Lepší koordinace zdravotní a sociální péče může ušetřit peníze, tvrdí koalice

Lepší koordinace zdravotní a sociální péče může podle expertky koalice Spolu pro oblast sociální péče Lenky Kohoutové a experta Pirátů a STAN na zdravotnictví Ondřeje Dostála ušetřit peníze. Více individualizované rozhodování a péče tak podle nich nemusí být dražší než současný přístup. Stát by se měl zaměřit na dostupnost služeb a jejich poskytování ambulantní, terénní a odlehčovací formou.

Řekli to dnes na kulatém stole projektu Debaty o budoucnosti o nutných změnách v sociálních službách a zdravotnictví.

Nastavení zdravotně-sociálního pomezí, aby nedocházelo k plýtvání veřejnými prostředky a zároveň se dostaly služby všem potřebným, politické strany řeší už mnoho let. Podle Dostála je možné ve zdravotnictví postupovat efektivněji, ale zároveň je třeba splatit dlouhodobý dluh, kterým je například nerovná dostupnost péče v regionech.

"Koordinace toho, aby člověk dostal přesně tu péči, kterou potřebuje a ne třeba zbytečně dražší, je místo pro úspory," řekl. Jako příklady uvedl takzvané sociální hospitalizace, tedy umístění starých lidí, pro které nejsou místa v domovech pro seniory, na nemocničních lůžkách, která jsou ale dražší. U lidí, kteří nemají nikoho, kdo by se o ně postaral, by měl roli sehrát stát a sociální služby. Koordinátoři, kteří potřebné navedou na správné služby, by podle něj mohli být třeba při obcích.

Podobně vidí možné úspory v tom, jak lidé prvně kontaktují lékaře, pokud mají potíže. Nejdražší variantou je, když si v případě, že to není nutné, volají rychlou zdravotnickou záchrannou službu. "Přitom existují levnější alternativy jako je návštěvní služba, lékařská služba první pomoci nebo domácí péče," dodal Dostál, který na sebe v posledních dnech upozornil odmítnutím sdělit, jestli je očkovaný proti covidu-19, čímž vyvolal i vnitrostranickou debatu, jestli má být kandidátem Pirátů na post ministra zdravotnictví.

Nedostupná zdravotní péče podle něj může znamenat také vyšší náklady pro sociální systém. Například pokud lidé dlouho čekají na ortopedickou operaci, která by jim mohla zlepšit pohyblivost a samostatnost, nebo na moderní drahé léky, které vážně nemocní nedostanou, dokud nebude jejich zdravotní stav dostatečně špatný.

Kohoutová připomněla, že nejlevnější pro stát je, když se o potřebného stará jeho rodina. "Pokud rodina dlouhodobě pečuje, tak za to má být zaplacena. Třeba jako je to v pěstounské péči," uvedla. Upravit by se mělo také vyměřování důchodů těchto lidí, kteří často kvůli časové náročnosti péče o nemocného příbuzného nemohou chodit do práce.

Změny jsou podle expertky ODS třeba také v pobytové péči. Například v domovech pro seniory by měly být nejvýše dvoulůžkové pokoje. Pro takové stavební úpravy je podle ní možné využít dotace z evropských fondů. "Není jasné, kolik stojí jedno lůžko v sociální péči a jedna hodina péče. Stát si v tom musí udělat pořádek," dodala. Úspory ale podle ní musí směřovat znovu do nabídky péče, protože její potřebnost bude se stárnutím populace růst.

Oba zástupci koalic také podporují možnost doplatit si rozdíl mezi cenou kompenzační pomůcky hrazené ze zdravotního pojištění a požadovanou variantou. To v současné době možné není. Propojit by se podle nich mohla práce revizních lékařů zdravotních pojišťoven a posudkových lékařů České správy sociálního zabezpečení.

Reforma sociální péče a úpravy financování zdravotnictví jsou potřeba i podle většiny dalších politických stran, ukázala srpnová anketa ČTK. Zahrnovat by měla změny financování sociální péče, rozvoj pomoci v domácím prostředí, zavedení valorizace příspěvků na péči i výrazný růst výdělků pracovníků. Ve zdravotnictví vidí stany problém v nedostatku lékařů a sester nebo pomalé digitalizaci.

Související

Nemocnice Na Bulovce

Na Bulovce při tragické záměně pochybili dva pracovníci. Jednomu hrozí výpověď

Analýza pražské Fakultní nemocnice Bulovka odhalila pochybení dvou zaměstnanců v případu tragické záměny pacientek, kdy jedna z žen chybně absolvovala zákrok, při němž potratila. Nemocnice s ní jedná o odškodnění, potvrdil ředitel zařízení Jan Kvaček. Zatímco jeden ze zdravotníků zůstává mimo službu a jeho budoucnost je nejistá, druhý bude v nemocnici nadále pracovat pod odborným dohledem. 

Více souvisejících

Zdravotnictví Lenka Kohoutová nemocnice

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 10 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 10 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 10 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 11 hodinami

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy