Když to nejde po dobrém, půjde to po zlém. Mentálně nemáme na to být Švédsko, tvrdí šéf lékařů

Navzdory tomu, že Česko se nachází v kritické fázi boje s epidemií, lidé chodí po venku a opatření nerespektují. Podle prezidenta České lékařské komory proto nezbývá nic jiného, než lockdown, protože ukázněnosti jako ve Švédsku se u nás zřejmě nedočkáme.

Milan Kubek
doporučujeme

"Karantény už nepočítáme. Zdravotnicí v karanténě chodí běžně do práce, to už je delší dobu. Ale onemocní nám asi 100 zdravotníků každý den. Poslední čísla jsou 2600 lékařů, 6000 sester a 4500 ostatních zdravotníků," přiznal prezident České lékařské komory Milan Kubek.

"Když to sečtete, tak jste na více než 13 tisících nemocných zdravotnících. Bohužel zatím se nám ještě neuzdravují, protože jsou to zdravotníci, kteří se nakazili v této aktuální vlně, která se na nemocnice valí," dodal pro Český rozhlas.

Podle jeho slov má pocit, že žije v paralelním světě. Zdravotníci v nemocnicích, jako je Uherské Hradiště nebo Zlín "padají na hubu", ale lidé zároveň hojně chodí po náplavce a houfují se v hloučcích na trhu.

"Nechci nikomu sahat do svědomí, ale je jasné, že takto nemáme šanci epidemii zvládnout. Když to nejde po dobrém, tak to bude muset jít po zlém. Vláda je povinna chránit zdraví slušných lidí tím, že zavede to, čemu se říká lockdown," podotkl.

Podle něj zřejmě nemáme mentálně na to jako ve Švédsku, kde většina opatření fungovala dobrovolně. "U nás to musí fungovat na bázi zákazů a příkazů. Bohužel se ukazuje, že to jinak nejde," dodal s tím, že když to nejde po dobrém, tak to bude muset jít po zlém.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ředitel motolské nemocnice Ludvík má covid-19, je hospitalizován na interně

28.11.2020 23:05 Aktualizováno Ředitel pražské Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík měl pozitivní test na nemoc covid-19.…

Úmrtí "na covid". nebo "s covidem"? Lékař uvedl věci na pravou míru

28.11.2020 21:50 Aktualizováno Zhruba devět z deseti lidí, kteří v pražské vinohradské nemocnici zemřou nakaženi koronavirem, umře…

V Česku dnes přibylo přes 1700 případů covidu, méně než před týdnem

28.11.2020 19:16 Testy v Česku dnes do 18:00 prokázaly 1710 nových případů nemoci covid-19, o 290 méně než minulou…

Zemanův expertní tým řešil epidemii: Rozvolňování by mělo být zodpovědné a…

28.11.2020 16:27 Kroky vlády, které se týkají rozvolňování koronavirových opatření, by měly být podle prezidenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama