Ministerstvo: Následná péče může dál přijímat pacienty, lázně nikoli

Lůžková zařízení, která poskytují následnou péči, mohou dál přijímat pacienty. Pondělní nařízení vlády, které to zakazovalo, ministerstvo zdravotnictví změnilo. Informovalo o tom na webu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po jednání vlády řekl, že vláda jeho opatření potvrdila. Zákaz přijímání nových klientů dál platí pro lázně, jim to vláda zakázala od 19. března. Mohou jen dokončit už zahájené lázeňské pobyty.

Přidejte svůj názor

ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

"Ukázalo se v praxi, že některé nemocnice akutní péče s tím mají problém, plní se jim spinální jednotky, protože není pacienty kam předávat dál," řekl ministr.

V případě lázeňské péče se podle ministerstva nejedná o akutní ani neodkladnou péči. "V této oblasti se tak v maximální možné míře omezuje počet pacientů v těchto zařízeních tak, aby došlo k minimalizaci rizika šíření onemocnění," uvedla mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová.

Následná lůžková péče se poskytuje například lidem, u kterých byla stanovena základní diagnóza a jejichž zdravotní stav je stabilizovaný. Vyžaduje však doléčení nebo poskytnutí léčebně rehabilitační péče.

Na odděleních následné péče nebo v léčebnách dlouhodobě nemocných jsou hospitalizováni zejména senioři. Právě pro ně je nákaza novým typem koronaviru nejnebezpečnější. V některých zemích zemřelo téměř 15 procent nakažených nad 80 let.

Kritické je proto zejména šíření nemoci u lidí v domovech pro seniory nebo právě odděleních geriatrie nebo následné péče nemocnic. V Thomayerově nemocnici v Praze se nakazilo 13 seniorů z oddělení následné péče, jeden ve středu zemřel. Nemoc COVID-19 se potvrdila také u sedmi klientů odlehčovací sociální služby Sovy v Českém Krumlově a tří členů jejího personálu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U 37 zdravotníků z Prachatické nemocnice se nepotvrdil COVID-19

04.04.2020 11:51 Testy 37 zdravotníků interního oddělení prachatické nemocnice nepotvrdily koronavirus. Všichni se…

Zemřela další nakažená seniorka z domova v Michli, COVID-19 nebyl…

04.04.2020 11:14 V pražské Všeobecné fakultní nemocnici dnes zemřela žena narozená v roce 1928, která se nakazila…

Dezinfekce někdo skoupil záměrně, vezměte si důchodce domů, nabádá ředitel…

04.04.2020 10:50 Koronavirus vytváří obrovský psychický tlak nejen na seniory, ale převážně na sociální pracovníky,…

V Česku je 4194 nakažených, vzrostl počet mrtvých v souvislosti s COVID-19

04.04.2020 09:18 Aktualizováno Počet lidí vyléčených z nemoci COVID-19 vzrostl podle ministerstva zdravotnictví od pátečního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy