Nakažených bylo opět méně, hospitalizovaných je v lednu poprvé méně než 6000

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 4222 případů koronaviru, zhruba o 1000 méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných s nákazou poprvé od začátku ledna klesl pod 6000. V nemocnicích je s touto diagnózou 5741 pacientů, 1046 z nich ve vážném stavu.

Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Právě uvolněním kapacity nemocnic podmiňují vládní představitelé přechod do nižšího stupně protiepidemických opatření. Nyní platí nejpřísnější pátý stupeň.

Od březnového začátku epidemie se v Česku koronavirem prokazatelně nakazilo 937.617 lidí. Téměř 815.000 z nich se již z nemoci vyléčilo. Aktuálně tak v zemi je zhruba 107.000 nakažených, většina má mírný průběh.

S koronavirem dosud zemřelo 15.369 lidí. V lednu je obětí zatím 3470, více než za celý prosinec. Nejvíce zemřelých bylo v listopadu, a to 4951. V tomto týdnu bylo zatím 719 úmrtí, na sobotu připadá 52 zemřelých. Při dalších aktualizacích ale obvykle tyto údaje rostou. Méně než 100 obětí za den bylo v Česku naposledy 20. prosince.

Hospitalizovaných s covidem od začátku týdne ubylo zhruba 1200. Počet pacientů v těžkém stavu se snížil přibližně o 80. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že pro rozvolnění musí být v nemocnicích maximálně 3000 lidí s covidem. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek míní, že pokles k této hranici potrvá ještě nejméně tři týdny.

Podíl pozitivních testů se v sobotu zvýšil zpět nad 30 procent z pátečních 26,5 procenta. Sedmidenní průměr je zhruba 28,5 procenta.

Přírůstky nově nakažených v mezitýdenním srovnání v poslední době ale pravidelně klesají. Tento týden přibylo od pondělí do soboty 45.644 potvrzených případů nákazy, minulý týden jich za stejnou dobu bylo 53.666 a o týden dříve dokonce více než 84.000.

Nejzasaženějším regionem je nadále Trutnovsko, kde za posledních sedm dní zaznamenali 1258 nakažených na 100.000 obyvatel. Následuje Chebsko s 1115 případy. Naopak relativně nejlépe na tom je Chomutovsko, kde bylo v uplynulém týdnu 222 případů koronaviru na 100.000 obyvatel.

Index protiepidemického rizika PES zůstává na 69 bodech a 11 dní se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Celý tento týden ale mírně roste reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí koronavirem jeden pozitivně testovaný. Proti sobotě se zvýšilo o setinu na 0,88. Když je číslo pod hodnotou jedna, epidemie zpomaluje.

Zdravotníci v sobotu aplikovali celkem 3221 dávek vakcíny proti covidu, výrazně méně než ve všední dny. Stejný vývoj byl ale i v předchozích týdnech. Od začátku vakcinace bylo v České republice provedeno 192.267 očkování.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

Petr Fiala a Petr Pavel

Fiala a Stanjura na koberečku u prezidenta. Pavel má k rozpočtu výhrady

Premiér Petr Fiala (ODS) doufá, že s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) přesvědčili prezidenta Petra Pavla, aby podepsal návrh státního rozpočtu na příští rok, jak ho minulý týden schválili poslanci. Hlava státu v minulosti naznačila, že k návrhu má své výhrady. Dnes je zopakovala. 

před 1 hodinou

Asadova

Rebelové osvobozují Asadova "lidská jatka". V podzemí kruté věznice může být sto tisíc lidí, v cele našli malé dítě

Poté, co syrští rebelové převzali moc nad zemí dosud ovládanou prezidentem Bašárem Asadem, se začaly objevovat zprávy o lidech uvězněných v podzemních celách v nechvalně známé syrské věznici Saydnaya. Syrská civilní obrana známá jako Bílé přilby oznámila, že zkoumá svědectví přeživších, kteří tvrdí, že jsou v této věznici drženi lidé v utajených podzemních prostorách. Pět specializovaných týmů prochází věznicí s pomocí průvodce, který je obeznámen s jejím rozvržením.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Syrští rebelové v Aleppu

Jak povstalci za pouhý týden ovládli Sýrii? Přehled den po dni

Povstalecké síly v Sýrii během pouhého týdne zcela proměnily situaci v zemi a svrhly režim prezidenta Bašára al-Asada, který vládl pevnou rukou více než padesát let. Útoky, koordinované především islamistickou skupinou Hay'at Tahrir al-Šám (HTS), postupovaly rychlostí, která šokovala svět, a zahrnovaly obsazení vojenských základen, osvobození vězňů a dobytí klíčových měst včetně hlavního města Damašku.

