Moravskoslezský kraj je podle Prymuly na chytrou karanténu připravený

Moravskoslezský kraj je díky vysokému stupni elektronizace připravený na systém chytré karantény možná nejlépe ze všech regionů. Během několika dnů tam bude personál schopen se systémem pracovat v plné operativě. ČTK to po dnešním jednání se zástupci kraje v Ostravě řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Roman Prymula
doporučujeme

Takzvaná chytrá karanténa, jež má postupně nahradit plošná omezení kvůli koronaviru, byla spuštěna na konci března v Jihomoravském kraji. Má se rozšířit na další kraje, v celém Česku má naplno fungovat od 1. května.

"Moravskoslezský kraj je ze všech krajů možná úplně nejlepší v tom slova smyslu, že tady elektronizace dosáhla opravdu poměrně vysokého stupně. Data ukazují, že se dá populace protestovat někdy mnohem více než v některých jiných krajích," řekl Prymula.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák řekl, že na začátku epidemie kraj připravil vlastní objednávkový systém, ve kterém eviduje i výsledky. "Teď se dostáváme do vyšší úrovně, kdy musíme věci, které máme lokálně rozvinuté, vyvinuté, používané, propojit s centrálními, takže bylo důležité se dohodnout, jak to uděláme. Věci které máme v našich systémech potřebujeme dostat do centrálních databází," řekl hejtman.

Podle Prymuly lze systémy propojit a získat datové výstupy použitelné centrálně. "Myslím si, že jsme se na všem dohodli, a teď nás čeká práce, která v horizontu nějakých dvou týdnů by měla vést k tomu, že ten systém bude plně funkční," řekl Prymula. IT specialisté zmapují, co jednotlivé systémy umožňují a která data lze propojit do centrálního systému.

"Potřebujeme vědět, jaké jsou parametry v jednotlivých regionech, odběrová místa, laboratoře. Tady už byl instalován systém, kdy jsme schopni využívat vzpomínkové mapy," řekl Prymula.

V takzvané vzpomínkové mapě mohou odborníci po souhlasu nakaženého z dat z jeho mobilního telefonu či platební karty za posledních několik dní vytvořit trasu jeho pohybu. Mapa má sloužit hygienikům k dohledání, koho je třeba kontaktovat, případně otestovat a umístit do karantény.

"Bylo to mnohem rychlejší než v některých jiných krajích. Během jednoho dne už tady byly dvě nebo tři desítky rozhovorů, které byly právě v tomto systému. Myslím si, že během pár dnů medici, co tady jsou, i personál krajské hygieny, epidemiologové budou schopni s tím systémem pracovat," řekl Prymula.

"Dohledávání už probíhalo i v minulosti, teď bude probíhat na takové úrovni, že se budou tyto věci ukládat i do systému, takže budeme mít přehled o kontaktech, a to je právě přidaná hodnota celého toho systému," uzavřel hejtman.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymula bude vládním zmocněncem pro výzkum ve zdravotnictví

25.05.2020 19:03 Vláda dnes jednomyslně schválila pozici vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví,…

Chytrá karanténa nově patří pod ministerstvo zdravotnictví

25.05.2020 18:52 Aktualizováno Projekt takzvané chytré karantény ode dneška formálně náleží pod ministerstvo zdravotnictví. Vláda…

V Česku přibyli další nakažení i oběti, problémem jsou dál lokální ohniska

25.05.2020 18:16 V České republice se dosud koronavirem nakazilo 8972 lidí, dnes zatím přibylo 17 nových případů. Z…

S dolem Darkov souvisí 239 případů covid-19 v Česku

25.05.2020 17:33 V souvislosti s nákazou covidem-19 v Dole Darkov společnosti OKD v Karviné hygienici eviduji 239…

Související:

Právě se děje

Další zprávy