Na druhou vlnu jsme připraveni, tvrdí Babiš. S důchodovou reformou už nepočítá

Česká republika v současné době zažívá nejvyšší nárůst počtu nakažených koronavirem od doby první potvrzené nákazy. Ve středu přibylo 650 potvrzených případů, což je nejvyšší zaznamenaná denní bilance. Jakou má vláda strategii v boji proti covid-19 v chřipkové sezóně? I na tuto otázku odpovídal premiér Andrej Babiš (ANO).

Andrej Babiš (ANO)

V březnu letošního roku zaznamenala Česká republika první tři případy nákazy covid-19. Pozitivní případy opět začínají rapidně narůstat, ale ve srovnání s jarní pandemií je méně pacientů hospitalizovaných a ve vážném stavu. S chladnějším počasím se blíží i chřipková sezóna a tím i vzrůstají obavy z přehlcení systému, protože chřipka zasáhne v České republice až 900 tisíc lidí každý rok.

„My jsme připraveni. Připravujeme se na tak zvanou druhou vlnu, jak o ní každý mluví,“ řekl český premiér v rozhovoru pro Radiožurnál. Podle něj jsou všechny resorty připravené. Dvouměsíční zásoby ochranných pomůcek se skládají ze 75 miliónů roušek a téměř 12. miliónů respirátorů FFP2. „Čekáme, co se stane a pokračujeme v dalších opatřeních,“ uvedl Babiš a poukázal na aplikaci eRouška.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová uvedla v pořadu otázky Václava Moravce, že v současnosti hygienici stíhali trasovat 400 případů za den. Po spuštění informační linky 1221 by se počet měl dostat na 750 nově nakažených denně, ale ne více. „Není to správné vyjádření. Budeme trasovat tolik, kolik bude potřeba. Musíme to posílit, na tom se pracuje a ta informace není aktuální. Mluvil jsem s ní o tom a ona řekla, že se tak úplně nevyjádřila, že to bylo vytrhnuté z kontextu. Nemůže to být strop,“ řekl Babiš.

Český premiér a místopředseda vlády Jan Hamáček na tiskové konferenci uvedli, že senioři dostanou jednorázový příplatek ve výši pěti tisíc korun. Toto rozhodnutí započalo vlnu diskusí, jestli se nejedná pouze o strategii nalákat voliče. Vládní koalice ČSSD a ANO se domluvili i na zrušení superhrubé mzdy a zavedení 15% daně z příjmu. Na otázku, jestli je logické rušit superhrubou mzdu a rozumné rozdávat peníze v době koronaviru, Babiš odpověděl, že Česká republika má deváté nejnižší důchody z celé Evropské unie. „Rozpočet pro příští rok je napjatý, tento rok dopadne lépe než schválený deficit 500 miliard. Je tam prostor, nemá to nic společného s volbami,“ míní premiér.

Podle ministryně Maláčové je prioritou vládní důchodové reformy prosazení dřívějšího odchodu do penze pro pracovníky v náročných profesích a příspěvku pro rodiče za výchovu dětí. Maláčová uvedla že reforma je již připravena, ale Babiš s ní nechce diskutovat. „Paní Maláčová s paní Nerudovou si tím pouze budují svoje PR. Důchodová reforma je problém celého politického spektra, kde panují rozdílné názory. Pochybuji, že se dobereme k nějakému výsledku,“ poznamenal premiér.

Koalice Spolu: Pojišťovny by kvůli očkování měly oslovit rizikové skupiny

26.10.2021 18:33 Pro zrychlení očkování proti covidu-19 by měly zdravotní pojišťovny rozeslat rizikovým skupinám…

V Česku jde o epidemii neočkovaných, konstatoval ministr Vojtěch

26.10.2021 14:55 Aktualizováno Epidemie covidu-19 se v ČR podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) stala epidemií…

Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno ze zdravotního…

26.10.2021 12:52 Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, i když…

Výskyt respiračních infekcí podle Svrčinové stoupá týdně asi o 10 procent

26.10.2021 12:46 Výskyt akutních respiračních infekcí či chřipkových onemocnění se nyní zvyšuje asi o deset procent…

Hygiena a policie chystají na příští týden rozsáhlé kontroly dodržování…

26.10.2021 12:13 Hygienici společně s policisty chystají v příštím týdnu rozsáhlé kontroly dodržování opatření proti…

V pondělí přibylo přes 4200 nakažených, v nemocnicích je více než 1000 lidí

26.10.2021 09:16 Aktualizováno V pondělí v Česku přibylo 4264 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvíce od dubna a zhruba o…

Nová nařízení vlády: Neočkovaní učitelé s respirátorem, konec izolace po…

25.10.2021 21:59 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit při výuce respirátory. Výjimku budou mít učitelé…

Vojtěch očekává zlom ve vývoji epidemie za pět nebo šest týdnů

25.10.2021 17:57 Epidemická situace se bude zhoršovat ještě v příštích dvou týdnech. Zlom by podle ministra…

Očkovací místa kvůli výraznému zájmu o vakcíny rozšíří provozní hodiny

25.10.2021 13:42 Očkovací místa kvůli opětovnému zájmu o vakcíny proti covidu-19 rozšíří provozní dobu. Novinářům to…

Testování ve školách se bude podle současných dat týkat osmi okresů

25.10.2021 12:30 Aktualizováno Listopadové testování ve školách se bude podle aktuálních dat o šíření epidemie covidu-19 týkat…

Související:

Právě se děje

reklama