Lepší koordinace zdravotní a sociální péče může ušetřit peníze, tvrdí koalice

Lepší koordinace zdravotní a sociální péče může podle expertky koalice Spolu pro oblast sociální péče Lenky Kohoutové a experta Pirátů a STAN na zdravotnictví Ondřeje Dostála ušetřit peníze. Více individualizované rozhodování a péče tak podle nich nemusí být dražší než současný přístup. Stát by se měl zaměřit na dostupnost služeb a jejich poskytování ambulantní, terénní a odlehčovací formou.

Nemocnice, ilustrační fotografie.

Řekli to dnes na kulatém stole projektu Debaty o budoucnosti o nutných změnách v sociálních službách a zdravotnictví.

Nastavení zdravotně-sociálního pomezí, aby nedocházelo k plýtvání veřejnými prostředky a zároveň se dostaly služby všem potřebným, politické strany řeší už mnoho let. Podle Dostála je možné ve zdravotnictví postupovat efektivněji, ale zároveň je třeba splatit dlouhodobý dluh, kterým je například nerovná dostupnost péče v regionech.

"Koordinace toho, aby člověk dostal přesně tu péči, kterou potřebuje a ne třeba zbytečně dražší, je místo pro úspory," řekl. Jako příklady uvedl takzvané sociální hospitalizace, tedy umístění starých lidí, pro které nejsou místa v domovech pro seniory, na nemocničních lůžkách, která jsou ale dražší. U lidí, kteří nemají nikoho, kdo by se o ně postaral, by měl roli sehrát stát a sociální služby. Koordinátoři, kteří potřebné navedou na správné služby, by podle něj mohli být třeba při obcích.

Podobně vidí možné úspory v tom, jak lidé prvně kontaktují lékaře, pokud mají potíže. Nejdražší variantou je, když si v případě, že to není nutné, volají rychlou zdravotnickou záchrannou službu. "Přitom existují levnější alternativy jako je návštěvní služba, lékařská služba první pomoci nebo domácí péče," dodal Dostál, který na sebe v posledních dnech upozornil odmítnutím sdělit, jestli je očkovaný proti covidu-19, čímž vyvolal i vnitrostranickou debatu, jestli má být kandidátem Pirátů na post ministra zdravotnictví.

Nedostupná zdravotní péče podle něj může znamenat také vyšší náklady pro sociální systém. Například pokud lidé dlouho čekají na ortopedickou operaci, která by jim mohla zlepšit pohyblivost a samostatnost, nebo na moderní drahé léky, které vážně nemocní nedostanou, dokud nebude jejich zdravotní stav dostatečně špatný.

Kohoutová připomněla, že nejlevnější pro stát je, když se o potřebného stará jeho rodina. "Pokud rodina dlouhodobě pečuje, tak za to má být zaplacena. Třeba jako je to v pěstounské péči," uvedla. Upravit by se mělo také vyměřování důchodů těchto lidí, kteří často kvůli časové náročnosti péče o nemocného příbuzného nemohou chodit do práce.

Změny jsou podle expertky ODS třeba také v pobytové péči. Například v domovech pro seniory by měly být nejvýše dvoulůžkové pokoje. Pro takové stavební úpravy je podle ní možné využít dotace z evropských fondů. "Není jasné, kolik stojí jedno lůžko v sociální péči a jedna hodina péče. Stát si v tom musí udělat pořádek," dodala. Úspory ale podle ní musí směřovat znovu do nabídky péče, protože její potřebnost bude se stárnutím populace růst.

Oba zástupci koalic také podporují možnost doplatit si rozdíl mezi cenou kompenzační pomůcky hrazené ze zdravotního pojištění a požadovanou variantou. To v současné době možné není. Propojit by se podle nich mohla práce revizních lékařů zdravotních pojišťoven a posudkových lékařů České správy sociálního zabezpečení.

Reforma sociální péče a úpravy financování zdravotnictví jsou potřeba i podle většiny dalších politických stran, ukázala srpnová anketa ČTK. Zahrnovat by měla změny financování sociální péče, rozvoj pomoci v domácím prostředí, zavedení valorizace příspěvků na péči i výrazný růst výdělků pracovníků. Ve zdravotnictví vidí stany problém v nedostatku lékařů a sester nebo pomalé digitalizaci.

Ve školách byly tisíce pozitivních žáků, čtyři školy jsou zcela uzavřeny

15.10.2021 16:10 Aktualizováno Od začátku školního roku bylo ve školách zjištěno asi 2420 žáků pozitivních na covid-19. Do…

Karanténu půjde po týdnu ukončit testem. Ty budou možná od prosince hrazené

15.10.2021 15:52 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo…

Povinnost testovat děti na táborech byla v rozporu se zákonem, rozhodl NSS

15.10.2021 09:28 Letní povinnost testovat děti na táborech na koronavirus, případně prokazovat jejich očkování nebo…

Ve čtvrtek přibylo přes 1500 nakažených koronavirem

15.10.2021 08:53 Laboratoře v Česku ve čtvrtek potvrdily 1534 nových případů nemoci covid-19, nejvíce v tomto týdnu…

Stát zkrátil platnost covid testů. PCR platí jen 72 hodin, antigenní jeden…

14.10.2021 21:59 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne vládě zkrácení platnosti testů na koronavirus. Podle premiéra…

Zájem o třetí dávku očkování v domovech pro seniory mají spíš klienti

14.10.2021 16:29 Zájem o třetí dávku očkování mají v domovech pro seniory na Ústecku ve větší míře klienti,…

VZP chce od ministerstva detaily k využití milostivého léta

14.10.2021 14:58 Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce získat k tzv. milostivému létu pro dlužníky výklad…

Pětina hospitalizovaných s covidem je z jednoho kraje. V karanténě končí…

14.10.2021 13:54 Ve zdravotnických zařízeních Moravskoslezského kraje je hospitalizováno 77 pacientů nakažených…

Babiš vyzval praktiky, aby přiměli pacienty k očkování. Epidemie se…

14.10.2021 13:06 pidemie se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zhoršuje, situace je ale podstatně lepší než loni.…

Ve středu přibylo 1497 nakažených, roste počet hospitalizovaných

14.10.2021 09:53 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 1497 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 450 více než před týdnem.…

Související:

Právě se děje

reklama