před 4 hodinami

Bašár al-Asad se svou ženou

Odstraněním Asada občanská válka neskončila, dostala spíš nový impulz, řekl pro EZ bezpečnostní expert

Pád režimu Bašára Asada v Sýrii výrazně oslabuje vliv Ruska na Blízkém východě, zatímco posiluje jeho regionálního rivala Turecko. Dosavadní rebelové budou čelit výzvám v řízení země, kterou může nakonec čekat scénář Libye či Afghánistánu. Situaci navíc komplikují mezinárodní aktéři, což podle bezpečnostního experta Jana Krause z brněnské Masarykovy univerzity Sýrii i celý region paralyzuje na dlouhé roky.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml v otázce Asada mlčí. Peskov přiznal, že jeho pád Rusko překvapil

Kreml nadále mlčí ohledně současného pobytu svrženého syrského prezidenta Bašára al-Asada. Podle CNN se tím potvrzuje, že rozhodnutí o udělení azylu mohlo být učiněno pouze Vladimirem Putinem. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí uvedl, že „v tuto chvíli nemáme co říct ohledně Asadova pobytu,“ čímž se vyhnul jasnému stanovisku.

před 5 hodinami

Věznice

Syrští povstalci dobyli "lidská jatka". V Asadově brutální věznici hledají podzemní cely

Po pádu režimu Bašára Asada a obsazení Damašku syrskými rebely pokračuje zoufalé pátrání po pohřešovaných Syřanech, kteří byli vězněni v nechvalně známé vojenské věznici Saydnaya, označované Amnesty International jako „lidská jatka“. Rebelové, kteří zařízení dobyli o víkendu, osvobodili tisíce zadržených, avšak přetrvávají spekulace, že by ve věznici mohly být další skryté cely.

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Zelenskyj zveřejnil ukrajinské ztráty ve válce s Ruskem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle BBC uvedl, že od začátku plnohodnotné invaze Ruska na Ukrajinu zahynulo přibližně 43 000 ukrajinských vojáků. Toto číslo představuje výrazný nárůst oproti únoru tohoto roku, kdy Zelenskyj uvedl, že počet padlých byl 31 000. Kromě toho prezident informoval, že bylo evidováno 370 000 zranění, přičemž některá z nich zahrnovala opakovaná zranění stejného vojáka nebo méně závažné případy.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Svět vysychá. Počasí mění Zemi k nepoznání, zjistili vědci

Zpráva vědců pod záštitou OSN varuje, že suché oblasti nyní tvoří 40 % povrchu Země (s výjimkou Antarktidy). Tento alarmující trend se odráží v trvalé přeměně rozsáhlých území – velikostí odpovídajících oblasti o třetinu větší než Indie – z vlhkého klimatu na suché. Výsledkem je dramatický pokles zemědělské produktivity a ohrožení milionů lidí po celém světě.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bašár Asad se sešel s Vladimirem Putinem (21.11.2017).

Putinova intervence v Sýrii je v troskách. Ruská propaganda hází vinu na Asadovu armádu

Pád režimu Bašára Asada je nejen historickým zlomem pro Sýrii, ale také vážnou ranou prestiži Ruska. Po téměř desetiletí právě ruská vojenská síla držela syrského prezidenta u moci, ale během několika dramatických dní se situace zcela obrátila. Damašek padl, Asad byl sesazen a podle zpráv odletěl do Moskvy, kde mu bylo uděleno azyl na „humanitárních základech“.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Dohoda s Putinem o Ukrajině? Expert vysvětlil, proč je to absolutní nesmysl

Dohody s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které by nezahrnovaly úplné obnovení ukrajinských hranic, nemají smysl. Pro server National Interest to uvedl Frederick Starr, předseda Centrálního asijsko-kavkazského institutu a významný členem Eurasijského oddělení Americké rady pro zahraniční politiku (American Foreign Policy Council). 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Jak se mění život v Sýrii po pádu Asada? Lidé pláčou i slaví

Ulice Damašku zažily v posledních hodinách obrovský převrat. Po více než padesáti letech autoritářské vlády rodiny al-Asadů se město ocitlo bez prezidenta a režimu, který ho dlouho ovládal. Tato historická změna přišla náhle a její dopady jsou zatím nejasné, což vyvolává jak obrovské nadšení, tak nejistotu mezi obyvateli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy