Informování vlády o očkování je podle praktických lékařů nedostatečné

Vláda informuje veřejnost o očkování proti nemoci covid-19 nedostatečně, myslí si 85 procent praktických lékařů. Čtyřiasedmdesát procent z nich rovněž uvádí, že nemá dostatek informací o vakcinaci ani z pohledu výkonu své práce. Postrádají zejména podrobný popis vakcinačního plánu a údaje o silných a slabých stránkách vakcín používaných v ČR.

Vyplynulo to z průzkumu, který provedla Fakulta sociálních věd UK a sociologická společnost Focus v rámci projektu Covid-19 infodemie, podpořeného Technologickou agenturu ČR.

Do průzkumu se v době od 11. ledna do 7. února zapojilo 1163 praktických lékařů a většina, 95 procent, považuje princip očkování za bezpečný. Šestačtyřicet ho považuje dokonce za velmi bezpečný. Nicméně s tím, jak vláda informuje občany o očkování, nejsou více než čtyři pětiny dotázaných lékařů spokojeny. Nejkritičtější jsou lékaři do 34 let, mezi kterými je nespokojeno 95 procent respondentů, uvádí průzkum.

Samotným lékařům pak chybí v souvislosti s očkováním proti koronaviru zejména podrobný popis vakcinačního plánu. Uvedlo to 90 procent dotázaných. Dvě třetiny lékařů postrádají podrobný popis silných a slabých stránek aplikovaných vakcín a 38 procentům informace o podmínkách jejich skladování. Třetina praktiků postrádá jiné informace, které považujete za důležité. Z toho desetina zmínila absenci časového plánu očkování a osm procent informace o organizaci dodávek vakcín.

Podle poloviny lékařů by přitom ochotu lidí nechat se proti koronaviru očkovat podpořilo pravdivé informování o něm a vysvětlování.

K očkování proti koronaviru se praktiční lékaři v Česku připojili počátek března. Mají přístup do centrálního rezervačního systému, kde mohou zapisovat své pacienty, které chtějí očkovat ve svých ordinacích. Vedle toho zdravotníci očkují proti koronaviru v nemocnicích či očkovacích centrech.

Průzkum rovněž zjišťoval názor lékařů na to, zda by očkování proti covidu mělo být povinné. To odmítlo 58 procent praktiků, naopak 37 procent by s touto variantou souhlasilo. "Relativně nejvíce požadují povinnou vakcinaci nejstarší a nejmladší lékaři," doplnili autoři průzkumu.

Dvaadevadesát procent oslovených lékařů zároveň uvedlo, že důvěřuje vakcínám proti koronaviru, které bude Česko používat. Z hlediska konkrétních vakcín největší důvěru vyjádřili preparátu společnosti Pfizer/BioNTech, která od nich dostala průměrnou známku 1,8. Naopak nejméně důvěryhodná je pro lékaře ruská vakcína Sputnik V, které dali průměrnou známku 4,1, a čínská vakcína Sinopharma. Získala od lékařů průměrnou známku 3,6. Autoři průzkumu ale upozornili na to, že vakcínu od firmy Sinopharma nedokázalo 88 procent respondentů posoudit, u Sputniku to bylo 64 procent lékařů.

V Česku jsou v současné době k dispozici vedle vakcíny firmy Pfizer/BioNTech preparáty společností Moderna a AstraZeneca. Ty dostaly od lékařů v průzkumu průměrnou známku 1,9 a 2,2.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

lékaři očkování Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Školačky v Kutné Hoře rozrušila hodina s psycholožkou. Zasahovala záchranka

Neobvyklý incident se ve čtvrtek dopoledne stal na SOŠ a SOU řemesel v Kutné Hoře. Do školy museli přijet záchranáři kvůli kolapsu několika žákyň během intervence školní psycholožky ohledně špatných vztahů ve třídě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy