Nákaza na ministerstvu zdravotnictví: Hygienici zatím neobjevili další lidi s covidem

Šetření nákazy covidem-19 na ministerstvu zdravotnictví se příliš neposunulo, další lidi nakažené koronavirem pražští hygienici zatím neobjevili. Novinářům to dnes řekla šéfka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Hygienici ve čtvrtek informovali, že v souvislosti s pozitivním testem hlavní hygieničky Jarmily Rážové odhalili na ministerstvu další čtyři nakažené. Dva případy nákazy jsou také na úřadu vlády.

ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Vedle Rážové se nákaza potvrdila i u ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška. Podle Jágrové nyní úřady zkoumají, jestli se nakazili jeden od druhého. "Probírali jsme, kde všude spolu byli, ale nedospěli jsme k závěru," řekla. Hygienici plánují zkoumat, zda jsou oba nakaženi stejným kmenem viru, nebo se jen náhodou současně objevily dva zdroje nákazy.

Další potvrzený případ onemocnění podle Jágrové hygienici zatím nezjistili. "Onemocněli jen lidé v nejbližším pracovním okolí paní náměstkyně (Rážové) a další onemocnění se zatím neobjevilo. Ale karanténa zatím neskončila," podotkla.

Hygienici z hlavního města ve čtvrtek uvedli, že dosud vyhodnotili 157 tzv. epidemiologicky závažných kontaktů. "Z uváděného prozatímního celkového počtu jde o 125 osob z prostředí šetřeného pracoviště, 23 lidí z oblasti hromadných sdělovacích prostředků, sedm dalších pracovních kontaktů a dva kontakty z osobního soukromého prostředí," upřesnili.

V karanténě je kvůli jednáním s Rážovou i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), který měl negativní test na koronavirus. Schůzku s Rážovou absolvoval v úterý i premiér Andrej Babiš (ANO). On a další zástupci úřadu vlády však do karantény kvůli jednání nemuseli, rozhodli ve středu hygienici. Podle Babiše to zdůvodnili tím, že od hostů byli v dostatečné vzdálenosti ve větrané místnosti s vysokým stropem.

Premiér dnes na twitteru zveřejnil závěry hygieniků k úterní schůzce na úřadu vlády podepsané Jágrovou. Dokument je podle něj určen pro všechny, kdo se ptají, proč Babiš není v karanténě. "Vzhledem ke způsobu kontaktu, kdy schůzka probíhala v místnosti za pracovními stoly ve vzdálenosti cca 3,5 až čtyři metry, všichni účastníci měli roušky či respirátory, nebyl žádný kontakt ve vzdálenosti do dvou metrů, nejedná se o epidemiologicky významný kontakt mezi účastníky schůzky, na který by byla vztahována protiepidemická opatření," píše se v dokumentu. Podle Jágrové by také měly pokračovat preventivní odběry u zaměstnanců úřadu vlády, optimálně dnes nebo nejpozději v pondělí 7. září.

Blesku Jágrová řekla, že na úřadu vlády jsou dva případy koronaviru. "Bylo mi řečeno, že jeden člověk opravdu vůbec nebyl v kontaktu s celým patrem, kde sedí pan premiér," uvedla. Další případ nákazy se potvrdil v tiskovém oddělení, nemocný ale rovněž nebyl v kontaktu s předsedou vlády. "Byl to navíc člověk, který měl dovolenou, vrátil se a nebylo mu dobře, takže šel hned do izolace a nebylo potřeba provádět žádná protiepidemická opatření," dodala Jágrová.

Babiš byl podle Jágrové na testech na covid-19 několikrát. "Na úřadu vlády si dělají testy pravidelně v rámci vlastních opatření. Kdy konkrétně byl, ale nevím," cituje Blesk Jágrovou. Babiš v rádiu Impuls ve čtvrtek uvedl, že zatím neabsolvoval ani jeden test na koronavirus. Vzhledem ke své opatrnosti je přesvědčený, že je zdravý.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku se prohlubují nerovnosti v oblasti zdraví, píše se ve zprávě pro…

24.01.2021 10:35 V Česku rostou nerovnosti v oblasti zdraví, peníze by měly jít na prevenci i osvětu. K pozitivům…

Registrační systém k očkování se podle Babiše od února otevírat nebude

24.01.2021 09:58 Aktualizováno Registrační systém k očkování proti koronaviru se od února pro lidi pod 80 let či chronicky nemocné…

Nakažených bylo opět méně, hospitalizovaných je v lednu poprvé méně než…

24.01.2021 08:51 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 4222 případů koronaviru, zhruba o 1000 méně než před týdnem.…

Nemocnice šetří vakcínu na druhou dávku, Blatný je proti

24.01.2021 08:18 Některé nemocnice si schovávají vakcíny do zásoby. Chtějí mít jistotu, že jich budou mít dostatek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama