K prokázání bezinfekčnosti budou platit všechny druhy testů či prohlášení

K prokázání bezinfekčnosti budou od úterý všude platit všechny druhy testů na koronavirus včetně samotestů nebo čestné prohlášení. Po jednání vlády to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ve všech oblastech se podle něj pravidla sjednocují.

Eurozpravy.cz

"Už to nebude tak, že někde stačí pouze laboratorní test, jinde mohou být samotesty, potvrzení od zaměstnavatele nebo ze školy, čestná prohlášení a tak dále," řekl ministr.

V současné době se lidé mohou prokazovat na některých místech, akcích či ve službách jen negativním antigenním testem provedeným zdravotníkem nebo laboratorně vyhodnoceným PCR testem. Například do restaurace je ale možné jít i s potvrzením ze školy či zaměstnání o provedeném samotestu a provozovatelé navíc nemají povinnost bezinfekčnost kontrolovat. Na nerovné podmínky si stěžovali například pořadatelé kulturních akcí, kteří povinnost test kontrolovat dosud mají.

Člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Maďar uvedl, že dnešní krok vlády jen více proděraví systém ochrany lidí před covidem-19. "Mnoho lidí si řekne: nahrává to nepoctivcům, kteří si mohou situaci ulehčovat, tak proč bych chodil na test já, když mi stačí napsat něco na papír, a za minutu je hotovo," sdělil ČTK.

Sjednocením požadavků podle Maďara převáží nespolehlivá varianta prokazování bezinfekčnosti. "Zjevně to politicky funguje tak, že nejdříve se udělá výjimka z odborně správného a bezpečného řešení, protože to správné řešení nejde nedostatečným nastavením systému a kapacit logisticky zvládnout všude. A potom se pod záminkou, že se vyrovnají rozdíly, udělá z té nespolehlivé nouzové varianty dominantní systém tím, že se uzná plošně," uvedl. Server Lidovky.cz dnes napsal, že Maďar se vrací na ministerstvo jako odborný poradce Vojtěcha. ČTK Maďar sdělil, že ministr má zájem o jeho odborné názory, a pokud potřebuje konzultaci, vyžádá si Maďarovo stanovisko nebo ho přizve na on-line jednání.

Od června se změnil počet profesionálních antigenních či PCR testů, které mají lidé hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Místo dřívější frekvence jednou za tři dny je antigenní test možno podstoupit jen jednou za týden, navíc k tomu jsou ale dva PCR testy, které si lidé dosud museli platit. Ministerstvo stanovilo od června nižší cenu, kterou testovacím centrům a laboratořím za ně platí zdravotní pojišťovny, antigenní stojí 201 korun a PCR 614 korun. Podle Vojtěcha se chystá na stejné úrovni i zastropování ceny pro samoplátce.

Další možností, jak bezinfekčnost prokázat, je potvrzení o prodělání nemoci v posledních šesti měsících nebo uplynutí nejméně 22 dní od podání první dávky vakcíny. Kromě potvrzení, které dostanou lidé na očkovacím či testováním místě, si mohou certifikát stáhnout také z webu Očkovací portál občana.

Témata: EZ

Vláda uspíšila rozvolnění plánované k 1. červenci. Nastane už v sobotu

21.06.2021 18:00 Aktualizováno Kvůli úpravě testování na dětských táborech, z nichž některé začnou před prázdninami, posunula…

Česko bude uznávat očkování občanů ve třetích zemích vakcínami schválenými…

21.06.2021 17:22 Aktualizováno Pro občany České republiky a zemí Evropské unie, kteří mají přechodný nebo trvalý pobyt v ČR, budou…

Zaměstnavatelé chtějí sami rozhodovat o rouškách či testech ve firmách

21.06.2021 15:53 Zaměstnavatelé žádají po vládě úpravu legislativy, aby mohli sami podle potřeby rozhodovat o nošení…

Platba za státní pojištěnce se v roce 2022 zvýší o 200 korun měsíčně

21.06.2021 12:55 Ministři zdravotnictví a financí Adam Vojtěch a Alena Schillerová (oba za ANO) se shodli na…

Ministerstvo zdravotnictví kvůli covidu prodlouží program na podporu…

21.06.2021 10:15 Ministerstvo zdravotnictví chce kvůli epidemii koronaviru o rok prodloužit dotační program na…

Přibylo více nakažených než minulou neděli, reprodukční číslo dál stoupá

21.06.2021 09:44 Testy v Česku v neděli potvrdily 57 případů koronaviru, před týdnem to bylo 41. Denní přírůstky…

V Thomayerově nemocnici byla otevřena banka mozkových tkání

21.06.2021 09:32 V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání, je jediná na východ od…

Vakcíny fungují, ukazují statistiky. Po druhé dávce bylo pozitivních jen 0…

20.06.2021 21:47 Aktualizováno Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně…

Očkování pro děti od 12 let se spustí 1. července

20.06.2021 18:15 Registrace k očkování proti koronaviru se dětem mezi 12 a 15 lety otevře 1. července, informoval…

Vojtěch udělá kvůli zrušeným opatřením audit na ministerstvu

20.06.2021 13:51 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zahájil na ministerstvu interní audit, který prověří…

Související:

Právě se děje