Dohody o úhradách péče na rok 2021 chybí s nemocnicemi

Dohody o úhradách zdravotní péče na rok 2021 neuzavřely se zdravotními pojišťovnami nemocnice akutní a následné péče. Ostatních 12 segmentů dohody podepsalo. Po dnešním závěrečném jednání dohodovacího řízení to na twitteru napsal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Příjmy veřejného zdravotního pojištění by měly příští rok být 315 miliard korun.

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

"O dohodu lepší než minulý rok. Zdravotní systém počítá s nárůstem 13,3 miliardy korun. Všechny segmenty příští rok opět porostou," komentoval ministr dnešní závěrečné jednání dohodovacího řízení pro úhrady zdravotní péče v příštím roce.

Podle něj dohody akcentují priority resortu, kterými jsou reforma primární a psychiatrické péče, nejmodernější léčba, nové kapacity a přístroje.

"U nemocnic, které se nedohodly, budeme vycházet z nabídek pojišťoven," dodal. Do konce října musí ministerstvo dohody a návrhy pojišťoven u segmentu nemocnic zapracovat do úhradové vyhlášky, která peníze pro příští rok rozdělí.

Peníze pro letošní rok upraví ještě od července kompenzační vyhláška, její návrh má zohlednit koronavirovou krizi, kdy nemocnice a ordinace musely omezit péči, zároveň měly ale vyšší náklady na ochranné pomůcky, testování nebo hospitalizaci pacientů s covidem-19. Podle některých segmentů, například ambulantních specialistů nebo nemocnic následné péče, ale peněz navíc vyhláška přidává málo. Obávají se toho, že část záloh vyplácených pojišťovnami budou muset po vyúčtování vracet.

Místo naplánovaných 340 miliard korun má prostřednictvím kompenzační vyhlášky jít do zdravotnictví 354 miliard korun. Zhruba 21 miliard přidá stát navýšením platby za státní pojištěnce o 500 korun a propad příjmů vyrovnají ještě zčásti zdravotní pojišťovny z rezerv z předchozích let. O dalších 50 miliard korun bude platba za státní pojištěnce vyšší příští rok.

V roce 2018 se podařilo dokončit dohody ve všech 14 segmentech zdravotní péče, loni se nedohodla domácí péče a také nemocnice akutní a následné péče, kam jde přes polovinu nákladů systému veřejného zdravotního pojištění.

Od roku 2000 stouply náklady zdravotního pojištění o 260 procent, za posledních pět let o třetinu. Loni pojišťovny na hrazené služby vydaly téměř 311 miliard korun, v roce 2018 o 25 miliard méně. Příjmy pojišťoven byly loni 326 miliard, meziročně vzrostly o 21 miliard korun. Ze státního rozpočtu bylo hrazeno pojistné za 5,9 milionu lidí (55,8 procenta pojištěnců), platby za ně tvořily 22 procent příjmů. Výdajů ale spotřebují děti, senioři, nezaměstnaní a další státní pojištěnci většinu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 se objevil u druhého pracovníka Dukovan. Další příznaky hlásí z…

05.07.2020 19:17 Testy prokázaly u druhého pracovníka jaderné elektrárny v Dukovanech nákazu koronavirem. První…

Situace na Karvinsku se zhoršuje, tvrdí hejtman. Vojtěch a hygienici míní…

05.07.2020 17:59 Aktualizováno Situace týkající se koronavirové nákazy na Karvinsku se zhoršuje. Mezi lidmi, u nichž se nově…

Nové ohnisko koronaviru na Kutnohorsku se objevilo v Církvici

05.07.2020 15:57 Aktualizováno Nové ohnisko koronaviru na Kutnohorsku, o němž v sobotu informovali hygienici, se objevilo ve firmě…

SZÚ popsal, kde se nejčastěji přenáší covid-19

05.07.2020 15:50 K přenosu nemoci covid-19 dochází podle odborníků Evropského centra pro infekční nemoci (ECDC)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy