Nákaza na ministerstvu zdravotnictví: Hygienici zatím neobjevili další lidi s covidem

Šetření nákazy covidem-19 na ministerstvu zdravotnictví se příliš neposunulo, další lidi nakažené koronavirem pražští hygienici zatím neobjevili. Novinářům to dnes řekla šéfka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Hygienici ve čtvrtek informovali, že v souvislosti s pozitivním testem hlavní hygieničky Jarmily Rážové odhalili na ministerstvu další čtyři nakažené. Dva případy nákazy jsou také na úřadu vlády.

Vedle Rážové se nákaza potvrdila i u ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška. Podle Jágrové nyní úřady zkoumají, jestli se nakazili jeden od druhého. "Probírali jsme, kde všude spolu byli, ale nedospěli jsme k závěru," řekla. Hygienici plánují zkoumat, zda jsou oba nakaženi stejným kmenem viru, nebo se jen náhodou současně objevily dva zdroje nákazy.

Další potvrzený případ onemocnění podle Jágrové hygienici zatím nezjistili. "Onemocněli jen lidé v nejbližším pracovním okolí paní náměstkyně (Rážové) a další onemocnění se zatím neobjevilo. Ale karanténa zatím neskončila," podotkla.

Hygienici z hlavního města ve čtvrtek uvedli, že dosud vyhodnotili 157 tzv. epidemiologicky závažných kontaktů. "Z uváděného prozatímního celkového počtu jde o 125 osob z prostředí šetřeného pracoviště, 23 lidí z oblasti hromadných sdělovacích prostředků, sedm dalších pracovních kontaktů a dva kontakty z osobního soukromého prostředí," upřesnili.

V karanténě je kvůli jednáním s Rážovou i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), který měl negativní test na koronavirus. Schůzku s Rážovou absolvoval v úterý i premiér Andrej Babiš (ANO). On a další zástupci úřadu vlády však do karantény kvůli jednání nemuseli, rozhodli ve středu hygienici. Podle Babiše to zdůvodnili tím, že od hostů byli v dostatečné vzdálenosti ve větrané místnosti s vysokým stropem.

Premiér dnes na twitteru zveřejnil závěry hygieniků k úterní schůzce na úřadu vlády podepsané Jágrovou. Dokument je podle něj určen pro všechny, kdo se ptají, proč Babiš není v karanténě. "Vzhledem ke způsobu kontaktu, kdy schůzka probíhala v místnosti za pracovními stoly ve vzdálenosti cca 3,5 až čtyři metry, všichni účastníci měli roušky či respirátory, nebyl žádný kontakt ve vzdálenosti do dvou metrů, nejedná se o epidemiologicky významný kontakt mezi účastníky schůzky, na který by byla vztahována protiepidemická opatření," píše se v dokumentu. Podle Jágrové by také měly pokračovat preventivní odběry u zaměstnanců úřadu vlády, optimálně dnes nebo nejpozději v pondělí 7. září.

Pro všechny, kdo se ptají, proč nejsem v karanténě. Tady máte epidemiologické šetření @hygpraha s rozhodnutím. Proto nejsem v karanténě. Ještě chci dodat, že na jednání všude na úřadě nosím respirátor FFP2 a od paní Jarmily Rážové jsem byl cca 3,5 m. Hezký páteční večer všem. pic.twitter.com/qNZe3FE386

— Andrej Babiš (@AndrejBabis) September 4, 2020

Blesku Jágrová řekla, že na úřadu vlády jsou dva případy koronaviru. "Bylo mi řečeno, že jeden člověk opravdu vůbec nebyl v kontaktu s celým patrem, kde sedí pan premiér," uvedla. Další případ nákazy se potvrdil v tiskovém oddělení, nemocný ale rovněž nebyl v kontaktu s předsedou vlády. "Byl to navíc člověk, který měl dovolenou, vrátil se a nebylo mu dobře, takže šel hned do izolace a nebylo potřeba provádět žádná protiepidemická opatření," dodala Jágrová.

Babiš byl podle Jágrové na testech na covid-19 několikrát. "Na úřadu vlády si dělají testy pravidelně v rámci vlastních opatření. Kdy konkrétně byl, ale nevím," cituje Blesk Jágrovou. Babiš v rádiu Impuls ve čtvrtek uvedl, že zatím neabsolvoval ani jeden test na koronavirus. Vzhledem ke své opatrnosti je přesvědčený, že je zdravý.

Související

Více souvisejících

ministerstvo zdravotnictví Zdeňka Jágrová Jarmila Rážová (hygienička) Vláda ČR Ladislav Dušek Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Tesla, ilustrační foto

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem

Automobilka Tesla se ocitla pod tlakem poté, co její zakladatel Elon Musk otevřeně zkritizoval prezidenta Donalda Trumpa, což vedlo k razantnímu omezení státní podpory pro ekologický průmysl. Podle analýzy Sky News tak firma může přijít o miliardy dolarů ze státních subvencí, které dosud tvořily klíčovou součást jejího obchodního modelu.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia

Vedle zvučných posil se během tohoto letního přestupového období podařilo fotbalové pražské Slavii přivést i tři navrátilce. Už dříve příchozí Marka Suchého a Tomáše Necida v roli mentorů slávistického B-týmu nyní doplňuje obránce Simon Deli, který se do Edenu vrací po čtyřech letech. Zároveň je autorem projektu, v rámci něhož se Slavia rozrůstá do Afriky, konkrétně do Pobřeží slonoviny, kde bude nejen hráče skautovat, ale i materiálně jim pomáhat.

včera

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Diouf se konečně dočkal. Senegalský obránce přestupuje za rekordní sumu do West Hamu

Poslední dny a týdny se čekalo, co bude nakonec s obráncem El Hadjim Malickem Dioufem. Jestli skutečně přestoupí, nebo i pro příští sezónu nadále zůstane v pražské Slavii. Nakonec se ale přeci jen Pražané dohodli s londýnským West Hamem na tom, že svého obránce na Ostrovy pošlou za celkovou přestupovou sumu ve výši 25 milionů eur (zhruba 625 milionů korun), což je v historii české ligy dosud nejvyšší cena, za kterou jakýkoli fotbalista z tuzemské soutěže odešel do zahraničí.

včera

včera

T-14 Armata (vývojové označení Objekt 148) je ruský tank nové generace postavený na základě platformy Armata. Vývoj byl zahájen v roce 2009, poprvé byly stroje z testovací série představeny 9. května 2015 na vojenské přehlídce na Rudém náměstí ke Dni vítězství., autor: Vitaly V. Kuzmin

Místo hrozivé zbraně jen symbol propagandy. Rusko tank Armata vychvalovalo do nebes, dodnes jej nenasadilo

Téměř tři a půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu zůstává nejnovější chlouba ruské armády – tank T-14 Armata – mimo skutečné boje. Přestože byl už před lety prezentován jako přelomová zbraň nové generace, na ukrajinském bojišti se objevil jen ve výjimečných a krátkodobých případech. To podle analytiků ukazuje na vážné pochybnosti o jeho skutečné schopnosti uspět v ostrém nasazení.

včera

Lidé na Ukrajině, ilustrační foto

Rusko zavádí novou etapu hybridní války. Z Ukrajinců nevědomky dělá sebevražedné atentátníky

Devatenáctiletý Oleh z ukrajinského města Rivne si původně myslel, že našel snadný přivýdělek. Na Telegramu narazil na nabídku tisíce dolarů za prosté posprejování policejní stanice. Jak ale brzy zjistil, místo barvy převzal v tašce výbušninu, mobilní telefon a dráty. Nevědomky se stal součástí nebezpečné ruské sabotážní sítě, která cílí především na mladé Ukrajince – a to v rámci nové etapy tzv. hybridní války.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ze tří dnů jsou tři roky? Proč Rusko dosud neuspělo na Ukrajině? Podle expertů neumí válčit

Tři a půl roku po začátku tzv. „speciální vojenské operace“ se Rusko ocitá v hluboké vojenské krizi. Navzdory původním očekáváním o bleskovém dobytí Kyjeva během tří dnů a zjevné početní i technické převaze, se Kremlu podařilo ovládnout pouze necelých 20 procent ukrajinského území. Ztráty na ruské straně podle odhadů překročily hranici jednoho milionu padlých, zraněných a nezvěstných. Proč je tak obrovská armáda tak zoufale neefektivní?

včera

Ilustrační foto

Na Západě by neprošel, ve válkou zasažené zemi ale ukrajinský revoluční nástroj zachraňuje životy

Jak válka na Ukrajině vstupuje do dalšího krutého a krvavého roku, bojiště odhaluje novou realitu: většina zranění už nevzniká přímým střetem, ale působením střepin – úlomků z dělostřeleckých granátů, min nebo dronů. Odborníci uvádějí, že až 80 procent všech zranění na frontě dnes tvoří právě střepinová poranění. Právě v této situaci se do popředí dostává jeden z nejpozoruhodnějších vynálezů současného konfliktu – ukrajinský magnetický extraktor.

včera

Ukrajinská půda plná smrtících pastí. Miny brání návratu k zemědělství i normálnímu životu

Ukrajina čelí tichému, ale mimořádně zákeřnému nepříteli: minám, které zůstaly ukryté v polích, lesích i městech po celé zemi. V jihoukrajinském městečku Bezymenne kráčí Viktoria Šynkar polem krok za krokem, pečlivě sleduje každý kousek půdy. Každý její pohyb může rozhodnout o životě – buď jejím, nebo životech lidí, kteří se sem jednou vrátí. Dřív byla kadeřnicí. Dnes je jednou z mnoha Ukrajinců, kteří místo nůžek používají detektor kovů a ochranný oblek. Pracuje pro britskou organizaci Halo Trust, která patří mezi 80 týmů, jež se podílejí na odminování země.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy