, aby sledoval svůj zdravotní stav po dobu deseti dní od kontaktu a případně volal svého praktického lékaře," doplnil ministr. Za dostatečnou ochranu dýchacích cest se podle dokumentu nepovažuje šála či šátek.

Na večerní tiskové konferenci po jednání vlády Vojtěch doplnil, že v případě, že by nastal ve výpovědích lidí rozpor a například při vytrasování by jeden člověk tvrdil, že si dýchací cesty chránil, a druhý by to popřel, hygiena půjde cestou opatrnosti. "V tomto směru hygiena bude volit předběžnou opatrnost a v takovém případě bude daný člověk do karantény umístěn," uvedl.

Podle ministra se změní také termín prvního testu u lidí, kteří se setkali s někým nakaženým a nemají žádné příznaky. "Asymptomatický kontakt je testovaný první až pátý den, nově to bude čtvrtý až pátý den, protože nemoc se projevuje se zpožděním po kontaktu s pozitivním," řekl Vojtěch.

Do karantény posílají hygienici rizikové kontakty nakažených lidí, od 1. září byla její délka zkrácena ze dvou týdnů na deset dní. Stejně byla zkrácena i nařízená izolace lidí přímo nakažených.

Pokud lidé příznaky mají, jsou v izolaci ještě tři až čtyři dny po jejich vymizení. K ukončení karantény ani izolace není třeba test, výjimkou jsou lidé pracující ve zdravotnictví a sociálních službách a lidé se zhoršenou imunitou.

Karanténa je oddělení osob, u nichž je podezření, že byly v kontaktu s někým nakaženým. Člověk, kterému byla nařízena domácí karanténa, by měl zůstat doma a nevycházet ani na nákup či k lékaři. Pouze ti, kteří nemají možnost využít pro potřeby nákupu dodavatelské služby, mohou na nezbytně nutnou dobu opustit domov.

Izolace se týká lidí, u nichž se nemoc laboratorně prokázala, a slouží k jejich oddělení od ostatní populace. U méně závažné infekce může být v domácím prostředí, při závažnějším průběhu na infekčním oddělení v nemocnici.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V náchodském babyboxu našli chlapečka, dostal jméno Ambrose

26.09.2020 14:44 Do babyboxu v Náchodě dnes někdo odložil novorozeného chlapce. Dostal jméno Ambrose. Zařízení je v…

Zavření škol by reprodukční číslo snížilo jen málo

26.09.2020 13:59 Uzavření středních škol a druhého stupně základních škol by vedlo pouze k malému poklesu…

Covid se v rodinách a práci šíří méně, zrychluje ve školách

26.09.2020 11:09 Podíl přenosu covidu-19 v rodině a v práci mezi červencem a srpnem klesl, vyplývá z dat Ústavu…

Nadějný lék proti koronaviru? Z Česka přichází pozitivní zpráva

26.09.2020 10:12 Olomoucký Ústav molekulární a translační medicíny společně se svými kolegy z kanadské společnosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama