Odborníci kvůli šíření varianty omikron doporučují zkrátit izolaci a karanténu, zvýšit kapacity testování a testy zdarma i pro neočkované. Navrhují také trasovat nejdříve nejčerstvější případy, případně prioritně zdravotníky.
Uvedli to odborníci z Centra pro modelování biologických a společenských procesů (Bisop), kteří zveřejnili návrhy, jak je podle nich nutné v příštím týdnu upravit systém testování, trasování, izolací a karantén, aby byl stále efektivní. O zkrácení izolací a karantén na pět dní po vzoru některých dalších zemí by ve středu mohla jednat vláda.
Dobu mezi vystavením žádanky a testem na covid je podle odborníků potřeba maximálně zkrátit. Stát by si podle nich měl udělat analýzu dostupnosti testů v jednotlivých regionech a na základě toho navýšit kapacity testování tak, aby čekací doba v žádném regionu nebyla delší než 24 hodin. Odborníci jsou také pro větší využívání antigenních testů, které dělají zdravotníci. Pozitivní výsledek takového testu by v případě, že má pacient zároveň symptomy covidu, měl být považován za dostatečný pro izolaci. Testy zdarma by podle odborníků měly být dostupné i pro neočkované. Placení testů jako motivace k očkování se podle nich už vyčerpala. "Součástí tohoto kroku by mělo být posílení využívání samotestů. Ve Velké Británii jsou v lékárnách zdarma přístupné testy proveditelné doma, je také možné si je nechat doručit domů poštou," uvedli.
Kritickým místem celého systému je podle odborníků také doba od výsledku testu k trasování pozitivního pacienta a jeho rizikových kontaktů. Zástupci Bisop proto doporučují větší automatizaci například pro kolektivy, kde je infekce častá. Ve školách už by mělo fungovat, že v případě výskytu pozitivního případu se žákům či učitelům automaticky vystaví žádanka na test. Podobně by to mohlo podle odborníků fungovat v pracovních kolektivech či sociálních zařízeních. Možnost vlastního trasování, které usnadňuje hygienikům práci, navrhují odborníci dát i firmám či orgánům státní správy. Nyní ji mají jen jednotlivci.
Bisop doporučuje nejprve trasovat nejčerstvější případy, u kterých je větší šance zabránit dalšímu šíření nákazy. Nyní hygienici a externí spolupracovníci vyřizují případy od nejstarších. Stát by měl zvážit i možnost, že by se prioritně testovali a trasovali zdravotníci podobně, jako je tomu v Norsku.
Protože je varianta omikron více infekční, hrozí, že bude v jednu chvíli v karanténě či izolaci násobně více lidí než v dosud největších vlnách epidemie covidu. To může ohrozit fungování ekonomiky i společnosti. Při počtu 30.000 až 50.000 nových případů denně by u desetidenní izolace mohlo být v jednu chvíli v izolaci 300.000 až 500.000 lidí. K tomu je potřeba připočítat také jejich rizikové kontakty, které budou v karanténě. "V jednu chvíli tak může být v izolaci či karanténě i pět až deset procent populace," uvedli odborníci. Doporučují proto zkrácení doby izolace a karantény, které by bylo podmíněné negativním testem na konci.
Související

Pandemická generace: Jak covid-19 zanechal dlouhodobé stopy na dětech

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 47 minutami

Proč Texas zasáhly nejtragičtější povodně v historii?
před 1 hodinou

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům
před 2 hodinami

Pátrání ukončeno. Tělo horolezkyně Kolouchové zůstane v Himálajích
před 2 hodinami

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji
před 3 hodinami

Národní divadlo truchlí. Zemřela někdejší sólistka opery Tattermuschová
před 3 hodinami

Německá vláda narazila u soudu. Zákaz krajně pravicového časopisu se ruší
před 4 hodinami

Fico nepřišel. Atentátník neúspěšně žádal nízký trest, u soudu vypovídat odmítl
před 5 hodinami

Druhá prázdninová tragédie na Semilsku. Chlapec se zřítil z vysílače
před 5 hodinami

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá
před 6 hodinami

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie
před 7 hodinami

Počasí do zítra: Na horách spadne až 180 mm. Řeky mohou stoupat na třetí stupeň
před 7 hodinami

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky
před 8 hodinami

Tragédie v Nymburce. Hoch nepřežil pád z okna, případ vyšetřuje policie
před 8 hodinami

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice
před 9 hodinami

V Česku hrozí vydatný déšť. Hladík doporučil lidem, jak se mají chovat
před 9 hodinami

Netanjahu chce Nobelovu cenu pro šéfa Bílého domu. Zastavuji války, reagoval dojatý Trump
před 9 hodinami

Nové informace o smrti ministra, jehož odvolal Putin. Tělo se nenašlo v domě
před 10 hodinami

S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice
před 10 hodinami

Trump obrátil. Ukrajina se dočká navýšení americké vojenské podpory
před 11 hodinami
Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica
Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud.
Zdroj: Lucie Podzimková